סיקור מקיף

רוסיה תשגר קוסמונאוטים לירח ב-2025

שלוש שנים מאוחר יותר צפויה תחילת בנייתה של  תחנת קבע רוסית מאויישת. פרטים אלה ופרטים נוספים מחזונה של סוכנות החלל הרוסית מסר ביום שישי מנהל הסוכנות אנטולי פרמינוב

אנטולי פרמינוב
אנטולי פרמינוב
רוסיה תשגר קוסמונאוטים לירח בשנת 2025, והיא מתכננת לבנות שם בסיס קבע מאויש. כך אמר ביום שישי (31/8/2007) אנטולי פרמינוב, ראש סוכנות החלל של רוסיה, שהוסיף גם כי בכוונת רוסיה לשגר בני אדם למאדים עשר שנים מאוחר יותר. באשר להווה, אומר פרמינוב כי  עד סוף השנה יהיו לרוסיה 103 לוויינים במסלול.

באשר לתיירות בחלל, שעד כה שמורה לתיירים מערביים עשירים, למרות שהיא מתבצעת בחלליות סויוז מבייקונור – בשנת 2009 צפי תמהיל התיירים להשתנות כאשר האזרח הרוסי המשלם הראשון יטוס באותה שנה לתחנה. האיש, ששמו לא נמסר הוא איש עסקים ופוליטיקאי צעיר. הכרטיסים לטיסות התיירים, שמחירם, לפי סוכנויות הידיעות, כבר עלה ל-30 מיליון דולרים, מהווים מקור הכנסה חשוב לסוכנות החלל הרוסית.
עוד מסר פרמינוב כי הסוכנות מבקשת להפחית את תלותה בקוסמודרום בבייקונור שבקזחסטן לשיגורי חלל מאוישים.
"אם נבנה חללית מאוישת חדשה, שזו התוכנית שלנו לקראת שנת 2015, נידרש למשגר חדש ומשגר זה יידרוש כן שיגור חדש" אמר פרמינוב לכתבים במסיבת עיתונאים במוסקווה. "לא החלטנו האם לבנות את כן השיגור הזה בבייקונור או ברוסיה."
אתר ספייס.קום מוסר כי בעוד פרמינוב לא נקב בשם החללית החדשה, סוכנות החלל הרוסית כבר שריינה את החללית קליפר של חברת הטילים הרוסית אנרגיה, כמחליפה לסויוז-TMA ואשר תוכל גם לשמש לטיסות בין כוכבי הלכת.
במידה ורוסיה תרצה לשגר את החללית החדשה משטחה היא תצטרך לבנות קוסמודרום – נמל חלל חדש מאפס. אף אחד מנמלי החלל הקיימים ברוסיה – לרבות פלסטסק שבצפון רוסיה או סבובודני ואקפוסטין יאר במזרח הרחוק ובדרום המדינה (בהתאמה) ואשר בהם נעשים שימושים לעיתים רחוקות) עונים לדרישות של החללית החדשה, אמר. בכל אופן, רוסיה תמשיך לחכור את הקוסמודרום בבייקונור בקזחסטן בין אם תבנה קוסמודרום חדש או לא. בשנת 2004, האריכו רוסיה וקזחסטן את ההסדכם ביניהם, שנחתם עוד ב-1994 בידי ילצין ונאזרבייב, לפיו משלמת רוסיה 115 מיליון דולר תמורת ההחכרה ל-20 שנה (לא הרבה תמורת שטח השווה למחצית שטחה של ישראל).

משימות עתידיותפרמינוב מסר כי רוסיה תבקש משותפותיה לתחנת החלל להאריך את פעילותה עד שנת 2020 במקום 2015. עד אז תוכל רוסיה לשגר את תחנת החלל של הדור הבא והיא כאמור גם מתכננת משימות לכוכבי לכת אחרים- בשנת 2025 מתכוונת רוסיה לשגר קוסמנאוטים לירח ומאוחר יותר – בשנים 2028-2032 להקים מוצב על פני השטח של לווייננו הטבעי, וכאמור הטיסה למאדים לא צפויה להמריא לפני 2035.  לדבריו, טרם נפתרו בעיות הכרוכות בתנאים הקיצוניים שעל מאדים, ובנוסף, אמר, "החלליות הקיימות אינן מספקות את ההגנה הנדרשת לצוות לשרוד שם ולחזור לכדור הארץ אמר." המסע שיימשך בין שנתיים לשלוש שנים ידרוש עמידה באתגרים במונחי מרחב איחסון והלחץ שיופעל על אנשי הצוות המבודדים." אמר.
פרמינוב גם נשאל אודות הרעיון לכרות הליום 3 על הירח, והוא אמר שבשלב זה אין מדובר בפרויקט מעשי.

2 תגובות

  1. אין להם כסף בשביל זה, גם ארה"ב לבד לא תוכל, זה יהיה חייב להיות מאמץ בינלאומי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן