סיקור מקיף

רוסיה מוכנה להקציב מיליון ד' לשת"פ מדעי – ישראל רק חצי מיליון שקל

לראשונה הסכימה רוסיה לממן מחקרים משותפים עם מדענים ישראלים, שיתמקדו בננו-טכנולוגיה  

מאת: יובל דרור, הארץ *  
 
המרכז הישראלי לקשרים אקדמיים עם מדינות בריה"מ לשעבר והמדינות הבאלטיות הגיע להסכם עם הקרן הרוסית למחקר בסיסי, במסגרתו יפרסמו השניים "קול קורא" לביצוע מחקרים מדעיים בתחום הננו-טכנולוגיה של צוותי מדענים רוסים וישראלים. על פי ההסכם, כל צד יממן את המדענים "שלו" עד סכום של כ-120 אלף דולר. זו פעם ראשונה שרוסיה מסכימה לממן מחקרים משותפים עם מדענים ישראלים. לדברי ד"ר אלכסנדר ליבין, האחראי על תחום המדעים במרכז, הקרן הרוסית מוכנה להשקיע כמיליון דולר בשיתוף פעולה מדעי עם חוקרים ישראלים. ואולם, בשל חוסר בתקציב בצד הישראלי, הסכום קטן בהרבה.

המרכז הישראלי לקשרים אקדמיים, שהוקם ב-1998 מכוח החלטת ממשלה, הוא באחריות משרד ראש הממשלה והתנהלותו מפוקחת על ידי האוניברסיטה העברית – זאת עד לסוף השנה. לדברי ליבין, שהצטרף למרכז ביולי ,2002 החלטת הממשלה קבעה שהמדען הראשי של משרד התעשייה והמסחר (כיום התמ"ת, י"ד), יממן את פעילות המרכז בסכום של 550 אלף שקל ואולם במהלך השנים האחרונות החליטו חלק משרי התמ"ס להפסיק את תקצוב המרכז. השנה הצליח ליבין לחלץ את הסכום המובטח.

המרכז פועל בשני מישורים – בתחום לימודי היהדות באוניברסיטת מוסקווה וכן בתחום שיתוף פעולה מדעי בין ישראל למדינות בריה"מ לשעבר והמדינות הבאלטיות. ליבין, האחראי על גיוס כספים לטובת שיתוף פעולה מדעי, יצר קשר עם הקרן הרוסית למחקר בסיסי, הממומנת על ידי ממשלת רוסיה. "החלטנו שיש לקדם את שיתוף הפעולה המדעי בין המדענים הישראלים לרוסים. לשם כך, הוחלט שכל צד יממן את המדענים שלו – אנחנו את המדענים הישראלים, והם את המדענים הרוסים", מסביר ליבין.

לדבריו, באחרונה נסע עם פרופ' חיים רבינוביץ', רקטור האוניברסיטה העברית, שקיבל הבטחה בעל פה מפרופ' מיכאיל אלפימוב, יו"ר הקרן הרוסית, לפיה זו תעמיד תקציב רוסי מול זה הישראלי. בחודש הבא יפרסמו הצדדים "קול קורא" למדענים בישראל המעוניינים לבצע מחקר בננו-טכנולוגיה, בשיתוף פעולה עם מדענים רוסים.

"הסכומים שנציע להם זעומים", מודה ליבין, "כל התקציב שלנו מסתכם ב-550 אלף שקל, או כ-120 אלף דולר, שניתן לנו על ידי המדען הראשי בתמ"ת. אלפימוב אמר שהוא מוכן לממן מחקרים בסכום של מיליון דולר אבל לנו אין את המשאבים", אומר ליבין. "ב-15 אלף דולר שניתן לכל קבוצה שתזכה, נעודד אותם לנסוע למוסקווה, לעבוד עם העמיתים שלהם", הוא מסביר.

בישראל יש שיתופי פעולה המעודדים מחקרים של מדענים ישראלים עם עמיתים בגרמניה, צרפת, ארה"ב, הודו, קוריאה ועוד. "כולם מסכימים שחייבים לשתף פעולה גם עם המדענים הרוסים אבל באותה נשימה טוענים שלרוסים אין כסף. זה לא נכון. הבעיה היא שלנו אין כסף".

כצעד ראשון לקידום שיתוף הפעולה בין המדינות מתקיים בימים אלו כנס בירושלים, אליו הגיעו 22 חוקרים רוסים בתחום הפיסיקה. הכנס מאורגן ע"י המרכז הישראלי לקשרים אקדמיים וממומן ע"י אגודת השוחרים של האוניברסיטה העברית במוסקווה.

אלא שליבין כלל לא בטוח שהפרויקט ייצא לפועל. לדבריו, ב-31 בדצמבר יסתיים המנדט שניתן לאוניברסיטה העברית לסייע למרכז. "בלי סיוע אקדמי, אין הצדקה לקיומו של המרכז", אומר ליבין. לדבריו, הוא פועל בימים אלו כדי להאריך את המנדט או לקיים מכרז בין האוניברסיטאות האחרות בישראל.

אתמול נפגש ליבין עם שר המדע, אליעזר זנדברג, בניסיון להשיג תקציב נוסף. זנדברג אמר שהוא תומך בתוכנית ואולם הוא עדיין לא יודע כמה כסף יקציב לה. "אני בעד שיתופי פעולה מהסוג הזה ובכוונתי לבחון כיצד משרד המדע יכול לעזור. בימים הקרובים אפנה למשרדי ממשלה נוספים כדי לראות האם גם הם מוכנים לתרום לפרויקט", אמר.
 
 
*במסגרת שותפות תוכן עם וואלה בזמנו

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן