סיקור מקיף

רובוט שפיתחה נאס"א יסייע לאסטרונאוטים בעבודתם

הרעיון לקוח מתוך הסדרה מסע בין כוכבים

בתמונה: אסטרונאוט והרובוט החדש
בתמונה: אסטרונאוט והרובוט החדש

רובוט עגול וקטן, המשמש כשומר ועוזר אישי, צפוי להישלח בעוד כשלוש שנים לסייע לעבודת האסטרונאוטים בתחנת החלל הבינלאומית. הרובוט נמצא כעת בשלבי פיתוח מתקדמים, ומהנדסיו אומרים שהוא יוכל לרחף סביב האסטרונאוטים, לסייע להם לבצע את מטלותיהם היומיות ולפקח אחר מצב התחנה.

הרובוט מכונה "מסייע לווייני אישי", ומידותיו קצת יותר גדולות מכדור טניס. "אנו מפתחים רובוט חכם שיכול לשרת הן את הצוות בחלל והן את הצוות התומך שעל הקרקע כזוג נוסף של עיניים, אוזניים ואף", מסביר יורי גאוודיאק, מהנדס ממרכז המחקר של נאס"א בקליפורניה העומד בראש הפרויקט.

הידיד האלקטרוני מצויד במצלמות, רמקולים, מיקרופונים ומגוון חישנים. הוא ירחף לצד האסטרונאוט בחלל חסר כוח הכבידה, ויגיב לפקודות קולו. ברובוט משובצים גם גלאי תנועה ומיקום, כדי למנוע ממנו להיתקל בחפצים או ללכת לאיבוד. הוא מצויד בשישה מדחפים, ובצג וידיאו שטוח להצגת נתונים.

כאשר אסטרונאוט יעבוד על ניסוי בחלל ושתי ידיו יהיו תפוסות, למשל, יוכל הרובוט להעביר את התמונות לצוות התמיכה שבכדור הארץ. המכשיר יכול גם לסייר במסדרונות של תחנת החלל, לבדוק דליפות, עשן או התפתחות חיידקים. הוא יוכל להזכיר לאסטרונאוטים מה המשימה הבאה שלהם ברשימת המטלות היומיות, ואפילו להזכיר להם לשלוח מסר אוהב ליום ההולדת של יקיריהם שנשארו על כדור הארץ.

גאוודיאק אומר שאת הרעיון לפיתוח הרובוט שאב מסצינה מ"מלחמת הכוכבים". "באחת הסצינות בסרט, הדמויות השתמשו בחפץ רובוטי – כדור מהיר – בעבודה עם חרבות האור שלהם".

מאחר שבלתי אפשרי לדחוס לכדור הקטן את כל כוח המחשוב הנחוץ לביצוע המטלות שמצפים מהרובוטים לעשות, תפעולם יתבסס על רשת תקשורת אלחוטית, שתפעל מתחנת אם מרכזית. בתחנת האם יהיו מחשבים רבי עוצמה שינתחו את הנתונים שיגיעו מהחישנים, יזהו ויעבדו קול, יעבירו את השידורים ויפקחו על הרובוטים.

גאוודיאק מעריך שתוך שנתיים הרובוט כבר יהיה מוכן לשיגור. "אנו מקווים לשגר מסייע לווייני אישי על גבי מעבורת חלל תוך בערך שנתיים, ותוך שלוש שנים לתחנת החלל הבינלאומית", אמר גאוודיאק. 17 מדינות שותפות בבניית תחנת החלל. עלות הקמתה מוערכת ב-60 מיליארד דולר, ויוכלו לשהות בה במקביל עד שבעה אסטרונאוטים. מהנדסי המסייע האישי רוצים לשגר לתחנה לפחות שישה מסייעים.

הרובוטים המסייעים עשויים גם לשתף פעולה בחלל עם רובוטים אחרים – למשל עם מצלמה בגודל כדורעף הנשלטת על ידי שלט רחוק, שנוסתה לראשונה בשנת 97' במעבורת החלל קולומביה. בניסוי, המצלמה ריחפה מחוץ לחללית במשך יותר משעה כדי להראות שאפשר להשתמש בה, במקום באדם, כדי לבדוק את הנעשה מחוץ לחללית.

גאוודיאק מקווה שבעתיד יהיה לכל אסטרונאוט בתחנה חבר אישי שיותאם ללוח הזמנים שלו. {הופיע בעיתון הארץ, 5/10/1999{

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן