סיקור מקיף

שר המדע אקוניס: הטכנולוגיה הישראלית משנה את העולם, משנה את אפריקה, אסיה ואמריקה הלטינית

שר המדע והטכנולוגיה אמר את הדברים בכנס בינלאומי לשרי מדע ובכירים, שנפתח שלשום (ב’) בירושלים. בכנס משתתפים נציגים מיותר מ-25 מדינות בעולם, כמו גם מדענים וראשי ארגוני מדע בינלאומיים כגון מאיץ החלקיקים CERN. בין המדינות המשתתפות: הודו, ארגנטינה, פולין, תאילנד, בולגריה, אוגנדה, סינגפור וצ’כיה

שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס בכנס שרי מדע מרחבי העולם שהתקיים בירושלים. צילום שרון עמית
שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס בכנס שרי מדע מרחבי העולם שהתקיים בירושלים. צילום שרון עמית

<strong>”תשאלו את פייסבוק וגוגל”</strong>
שר המדע והטכנולוגיה, אופיר אקוניס, אמר כי מדובר בכנס ראשון מסוגו בירושלים שבו משתתפות עשרות משלחות של שרי מדע וסגני שרי מדע מכל העולם. “מדינות רבות ברחבי העולם מבינות כיום מה ישראל יכולה לעשות עבורם. מדובר בדבר שחברות רבות יודעות מזה שנים – שישראל היא מקור החדשנות עבורן, שבו יש תערובת של אנשים מבריקים, ידע ופעילות הסוללת את הדרך. תשאלו את גוגל, מיקרוסופט (Microsoft),פייסבוק (Facebook) ואחרות, שיש להן כאן מרכזי מו”פ שאחראיים על התחומים פורצי הדרך של החברות הללו”.

לדברי אקוניס, “היום אנחנו משנים את העולם. משנים את אפריקה, אסיה, אמריקה הלטינית, שבה ביקרתי לפני כחודשיים. זו היתה הפעם הראשונה שבה שר מדע ישראלי ביקר בארגנטינה וברזיל. ידידי שר המדע של ארגנטינה נמצא כאן לאחר שחתמנו על עסקה לשיתוף פעולה מדעי.”

“אנחנו במשרד  מממנים תלמידים שמתחרים בתחרויות רובוטיקה בכל העולם ולאחרונה קבוצה מדימונה זכתה במקום ראשון בתחרות בינלאומית. לכולם יש היום הזדמנות שווה. אני מציע לכולם לאמץ את השיטה של קידום הפריפריה. המדע והטכנולוגיה מניעים את עולם התחבורה, ושם בזה יש לנו חלק. מובילאיי נרכשה לפני כשנה על ידי אינטל תמורת 15 מיליארד דולר. המשרד שלהם נמצא בירושלים והוא יישאר פה. הם שוכרים עוד עובדים. בהמשך ציין השר אקוניס כי 20% מהשקעות הון הסיכון הבינלאומיות בתחום הסייבר הן בחברות ישראליות.”

במושב הדיונים הראשון של הכנס הבין-לאומי לשרי מדע של משרד המדע והטכנולוגיה, ” לחשוב מחוץ לקופסא”, שנערך אתמול (ג’) בהשתתפות 25 שרי מדע ומשלחות בכירות מהעולם, הסופר סול זינגר, מחבר הספר “אומת הסטארט אפ”: “כדי להפוך רעיון חדשני לרעיון מוצלח, לסטארט אפ, נדרשים מוטיבציה ונחישות, לצד יצירתיות ולקיחת סיכונים. על כן, מדינת ישראל בעיני היא לא רק הסטארט אפ ניישן של העולם, אלא עצם קיומה בעולם הוא סטארט אפ”. בהמשך התייחס זינגר למגמות בעולם החדשנות ואמר שאת השינויים והחידושים המשמעותיים בעתיד הקרוב נראה בתחומי החינוך לבריאות ובתחום התחבורה. זינגר ציין במיוחד את התחבורה האווירית כפתרון למצוקת הפקקים והעומס בכבישים ואמר: “המדינות שיאמצו ראשונות חינוך לבריאות, ואת פתרונות התחבורה האווירית יהיו המדינות החדשניות בעולם וכפועל יוצא יהיו המדינות המובילות והמתקדמות בעולם וזה ישפיע על כל תחומי החיים בהן”.

מנכ"לית פייסבוק ישראל עדי סופר תאני  בכנס שרי מדע מרחבי העולם שהתקיים בירושלים. צילום שרון עמית
מנכ”לית פייסבוק ישראל עדי סופר תאני בכנס שרי מדע מרחבי העולם שהתקיים בירושלים. צילום שרון עמית
אורי לוין  בכנס שרי מדע מרחבי העולם שהתקיים בירושלים. צילום יוסי איפרגן לעמ
אורי לוין בכנס שרי מדע מרחבי העולם שהתקיים בירושלים. צילום יוסי איפרגן לעמ

אורי לוין ממייסדי ווייז התשוקה לסטארטאפים ולחדשנות במדינת ישראל היא יוצאת דופן על אף הקשיים והעליות והירידות שבדרך

אורי לוין, מייסד שותף באפליקציית ווייז, אמר בכנס: “הנאמנות של העובדים בישראל והיכולת לגייס אותם לחלום שלך הם הערך המוסף. התשוקה לסטארטאפים ולחדשנות במדינת ישראל היא יוצאת דופן על אף הקשיים והעליות והירידות שבדרך . לבנות סטארטאפ הוא בדיוק כמו להתאהב. אתה יכול לצאת להרבה דייטים ולחשוב על המון אפשרויות עד שאתה מחליט מי האחת וברגע שהחלטת אתה תעשה הכל כדי להשיג אותה. תבנה את התשתית, תאפיין את האתגרים והקשיים ותעשה הכל כדי להשיג אותה, גם כשהחברים שלך אומרים לך שהיא לא בשבילך. אתה מאוהב ואתה לא מקשיב לאיש, הולך עם האהבה שלך והתשוקה שלך עד הסוף. את התשוקה הזאת שיש לישראלים ללכת אחרי החלום שלהם, במקרים רבים בניגוד גמור למה שיגידו האנשים היא ייחודית למקום הזה. בשנת 2007 אמרו לנו שווייז בחיים לא יעבוד. אבל היינו מלאי תשוקה, האמנו ברעיון וידענו שנעשה את זה”.

מנכ”לית פייסבוק ישראל עדי סופר תאני הציגה לבאי הכנס מהעולם תחזית לפיה עד שנת 2020, 75 אחוז מהתוכן שיועבר בטלפונים הסלולריים יהיה תוכן וידאו. “אנחנו חיים בעולם שבו המהירות שבה ניתן לייצר מוצר, שבה עוברים מסרים ושבה ניתן לתקשר היא מדהימה. הטכנולוגיה מאפשרת לרעיון להפוך למוצר סופי תוך שעות בודדות. המהירות שבה מיוצרים מוצרים משפיעה גם על אופי המידע ולכן תוך זמן קצר מרבית המידע שהעולם יצרוך יהיה באמצעות סרטונים מהירים”.

בהמשך התייחסה גם למודל מנהיגות העתיד שפי שמשתקף בראייתה בעולם ההייטק ואותו יש להשליך גם על ההנהגה הפוליטית בישראל ובעולם : ” מנהיגות היום היא לא בהכרח היכולת לקבל החלטות אלא היכולת להקשיב. היכולת לגבש סביבך קבוצה מגוונת של צעירים שיאתגרו אותך ותפקידך הוא להקשיב להם. לאפשר לאדם הצעיר והחסר ניסיון ביותר בחדר לקום ולומר – היי, אתם טועים. מנהיגים שלא יידעו לפעול בסביבה כזאת יהפכו ללא רלבנטיים”.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן