ידענים: תוכנית אפולו | תיאוריות קשר

מאת 20 ביוני 2015 10 תגובות

בנאס"א הודו כבר ב-2009 כי חלק מהסלילים נמחקו לצורך שימוש מחדש, אך מרבית הקטעים שוחזרו מתוך שידורי הטלוויזיה. באשר לאבני הירח – הם שוכנים לבטח ביוסטון

האסטרונאוט באז אודלרין מציב ניסוי סיסמולוגי בים השלווה, במסגרת מבצע אפולו 11, 20 ביוני 1969. צילום: נאס"א

האסטרונאוט באז אודלרין מציב ניסוי סייסמולוגי בים השלווה, במסגרת מבצע אפולו 11, 20 ביוני 1969. צילום: נאס"א

רוסיה דורשת הקמת ועדת חקירה בין-לאומית שתבחן כמה מהמסתורין האופף את נחיתות חלליות אפולו על הירח בין השנים 1969 ל-1972, כך הציע השבוע דובר ולדימיר מרקין, דובר ועדת החקירה הרשמית של הקרמלין במאמר בעיתון איזבסטיה.

המאמר הוקדש ברובו למה שמרקין מכנה התערבות מוגזמת בעניינם של מדינות אחרות, בשל החקירות שהיא מנהלת נגד בכירי פיפ"א (אשר בודקת בין היתר גם את החשד שרוסיה שילמה שוחד לבכירי פיפ"א כדי לארח את אליפות העולם בכדורגל בשנת 2018).

אבל את מקצת מאמרו, לפחות על פי התרגום באתר "Moscow Times" הוא מפנה לתקופה אחרת לחלוטין, תקופת המירוץ לחלל במהלך המלחמה הקרה בין ארה"ב לברית המועצות. מירקין דורש כמאור הקמת ועדה שתחקור לאן נעלמו סרטי צילום שתיעדו חלקים נרחבים של הנחיתה הראשונה על הירח ב-20 בינוי 1969, או לפחות להסביר לאן נעלמו כמעט 400 קילוגרמים של סלעים שהביאו האסטרונאוטים בששת משימות אפולו, ואשר לטענת מירקין נעלמו.

בהתכתבות עם תיאוריות הקונספירציה המפקפקות בכך שנאס"א נחתה בכלל על הירח כותב מירקין: "איננו טוענים שהם לא טסו לירח, ופשוט ביימו סרט על הנחיתה, אלא עוסקים בשאלה מדעית ואולי גם תרבותית – מוצגים אלה הם חלק ממורת של כל האנושות והעלמותם ללא עקבות היא אבידה לכולנו. חקירה תחשוף מה באמת קרה" כותב מרקין.

בשנת 2009 הודתה נאס"א כי חלקים נרחבים מההקלטות המקוריות של הנחיתה הראשונה נמחקו, אך אמרו כי הצליחו לשחזר חלקים נרחבים מהם מתוך שידורי הטלוויזיה המקוריים של הנחיתה.

באשר לכ-380 הקילוגרמים של סלעי הירח שהגיעו לכדור הארץ מהחלליות של נאס"א שנחתו על הירח, מרבית הסלעים הללו מאוחסנים במרכז החלל ג'ונסון ביוסטון. כמה מהן ניתנות לצפייה בכמה מוזיאונים ברחבי העולם.

עוד בנושא באתר הידען:

10 תגובות ל “46 שנה לנחיתה הראשונה על הירח, וברוסיה תוהים לאן נעלמו סרטי הצילום ודגימות הקרקע”

 1. walking death

  חיים

  לא ברור לי אם שמת לב או לא. זה האתר של הLRO. אם תביט בתמונות בו, תוכל לראות גם את התמונות שניסים דיבר עליהן.

  בקשר ללטייל שם אני מעדיף לוותר, לפחות כרגע. אני עצלן מפונק ומעדיף מקומות עם שירותים נורמליים.

 2. חיים

  ניסים
  זה פרט שאני לא מכיר. לעומת זאת אני יודע שחללית ה – MRO צילמה עקבות של גלגלים של רכבי השטח שעל המאדים. יש לי תצלומים אלה
  walking death
  תמונה זו היא יפה ומרשימה. אני רואה אותה פעם ראשונה. בא לי ללבוש חליפת חלל ולטייל שם. רוצה להצטרף אלי? אני מקווה שלא צריך green card . דרכון כנראה שכן.

 3. ניסים

  ה-LRO כבר צילם חלקים של חלליות שנשארו על הירח. הוא אף צילם טביעות נעלים על אדמת הירח…

 4. חיים

  walking death
  לפני שנים ניסו לכוון את הטלסקופ האבל לירח והרזולוציה היתה 70 מטר לפיקסל. זה המקסימום האפשרי. לראות ברזולוציה יותר גדולה אפשר לראות רק מחללית המקיפה את הירח. דרך אגב לחללית ה – MRO המקיפה את המאדים יש רזולוציה של 25 ס"מ לפיקסל. אני מניח שאם חללית כזו היתה מוכנסת למסלול מסביב לירח בגובה 100 ק"מ למשל היתה יכולה כבר להבחין בחלליות שנשארו על הירח לרבות כני הנחיתה של חלליות אפולו ואולי להבחין בחלקים שונים שלהם. לווייני הריגול הישראלים מסדרת אופק מסוגלים להבחין בתנועת מכוניות על כבישים. תאר לך חלליות כאלה מקיפות הירח מה ניתן לראות. חלום רטוב של כל חוקר ירח.

 5. walking death

  הרצל

  זה לא נכון שאפשר לכוון לירח את אחד מהטלסקופים הגדולים ולצלם את מה שנשאר באתרי הנחיתה. אין להם יכולת הפרדה גדולה מספיק בשביל שתוכל להבחין בדברים שנשארו שם.

 6. הרצל

  הקלטות הופנו לשימוש חוזר עקב ביורקרטיה ממסדית וקוצר ראות. אבל יש הרבה קטעי וידיו ששודרו בערוצי טלביזיה ואלו נשמרו אצל הערוצים. בנוסף יש הרבה תמונות שצולמו על פילם. בעקרון אפשר לכוון לירח את אחד מהטלסקופים הגדולים ולצלם את מה שנשאר באתרי הנחיתה, אבל אלו שטוענים שהנחיתות על הירח פוברקו יטענו אז שהתמונות החדשות גם מפוברקות.

 7. walking death

  רונן

  הגרסה הרשמית המשוערת היא שהוציאו אותם מהמחסן בשביל להשתמש בקלטות בשביל להקליט מידע מלווינים חדשים כיוון שהיה בזמן ההוא מחסור קריטי בקלטות. בכל מקרה בתחילת שנות ה2000 חיפשו ולא מצאו את הקלטות וזו המסקנה שהגיעו אליה בעקבות החיפושים.

  https://en.wikipedia.org/wiki/Apollo_11_missing_tapes

 8. רונן

  איך בכלל הקלטות המקוריות נמחקו מישהו יודע? איך דבר כזה שאמור להיות שמור מכל משמר נמחק "בטעות" ?

  איך קורה דבר כזה?

 9. הרצל

  זה בדיוק כמו ההוא שאמר (אחרי שהאפיפיור אמר שהמוסלמים רוצחים) "מי שגיד שאני רוצח, אהרוג אותו". אז הרוסים מתרגזים על שחוקרים את עניין השוחד בפיפ"א, ומכריזים שזו התערבות בענייניהם הפרטיים (שוחד הוא כנראה תקין ברוסיה אם זה בגיבוי הרקמלין), וכנקמה הם מציעים להתערב בענייניהם הפרטיים של האמריקאים!
  אני חושב שהידען לא צריך לתרגם מה שיוצא מפיו של "דובר וועדת חקירה רשמית של הקרמלין", שכולו פרפוגנדה טהורה. יש מספיק טיפוסים הזויים שטוענים שלא היתה נחיתה על הירח, ושום סרטים מהארוע לא ישכנעו אותם, והידען לא מתרגם אותם. מעניין שהרוסים נתלים בקש כזה כדי למסך את עניין השוחד בפיפ"א.

הוספת תגובה

 • (will not be published)