סיקור מקיף

חיים על רעל / דייוויד ביילו

חד-תאים שהתגלו לאחרונה נושמים דלק טילים

דלק טילים. קרדיט: www.lbl.gov
דלק טילים. קרדיט: www.lbl.gov

היון העל-כְלוֹרַתי (פֶּרְכְלוֹרַאט) מצוי בדלק טילים והתגובות הכימיות שלו פולטות אנרגיה רבה. מתברר שהיון משמש גם מזון לסוג קדום של חיים. צוות של חוקרים הולנדים דיווח בגיליון ה-5 באפריל 2013 של כתב העת סיינס שסוג של ארכיאון – חד-תא, שכפי שמרמז שמו הוא יצור קדמוני הנבדל מחיידקים – מסוגל לשגשג בהצלחה מאכילת על-כְלוֹרַתים. אַרכֵיאוֹגְלוֹבּוס פוּלגידוּס (Archaeoglobus fulgidus, בתמונה מימין) קולט יונים על-כְלוֹרַתיים, ממיר אותם ליונים כלוריתיים, מנצל את האנרגיה הנפלטת בתגובה וממשיך בחייו. היצורים האלה משגשגים במעשנות געשיות בקרקעית הים ובאזורים אחרים על פני כדור הארץ שבהם שוררת טמפרטורה גבוהה, כגון מאגרי נפט או סלעים חמים המרתיחים מים לקיטור. ייתכן שא' פוּלגידוּס ויצורים הדומים לו הם האחראים לכך שדלק הטילים הזה אינו מצוי עוד על פני השטח של כוכב הלכת שלנו.

זהו הארכיאון הראשון שהתגלה כמסוגל להזין את עצמו בפרכלוראט, אבל הוא אינו היצור החד-תאי הראשון שעושה זאת. יש חיידקים המסוגלים לבצע את אותו מפגן כימי ואף לייצר אנזים מיוחד שעוזר להם לפרק במהירות את היונים הכלוריתיים הנוצרים בתגובה, שאם לא כן הם מזיקים לתאים, ולשחרר חמצן כתוצר לוואי. א' פוּלגידוּס, שאינו יכול להתקיים בנוכחות חמצן, משתמש בתגובות כימיות אחרות לפירוק היונים הכלוריתיים: הוא מנצל תרכובות גופרית המצויות באופן טבעי בסביבה. כך נוצר קשר סימביוטי בין הכימיה של החיים ובין הכימיה של הדומם.

א' פוּלגידוּס הוא אולי שריד של החיים הקדמוניים שהתקיימו על כדור הארץ עוד לפני שהתפתחה הפוטוסינתזה. ברגע שהאצות הפוטוסינתטיות גרמו לרמות החמצן באטמוספרה לעלות, נאלצו האבות הקדמוניים של א' פוּלגידוּס להימלט אל המקומות החשוכים, העמוקים והחמים של כוכב הלכת.

מרבצים של מלחים על-כְלוֹרַתיים התגלו גם במאדים בכל אתר שבו ערכו החלליות הרובוטיות בדיקות. האם משמעות הדבר היא, שהחומר הרעיל לאדם משמש מזון לחיידקים במאדים? אי אפשר להוציא את הרעיון הזה מכלל אפשרות. אין ספק שטמפרטורת פני השטח של מאדים נמוכה מדי בשביל היצור המסוים שהתגלה בכדור הארץ, והדבר עשוי להסביר מדוע דלק הטילים הזה נפוץ שם כל כך. אבל גילויו מעלה את הסבירות שצורת חיים אחרת עשויה לחיות עמוק מתחת לפני השטח עתירי המלחים העל-כלורתיים במאדים.

הכתבה מתפרסמת באישור סיינטיפיק אמריקן ישראל

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

6 תגובות

 1. האם זהו החד תא העתיק ביותר שאנו מכירים?
  איך הדי אן איי שלו נראה? אולי זהו רמז להתחלת החיים בכדור הארץ?
  כנראה שרוב החיים הקדומים על כדוה"א שהתקיימו לפני שינוי האטמוספירה של כדוה"א, נכחדו…איך ניתן אם כן לעלות על עקבותיהם של החיים הראשונים?

 2. ניסים, אני מסכים. אך בשביל לגרור דיון, יש לתת תגובה כפי שאתה כתבתה ולא לתקוף את הטוען כפי שעשה אסף, ולכן הערתי לו. הרי תגובתו לוא טורמת מאומה ואף יכולה להסיט את הדיון מדיון ענייני על נושא הכתבה לדיון השמצות הכותבים…

 3. נקודה
  כתוב במאמר "שהחומר הרעיל לאדם משמש מזון לחיידקים במאדים? אי אפשר להוציא את הרעיון הזה מכלל אפשרות".

  אם אתה מתנגד לכך, אתה אומר "אין כל סיכוי לחיים על פני מאדים, משום צורה". מאיפה הבטחון שלך בדיוק?

  MouthHole
  זה תקף גם לתגובה שלך. על נקודה מוטלץ חובת ההוכחה.

 4. או שמר נקודה הוא ראליסט?

  אתה חושב שהוא טועה? אנא הצג את טעינוך מדוע. אין לך טעוני נגד? אז שב בשקט ועל תחפיש, זה לא מנומס

 5. נראה שמר נקודה הוא אדם שמרני ,כנראה סוכן ביטוח,פקיד משרד האוצר.או סתם אדם מריר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן