סיקור מקיף

איך שומרים על ג’ונגל האמזונס באקוודור?

למנוע את הפגיעה בשמורה מבקש נשיא אקוודור מגופים חיצוניים – מדינות וגופים פרטיים, לכסות את הרווחים העתידיים מהפקת הנפט, כלומר, הגופים מתבקשים לתרום כסף תמורת הבטחה כי “השמורה לא תיפגע”

יסוני היא שמורת יער באקוודור, גודלה כ 9000 קמ”ר. יסוני היא גם שמורה ביוספרית מוכרזת ע”י האו”ם. השמורה חובקת יער אמזונס שנחשב לאחד הריכוזים בעל מגוון מינים חשובים, יחודיים ומיוחדים.

מתחת למגוון המינים, תחת ליער היחודי נמצא מאגר נפט, שגדלו מוערך בכמליארד חביות. ממשלת אקוודור החלה במשא-ומתן עם חברות שיפיקו את ה”אוצר”, משא-ומתן למרות הצהרתו של נשיא אקוודור כי: “האפשרות העדיפה היא להניח לשמורה ולא לפגוע בה”.

לפני כן הכריז הנשיא על שנה בה אסור לחפש נפט באיזור, כדי למנוע את הפגיעה בשמורה מבקש הנשיא מגופים חיצוניים – מדינות וגופים פרטיים, לכסות את הרווחים העתידיים מהפקת הנפט, כלומר, הגופים מתבקשים לתרום כסף תמורת הבטחה כי “השמורה לא תיפגע”. במילים אחרות שטח השמורה ירכש ע”י תורמים וכך ינצל.

התרומה תהיה לא רק להצלת השמורה אלא גם להפחתת גאזי החממה, שכן נפט שלא יופק לא ישרף ולא יגרמו פליטת גאזי חממה. הסכום המבוקש הוא 350 מיליון דולר, סכום שעל פי ההערכה הוא כמות ההכנסות הצפויות מחצי-שנת הפקת נפט.

מספר גורמים הגיבו בחיוב לאתגר: גרמניה הודיעה על “שקילת הרעיון ברצינות”; נורווגיה שולחת משלחת לאקוודור לבדיקת הרעיון; הבנק העולמי מתיעץ על הנושא עם אירגונים אחרים, – הפרלמנט האיטלקי יצביע על אישור המיזם. כל המעוניינים אינם מודאגים מ”החוסר בנפט שהמיזם יגרום” שכן הם טוענים כי האנושות כבר ניצלה משאבים מעל לצורך והגיע הזמן להחזיר חובות לסביבה.

כמובן שיש מי שדורש ערבויות כי הכסף יממן מטרות ראויות, וההבטחה לא להפיק נפט תחייב גם ממשלות בעתיד, שכן בארצות אחרות בדרום אמריקה טוענים כי מאחר והאיזור הוא “שמורה ביוספרית מוכרזת ע'י האו”ם”, מלכתחילה אסור היה לממשלת אקוודור לאפשר סקר וקידוחי ניסיון, שכן במידה והמיזם יצליח ארצות אחרות יחכו את המעשה: יאפשרו בדיקות ובמידה וימצאו מחצבים ידרשו פיצוי כדי לא להפיקם.

הנשיא הנוכחי באקוודור ניבחר על גלי אהדת התושבים, אחרי שהבטיח מדיניות “ירוקה” בה ידרשו חברות נפט לפצות את הסביבה ויושביה, הבטחה שעומדת למבחן כעת כאשר שמורת יסוני על הפרק. יש החוששים כי במידה ולא יתרם מספיק כסף יוכל הנשיא לטעון כי “ניסיתי את הכוון הסביבתי אבל ללא הצלחה”. החשש הוא כי חוסר הצלחה יפגע קשה בגופים ירוקים וביכולתם להמשיך במאבק למניעת פגיעה סביבתית. לכן רבים הקולות הקוראים לנשיא להכריז על מחויבותו למניעת פגיעה בשמורה, במקום הצעה שניתן לפרשה בדכים שונות על המימשל להכריז:

“לא ניגע ולא ניפגע בשמורת יסוני”, אחרי הצהרה שכזאת ניתן לפתוח במשא לגיוס כסף למימון השימור ולמניעת פגיעה בשמורה, משא לגיוס כסף שכמו שניראה יעורר תגובות חיוביות אצל ממשלים וגופים. בקניה, בשפכו של נהר הטאנה מתוכנן מיפעל לייצור סוכר, המפעל יאפשר גדול קנה-סוכר על שטחים נירחבים ויספק פרנסה לעשרות-אלפי אנשים, אבל הקמתו תפגע בשטחי מים וביצה יחודיים בהם מיני צמחים וחיות שנתונים

לסכנת הכחדה, באוגנדה מתחולל כבר מס' חדשים וויכוח סביב אישורי הממשל לפיתוח מטעי קנה-סוכר ביער מריבה, יער טרופי ובו מגוון ביולוגי עשיר, את שני המקומות ניתן להציל בשיטת ה”רכש”, רק במידה ויהיה “רוכש” !

אולי גם אצלנו יתעוררו ה”שועים” לרעיון ויתחילו לפעול למען הסביבה?

דר' אסף רוזנטל, אקולוג,
מדריך/מוביל טיולים באפריקה ובדרום אמריקה.
לפרטים: טל‘ 0505640309 / 077-6172298,
דוא‘ל: [email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן