סיקור מקיף

עצמות המכרסמים מספרות את סיפורו של הנגב הפורח שלפני 1,500 שנה

עצמות רבות של מריון מצוי, מכרסם שכיח ביותר בארץ שאורכו לא עולה על 15 ס”מ, שהתגלו בשדות החקלאיים הקדומים של הביזנטים בנגב, מהווים את העדות הביולוגית הראשונה להיקף החקלאות שפרחה בצפון הנגב לפני כ-1,500 שנים וצבעה חלקים ניכרים ממנו בירוק.

שובך יונים בשדות של שבטה – פעם כל זה היה שדה חקלאי. מקור: פרופ' גיא בר עוז.
שובך יונים בשדות של שבטה – פעם כל זה היה שדה חקלאי. מקור: פרופ’ גיא בר עוז.

“המריון נפוץ היום בישראל בכל האזור הים תיכוני. בשנים האחרונות, עם התבססות החקלאות בנגב, תחום התפוצה שלו מתרחב דרומה. והנה, בתקופה הביזנטית אנחנו מוצאים עצמות מריונים באזורים שהיום הם צחיחים ואין בהם את התנאים הבסיסיים הדרושים לקיומם. המשמעות היא שהחקלאות הביזנטית הייתה כה מפותחת עד שהיא שינתה את התפוצה של מגוון המינים במדבר”, אמר פרופ’ גיא בר עוז מאוניברסיטת חיפה, שעומד בראש הפרויקט לבחינת קריסת הערים הביזנטיות בנגב.

במהלך השלטון הביזנטי בארץ ישראל, במאות השלישית עד השביעית לספירה, הוקמו יישובים ביזנטיים ברחבי הנגב – יישובים אלה ננטשו באחת במאה השביעית, עם תחילת התקופה האיסלאמית. העדויות הארכיאולוגית מהנגב, יחד עם כתבים ההיסטוריים מספרים על חקלאות ענפה בנגב באותה תקופה. החפירות הארכיאולוגיות, שבהן נמצאו שרידי טרסות ומפעלי השקיה ואגירת מים, הוסיפו עדויות על החקלאות המפותחת. יחד עם זאת, עד היום, לא נמצאה עדות ביולוגית לעושר חקלאי זה. המחקר הארכיאו-זואולוגי הנוכחי, אותו ערכו תלמידת המחקר טל פריד יחד עם ד”ר ליאור וויסבורד, ד”ר יותם טפר ופרופ’ גיא בר עוז מהמכון לארכיאולוגיה באוניברסיטת חיפה, הצליח למצוא את העדות הזו, באמצעות שרידי העצמות שנתגלו בשובכי יונים עתיקים שהוקמו בלב השדות החקלאיים. תוצאות המחקר התפרסמו בכתב העת של החברה המלכותית הבריטית למדעים.

מהנתונים הקיימים כיום, יודעים החוקרים ששני מיני המכרסמים הנפוצים בנגב, הגרביל והמריון נפרדים זה מזה על פי תנאי האקלים והשטח: את הגרביל ניתן למצוא באזורים צחיחים, עם פחות מ-200 מ”מ גשם, בהם הקרקע מורכבת מחול נודד שאינו מכוסה בצמחייה. המריון, לעומת זאת, נמצא באזורים שבהם יש למעלה מ-200 מ”מ גשם, הקרקע לחה ומכוסת צמחייה – ובאופן טבעי, גם רוב החקלאות מרוכזת בהם.

מיון העצמות. מקור: אוניברסיטת חיפה.
מיון העצמות. מקור: אוניברסיטת חיפה.

כאמור, שרידי המכרסמים התגלו מחפירת מספר שובכי יונים בשדות החקלאיים שנבנו מסביב לישובים הכפריים שבטה וסעדון. מיקום שובכי היונים מלמד על חשיבות היונה לקיום החקלאות הביזנטית בנגב. אלו גודלו לשם ניצול הלשלשת ששימשה חומר דשן חשוב לזיבול שדות הלס של הנגב שהינן קרקעות דלות במינרלים. אלא שמי שהשאיר לנו את הממצאים החשובים, לא היו היונים, אלא מי שהשתכן בשובך לאחר הסתלקותן של היונים. “בחלק משובכי היונים שחפרנו זיהינו את השכבה בה נהרסו השובכים וננטשו. בדיוק מעל שכבת ההרס התחלנו למצוא שרידי עצמות רבים של מכרסמים”, תיאר ד”ר יותם טפר שניהל את החפירה. “מכיוון שעל רובם התגלו סימני עיכול, התברר לנו מיד ששרידים אלו מהווים שאריות הארוחה של עופות דורסים – תנשמות או עופות אחרים – שתפסו את מקומן של היונים לאחר שהשובך נהרס”, הסבירו ד”ר וויסברוד ופריד.

מבדיקה של עצמות המכרסמים נמצאו עצמות רבות של גרבילים, אבל גם עצמות רבות של המריונים. כאמור, האתרים בהם מצאו החוקרים את העצמות נמצאים כולם באזורים שכיום הם בעלי ממוצע של פחות מ-200 מ”מ גשם, כשבטה, אף נמצא באזור של פחות מ-100 מ”מ גשם בשנה. הקרקע בכל אזורים אלה היא יבשה ונודדת ולכן לא אמורים להיות בה מריונים. “הממצא שלנו מעיד על כך שהחקלאות הביזנטית הייתה כה מפותחת באזור, עד שהיא שינתה לחלוטין את תפוצת המינים בנגב. המשמעות היא שבאותה תקופה, אזורים שכיום הם צחיחים היו ירוקים, פורחים ומניבים יותר. העובדה שאנחנו מוצאים את עצמות המריונים בתקופה שאחרי נטישת השדות מראה שהשינוי הסביבתי היה כה רב, עד שגם אחרי הנטישה לקח לנוף זמן להפוך להיות צחיח. זה מראה על מידת השפעתה של החקלאות הביזנטית שהמשיכה להשפיע על הטבע גם זמן רב אחרי שננטשה.” מסבירים החוקרים.

מריון מצוי (Meriones tristrami). מקור: Dûrzan cîrano, Wikimedia Commons.
מריון מצוי (Meriones tristrami). מקור: Dûrzan cîrano, Wikimedia Commons.

לדבריהם, ייתכן שבאותה תקופה האקלים באזורים אלו היה גשום יותר ולכן איפשר את הבסיס של החקלאות המרשימה, אולם עדיין נדרשו יכולות טכנולוגיות יוצאות דופן כדי לאגור את המים, לטייב את השדות וליצור סביבת חיים חקלאית באזור. “זו הפעם האחרונה שהתקיימה חקלאות בנגב עד להתחדשות הציונות וההתיישבות בנגב עם חזון בן-גוריון. אנו ממשיכים לחקור את שרידי התקופה בסקרנות ובהתרגשות מתוך ציפייה להמשיך ולגלות מה היו הגורמים והתהליכים שהביאו לקריסת החברה הביזנטית בנגב. אנחנו עדיין לא מבינם למה המערכת החקלאית שהקימו כשלה. זהו נושא שהוא מאוד רלוונטי גם להיום, בעיקר בעידן של שינויי אקלים והצורך להתאים את עצמנו לתנאי הסביבה המשתנים שמביאים להתפשטות המדבריות בעולם “, סיכם פרופ’ בר-עוז.

7 תגובות

 1. ח
  זה מעלה את השאלה רק אצל אלה שממילא מתכחשים להתחממות.

  אין ויכוח מדעי האם יש התחממות, האם האדם אשם בהתחממות, או האם ההתחממות מסוכנת.

  יש רק קבוצה מרגיזה ומציקה, שמתכחשת לעובדות, ולעובדות אחרות כמו היעילות של חיסונים, הסכנה שב”רפואה אלטרנטיבית”, נחיתת האדם על הירח, אשמת אל-קיידה ל-9/11 או השקר שמאחרי ה”כמטריילז”.

 2. לפני 1500 אכן עדיין לא היו מוסלמים, אך אז הנגב היה פורח, כמו שמתואר כאן.
  המוסלמים הגיעו כמה שנים אחרי זה וכנראה חיסלו הכל.
  אין קשר לימי הביניים, שהתחילו כמה מאות שנים יותר מאוחר.
  ואין להשוות את ספרד לנגב, כי ספרד איננה מדבר, כידוע, אלא ארץ פוריה, לכן הרבה יותר קל להחזיק שם חקלאות מפותחת.
  כאן היו כנראה שיטות ייחודיות של הנבטים והביזנטים, שחוסלו ע”י הכובשים, שלא יכלו להיות אלא מוסלמים.
  קל מאד לנופף בדגל הגזענות. ומעניין, שתמיד ה”קורבנות” הם המוסלמים, שבמקרה גם אחראים לרוב הפיגועים והמפגעים….
  הלוואי והנגד ישוב לפרוח כמו בימי קדם ואף יותר, בזכות היהודים, כמובן, שתמיד בונים ומפריחים…
  עובדה שב-1500 השנים האחרונות שבהן שלטו בנגב טורקים ומצרים ובדואים וכל מיני מוסלמים אחרים, לא היה כלום מלבד מדבר שממה….
  זאת אכן אמת ולא גזענות!!!

 3. המגיב אדםאדום הוכיח גם בורות גם טמטום וגם אי הבנת האתר בו הוא מגיב. כל מי שביקר בגרנדה ,באיסטנבול או בסמרקנד או לפחות ראה תמונות מהמקומות הנ”ל מבין מיד במה המדובר. כדאי שהנ”ל ילמד קצת את תולדות ימי הביניים , במיוחד את החלקים הנוגעים לנושאי תרבות, מדע והשכלה.
  בכלל כדאי לזכור כי מותר להיות גזעני כמו שמותר להיות אנטישמי ,רק שבד”כ זה לא מוסיף כבוד לדם כזה.

 4. מצוין במאמר שהכול ננטש בבת אחת. המערכת הזו כשלה כי המוסלמים כבשו את האזור. מכיוון שכמו היום הם בעיקר מסוגלים להרוס ופחות ליצור, אז גם באותה עת, לאחר הכיבוש שלהם, אף אחד לא טיפח את השדות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן