סיקור מקיף

ראשן של סלמנדרה בעלת 2 ראשים נמצא במעבדה לאקולוגיה של בעלי חיים באוניברסיטת חיפה

התיאוריות העיקריות: זיהום מקורות המים, שינויים בקרינה והשפעת אוכלוסייה קטנה

: ד"ר שי לוי, אוניברסיטת חיפה
ראשן סלמנדרה בעלת שני ראשים. צילום: ד”ר שי לוי, אוניברסיטת חיפה

זוכרים את הדג בעל שלוש העיניים או יותר שמופיע מדי פעם בפרקים ואף בסרט הקולנוע של משפחת סימפסון? בסדרה ממחישים הדגים הללו את זיהום האגם ליד תחנת הכוח הגרעינית, אך זיהום ובעלי חיים מעוותים קיימים גם במציאות.

במעבדה לאקולוגיה של בעלי חיים, בראשותו של פרופ’ ליאון בלאושטיין נמצא ראשן (פגית) של סלמנדרה בעלת שני ראשים. ד”ר אורי שגב ואנטונינה פלביקוב, חוקרים במעבדה ציינו כי מקרים של דפורמציות (עיוותים) בעיקר בגפיים בקרב ראשני סלמנדרה נצפו בעבר, אך מקרה של שני ראשים נדיר יותר. לא ידועה הסיבה לעיוות זה אך התיאוריות העיקריות הינן של זיהום מקורות המים, שינויים בקרינה והשפעת אוכלוסייה קטנה.

הסלמנדרה בישראל היא מין בסכנת הכחדה, בעיקר בגלל הפרעות סביבתיות כמו זיהום הקרקע והמים והרס מקומות הגידול. במעבדה של פרופ’ בלאושטיין מתבצע מחקר רב שנים בכדי לנסות ולהבין את המנגנונים הביולוגיים של דו החיים הייחודי הזה, במטרה לסייע לאנשי רשות הטבע והגנים לשמור על האוכלוסיות הקיימות ולאושש אוכלוסיות הנמצאות בסכנה.

לדברי החוקרים במעבדה, הסלמנדרות הן סמן לבריאות הסביבה באופן כללי, מכיוון שהן רגישות ביותר לזיהומים ולשינויים בסביבה, ולכן הן אלה שנפגעות ראשונות.

 

3 תגובות

  1. בהמשך לפרסום נתוני זיהום האויר בחיפה, אם היו סלמנדרות בחיפה, הם היו מגדלות שלושה ראשים ועוד אחד על הזנב…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן