סיקור מקיף

על הוצאת שקיות פלסטיק מסביבתנו

מהו התחליף הנכון לשקיות פלסטיק, והאם אפשר למנוע את חנק בעלי החיים כתוצאה מבליעת שקיות פלסטיק?

Aקית פלסטיק
Aקית פלסטיק

שני חברי כנסת שהסביבה ואיכותה חשובים להם הגישו הצעת חוק להפסקת השימוש בשקיות פלסטיק.

אין  אני יודע את פרטי ההצעה או עד כמה נעזרו המגישים ב"יודעי דבר". על-פניו כל מי שסביבתו חשובה לו יודע ומבין את הנזק העצום ששקיות הפלסטיק גורמות לסביבה  (ראה רשימה שלי  ב-22/7/05 שהועברה מהגרסה הישנה לתחתית כתבה זו), לכן  שומרי הטבע  ומגיני הסביבה ברכו על היזמה,  יזמה שבארצות רבות הפכה לתקנות וחוקים.

לא כולם ברכו,  היו כאלה שהביעו דעה שלא תמיד הייתה חיובית. ההסתייגות העיקרית הייתה מבוססת על  שתי הנחות – ההנחה הנכונה   כי יהיה צורך בתחליף לשקיות הפלסטיק, וההנחה (הפחות נכונה) כי התחליף יהיה שקיות נייר.

וכאן צרפו המתנגדים נתונים  שמראים כי: ייצור שקיות נייר יקר יותר מבחינה אנרגטית, וכן כי זמן ההתכלות של שקיות נייר בטבע ארוך מפלסטיק, שני נתונים נכונים מיסודם אבל מטעים בבחינת ההשלכות, שכן למרות "שרידות" נייר בטבע הוא אינו רעל. שקיות פלסטיק  – גם אחרי התפרקותן מהוות רעל.

כמי שראה ניתוחים לבדיקת מוות של חיות אני מעיד כי ראיתי עשרות חיות שמתו בגלל שקיות פלסטיק  , לרוב סתימת מעיים, אך לא ראיתי אף פעם כי נייר גרם למוות, כך שגם אם יהיו שקיות הנייר בטבע זמן יותר לא יגרם נזק כמו זה שגורמות שקיות פלסטיק.

הכל טוב ויפה רק נתון אחד לא מחייב  –  מי שאמר (כתב) כי התחליף ההכרחי הן שקיות נייר … טועה. אין כל סיבה שבכל קניה של סוכריות  יארזו בשקית … נוסף לאריזה הקיימת, אין כל סיבה שצעצוע או מכשיר שנרכש ייארז מייד בשקיות למכביר. התנועה האוטומטית של כל זבן/ית  לארוז בפלסטיק היא  התניה  פבלובית שניתן, רצוי וחשוב לוותר עליה. כשאני רואה איך ברכישת מוצרים ב"סופר" עוזרות הזבניות לארוז כל מוצר, כל בקבוק וכל קופסה בשקית נוספת …. ליבי נחמץ, שכן אני יודע  כי יש סיכוי רב שהשקיות יתעופפו בסביבה.

לכן –  לא שקיות נייר הן התחליף, התחליף הוא סל , תיק בד, או כל מיכל אחר  שנקנה בכסף  וככזה ישמש פעמים רבות  ולא יוסיף לנפח האשפה שאצל  הישראלים גדול ממילא. אפילו שקיות פלסטיק  עבות שניתן להשתמש בהן מס' פעמים ,  שקיות שירכשו תמורת סכום שימנע  זריקה מידית ויעודד שימוש חוזר, כך מקובל בארצות בהן התושבים מכבדים את סביבתם.

נכון יהיה לתקן ולחוקק תקנות וחוקים למניעת הצפת סביבתנו בפלסטיק, נכון יותר יהיה לחנך את קהל  ה"משתמשים"  להמנע מפיזור אשפה.

שקיות פלסטיק

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

  1. מסכימה וגם נוהגת כך בפועל מציעה שתתמצת מעט את המאמר תשלח אותו במייל אלי ולאוהדים אחרים על מנת שנשלח אותו הלאה בשרשרת
    בתודה
    יערה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן