פסטיבל המדע של מכון ויצמן למדע חוזר והפעם בחול המועד סוכות

הפסטיבל – מסע לעולם המדע יתקיים ב-28-27 בספטמבר 2010 בקמפוס מכון ויצמן למדע ברחובות ויכלול סדנאות אנימציה ובישול מדעי, טורניר קוביה הונגרית, מופע קסמים מדעי עם הקוסם ליאור מנור, סדנאות מחכימות, הפעלות משעשעות, ניסויים מדעיים ומפגשים עם מדענים

ניסוי במסגרת פסטיבל המדע במכון ויצמן. צילום: מכון ויצמן
ניסוי במסגרת פסטיבל המדע במכון ויצמן. צילום: מכון ויצמן

פסטיבל המדע הוא חגיגה חווייתית ותוססת של מדע, מוסיקה, תרבות וטכנולוגיה, הכוללת עשרות פעילויות – תצוגות, תחרויות, מופעים, סדנאות, תצפיות, תערוכות, סיורים, הרצאות והדגמות המיועדות לילדים, בני-נוער ומבוגרים שרוצים להבין טוב יותר את העולם וללמוד על הטכנולוגיות וההמצאות שיעצבו את העתיד.

הפסטיבל מאורגן בידי מכון דוידסון לחינוך מדעי, המאגד את הפעילויות החינוכיות של מכון ויצמן למדע, בשיתוף עיריית רחובות. בלב הפסטיבל, הנתמך בידי משפחת גרון משיקגו, עומד גן המדע על-שם קלור, מוזיאון מדע יחיד מסוגו בעולם, הפועל תחת כיפת השמיים. גן המדע כולל עשרות מוצגים המדגימים עקרונות פיסיקליים ותופעות ותהליכים אקולוגיים, המשפיעים על מערכת היחסים שבין האדם ליקום ולטבע. במסגרת פסטיבל המדע מרחיב הגן את פעילותו ומאפשר מגוון רחב של הדגמות, סדנאות ופעילויות.

הפעילויות המגוונות והעשירות של הפסטיבל יאפשרו לילדים ולבני נוער התנסות חוויתית, בגוף ראשון, בתצפיות על הטבע ובניסיונות להבינו. בסדנאות המעשיות יוכלו המבקרים, בין היתר, להכין ולאכול פיצה וגלידה מדעיות, לנסוע על "תופניים" ולראות אופניים מהלכות – מבית היוצר של מרכז רון ורדי, לקלוע למטרה ברוגטקה ענקית, ליצור בובות וכלי נגינה ממוחזרים, להתנסות בהליכה על חבל ועל קביים, להפעיל "שחקני כדורגל" רובוטיים, ועוד.

המבקרים בפסטיבל יוכלו להשתתף בהדגמות ובהפעלות של מדעני המכון, תלמידי מחקר ומדריכים, אשר יציגו וידגימו את תחומי מחקרם, מחזית המדע העולמי, בלשון פשוטה ושווה לכל נפש. בנוסף יוכלו משתתפי הפסטיבל לבקר בביתו ובאחוזתו של ד"ר חיים ויצמן, הנשיא הראשון של מדינת ישראל ושל מכון ויצמן למדע, לחזות מקרוב ברכב הנשיאותי, ולהשתתף בסיורים, הפעלות ומופעים מוסיקליים שיתקיימו באחוזת ויצמן. פעמיים ביום יצא סיור ממונע בין אתרים מיוחדים בקמפוס מכון ויצמן למדע.

תחרויות

במסגרת הפסטיבל תתקיים תחרות גמר ארצית בפתרון קוביה הונגרית, בה ישתתפו מתחרים

שעלו לשלב הגמר בתחרויות אזוריות שהתקיימו במהלך הקיץ. הגמר יתקיים ביום שני, החל מהשעה 14:00, באולם אבנר במכון ויצמן למדע, בהשתתפות אלוף העולם לשעבר דרור וומברג, שידגים פתרון קוביה הונגרית בעיניים עצומות. התחרות מוכרת על-ידי הארגון העולמי לקוביה הונגרית. בכניסה לאולם תתקיים תצוגה של קוביות הונגריות מיוחדות מרחבי העולם.

תחרות נוספת, פתוחה לקהל הרחב, היא משחק שח-מט סימולטני מיוחד ורב שחקנים, בניצוחו של סגן האומן ולדימיר פיבניק.

ננו-קומיקס ואנימציה

סדרת ה"ננו-קומיקס" – קומיקס מדעי לילדים מבית היוצר של מכון ויצמן למדע – מגישה עלילות מדעיות המבוססות על שאלות אמיתיות הנחקרות על-ידי מדעני המכון. גיבורי הסדרה מעורבים בשלל בהרפתקאות מדעיות המתחוללות בחזית המחקר. בסדנאות ישמעו המשתתפים הסבר מדעי קצר, ויוזמנו ליצור קומיקס מדעי. את הסדנאות ידריכו אמני הקומיקס יניב שמעוני, מאיר גולדברג, נוסקו ועמוס אלנבוגן, ביחד עם מדענים מכון ויצמן למדע. במקום תוצג תערוכת כרזות של סיפורי "ננו-קומיקס", ויוצבו דמויות בגודל טבעי של גיבורי העל.

בסדנת האנימציה יוכלו המבקרים ליצור סרט אנימציה ולצפות בו באמצעות גלגל הזואוטרופ – הממחיש את סוד אשליית התנועה.

הצגות ומופעים

באולמות המכון יוצגו מגוון גדול של מופעים לכל המשפחה. "מהנדס המחשבות", הקוסם ליאור מנור, יציג מופע של קסמי מדע; המופע "קסמים ואשליות בקולנוע" יציג את אחורי הקלעים של העולם בו הכל אפשרי; הכיף והקסם שבמדע יודגמו על-ידי ד"ר משה רשפון מייסד גן המדע ופסטיבל המדע, במופע "פיסיקה בכיף". "מלא אויר – אבל שביר" הוא מפגן לוהט בזמן אמת של ניפוח כלי זכוכית לשימוש במעבדה, באומנות, בבית ובתעשייה, שידגים דני נוטמן, נפח זכוכית ממכון ויצמן למדע; והצגת התיאטרון-מדע "מה פתאום אטום?!".

עוד יתקיימו מופעים פתוחים של הרכבים מקומיים: מיצגי פסלים ושלטים חיים, מופע ריקודים של להקת "הדרי רחובות", וקונצרטים מוסיקליים, באדיבות עיריית רחובות.

רבי-שיח, הרצאות וניסויים

בשני ערבי הפסטיבל ישוחחו מדענים ממכון ויצמן על נושאים אקטואליים מחזית המדע. רב-השיח שיתקיים בערב הראשון יציג היבטים שונים של המכונה המופלאה מכולן – המוח: ד"ר נחום אולנובסקי יסביר כיצד זוכרים העטלפים את הדרך למערה מרוחקת; ד"ר טלי קמחי תסביר מה מספר לנו המוח על הבדלים בין המינים. רב-השיח שיתקיים בערב השני של הפסטיבל יעסוק ביחסים ההולכים ומתהדקים בין רופאים לבין מתמטיקאים ופיסיקאים: ויתאר את השימוש הנעשה בשיטות חישוביות לצורך גילוי ופיתוח של תרופות חדשות.

במסגרת פעילות "שוחרי מדע" במתחם מכון דוידסון יתקיימו הרצאות, סדנאות וניסויים מדעיים המיועדים לשוחרי מדע. הרצאות מדעיות פופולריות קצרות יציגו נושאים עכשוויים מחזית המדע: למה תאים מתאבדים, מהו היתוך גרעיני ומה גורם למחלת הסוכרת. תלמידי מחקר ממכון ויצמן יביאו חידושים וחדשות, יציעו מבט לעתיד, וישיבו על שאלות הקהל. מדענים מחברת "טבע" יספרו על פיתוח תרופת ה"קופקסון" שהתגלתה במכון ויצמן למדע, נציגי חברת "אל-אופ" יציגו מכשירים לראיית לילה ורובוט אוטונומי, חברת "אינדיגו" תציג טכנולוגיות דפוס מתקדמות, והמחלקה לזיהוי פלילי תספר כיצד שיטות מדעיות מסייעות לפענח פשעים. הרצאות חווייתיות נוספות, מלוות בהדגמות, יעסקו בעקרונות המדעיים של המוסיקה, ויסבירו כיצד מכינים צלי במדיח כלים – לצד פטנטים נוספים מהמטבח המולקולרי. במעבדות המכון יוכלו המשתתפים להשתתף בניסויים כמו הכנת קרם ידיים, ובניית טילים ושיגורם.

אורחים בפסטיבל

בפסטיבל ישתתפו מדענים מבית הספר לתזונה שבפקולטה למדעי החקלאות, המזון ואיכות הסביבה, ומבית-הספר לווטרינריה של האוניברסיטה העברית (קמפוס רחובות), מוזיאון המדע על-שם בלומפילד בירושלים, מדעטק – המוזיאון הלאומי למדע, טכנולוגיה וחלל, מרכז דניאל ומתילדה רקנאטי, חיפה, מרכז רון ורדי לטיפוח ילדים מחוננים ומצטיינים, ארגון FIRST Israel, מוזיאון האדם והחי ברמת-גן, עמותת מחמל"י -המרכז לחקר, מידע וסיוע ליונקים ימיים בישראל, מרכז "חווידע" רחובות, מגמה ירוקה, המחלקה לזיהוי פלילי, חברת "אל-אופ", חברת "טבע" וחברת "אינדיגו", ויחידת לוט"ם, היחידה הלאומית להגנת מידע בצה"ל.

תוכנית מפורטת, מחירי כרטיסים ופרטים נוספים באתר הפסטיבל

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

  1. אבי שלום!
    מעניין אותי מאד, מה מצב המחקר המדעי בארצות שכנינו הערבים, האם אתה יכול לתת סקירה בנושא זה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן