סיקור מקיף

תמונות לווין של תוצאות רעידת האדמה בסין

התמונות שצולמו למרבה האירוניה בידי לווין טאיוואני ישמשו לאיתור ניצולים וכן להערכת הנזקים. בתמונות גם נראות מפולות בוץ ענקיות

איזור הרעש בסין לאחר האסון ב-12 במאי 2008
איזור הרעש בסין לאחר האסון ב-12 במאי 2008

בימים האחרונים התפרסמו תמונות לווין של האיזור בסין שנפגע ברעידת אדמה בעוצמה 7.9 ב-12 במאי 2008. התמונות מראות את בייצ'ואן, אחד האיזורים שנפגעו הכי קשה במחוז סצ'ואן בדרום מערב סין. התמונות חושפות יער גדול, בית ספר וקבוצת בתי מגורים לאורך הנהר שנהרסו מרעידת האדמה. כביש לאורך הנהר נפגע אף הוא באורח קשה. התמונות צולמו מהלווין הטאיוואני FORMOSAT-2. אותו לווין צילם את האיזור לפני כשנתיים – במאי 2006 ותמונה זו זמינה אף היא.

התמונות ישמשו את סין לצורך נסיון לאיתור וחילוץ ניצולים הנעדרים עדיין בסצ'ואן.

הארי צ'אנג, פרופסור באוניברסיטה הלאומית של טאיוואן אמר כי התמונות נמסרו לאקדמיה הסינית למדעים, על אף היריבות בין שתי המדינות. צ'אנג מסר כי בבייצ'ואן גרמה רעידת האדמה גם למפולות עפר, כמו אלה הנראות בתמונה, המכסים שטח של 14,800 דונם ואשר חסמו את הנהר.

איזור האסון, שנתיים לפני, מאי 2006
איזור האסון, שנתיים לפני, מאי 2006

כתוצאה מכך נוצרו גם אגמים חדשים. מה שמסוכן הוא שכאשר האגמים הללו יתפרצו התושבים שמתגוררים באיזורים הנמוכים יותר עלולים להלקע לבעיה.” אמר.

צ'אנג גם הזהיר מפני מפולות בוץ שייווצרו בגשמים הבאים, אמר. “הם יגרמו לעבודת החילוץ להיות קשה הרבה יותר” אמר. נכון ל-15 במאי, ההערכה היא שמניין האבדות עלול להגיע ל-50 אלף.

רעידת האדמה החלה בשעה 14:28 שעון מקומי (09:28 שעון ישראל) והורגשה במרבית אזורי סין וכן בחלקים של טאיוואן, תאילנד וויאטנם. מפת הגובה מראה את האזורים בהם היכתה רעידת האדמה. הצבע הירוק מייצג איזורים נמוכים, ובז' היא הגבוהה ביותר. הנתונים למפה נאספו בשנת 2000 ממיפוי מכ”מ טופוגראפי מאחת ממעבורות החלל. על מפה זו הוצבו גם מיקום רעידת האדמה העיקרית שמוקד הרעש שלה היה 90 קילומטרים לכיוון מערב-צפון מערב לעיר צ'נגדו. אירועים בעוצמה נמוכה יותר התרחשו צפון מזרחית למוקד הראש ועקבו פחות או יותר אחר שפתה של שרשרת הרי לוגמן שאן.

מפה טופוגרפית של איזור האסון ומיקום רעידת האדמה הגדולה ורעידות המשנה
מפה טופוגרפית של איזור האסון ומיקום רעידת האדמה הגדולה ורעידות המשנה

כזכור רעידת האדמה בסין התרחשה זמן לא רב לאחר הציקלון בבורמה, שגבה את חייהם של 130 אלף בני אדם, נכון לרגע זה, ושרבבות נוספים נמצאים בסכנה עקב חוסר ההענות הלא מובן של הממשלה למאמצי הסיוע הבינלאומיים. כפי שציינו לפני מספר ימים, גם איזור בורמה צולם מהחלל וממדי נזקי הציקלון ניכרים.

לידיעה ביוניברס טודיי

2 תגובות

  1. הערה – מדובר בהפניה לאתר המהלל ומשבח את האיסלאם ומבקש להראות שיש לו הוכחה מדעית. הפניה זו הושמה על ידי כותב אלמוני מ-IP שמכוון לחברה בהולנד שמשמשת למעקף. אי לכך יש לראות בכך ספאם ולסלק את ההודעות שתוכן מלבד הקישור היה "כנסו חשוב מאוד". כנראה מישהו עשה CUT AND PASTE לתגובה אופיינית בYNET…..

  2. לבנת, עוד קישור אחד וגם הראשון שהושאר יימחק.
    ראשית, קישורים לא רלוונטיים לידיעה מהווים ספאם, ושנית – כל הדתות זוכות פה לייחס שווה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן