סיקור מקיף

חשיפה בשבוע ביומד ישראל 2009: רובוט זוחל בגודל מ"מ המסוגל לנוע בתוך הגוף יילחם בסרטן הריאות

רובוט זוחל זעיר (ViRob) בקוטר של מילימטר אחד, יהיה מסוגל להתנייד בחללי הגוף, להיאחז באיזור המטרה בעזרת זרועות, ולבצע פעולות רפואיות

הרובוט שיסייר בגוף ויטפל במחלות
הרובוט שיסייר בגוף ויטפל במחלות

רובוט, שכל גודלו הוא 4×1 1 מ"מ, מפותח בימים אלה במעבדה של פרופ' משה שהם מהמחלקה לרובוטיקה של הטכניון בחיפה, בשיתופם של עודד סלומון ו ד"ר ניר שוולב מאריאל מתנייע באמצעות מערכת העברת כוח אלקטרומגנטית חיצונית, המרטיטה את הרובוט המאפשרת לו לנוע בחללים ומשטחים שונים. אחד השימושים האפשריים לטכנולוגיה זו הוא ביצוע פעולות רפואיות זעיר-פולשניות (Minimal Invasive).

הרובוט יוצג לראשונה בפני הציבור בתערוכה הצמודה לשבוע ביומד ישראל 2009, שייערך בין 15 ל-17 ביוני, בתל אביב.

על פי המתכננים, ה- ViRob יכול לנווט ולזחול בתוך חללים שונים בגוף האדם, כגון כלי דם, מערכת העיכול, הנשימה וכד'. הרובוט בעל גוף מרכזי המשמש נקודת מוצא לזרועות זעירות הנאחזות בדופנות הגוף בו הוא נע. המבנה של הרובוט מאפשר לו לנוע בחללים בעלי קטרים משתנים, כמו גם לעבור במעברים מפותלים ואף לעצור ולשהות בנקודה מסוימת לפרק זמן רצוי. בשלב זה פותח אב טיפוס ראשוני של ה- ViRob שמסוגל לנוע בחללים בעלי קטרים שונים במהירות של עד 9 מ"מ בשנייה.

אחד משווקי היעד שנבחנים בשלב זה הוא טיפול בסרטן הריאות – הסרטן הקטלני ביותר כרגע בעולם. ה-ViRob יסייע בטיפול תרופתי נקודתי (Targeted Drug Delivery) בגידולים בריאה וכמו כן, יוכל לקחת דגימות ממקומות שונים בגוף. מספר רובוטים זעירים יוכלו לטפל בו-זמנית בכמה נגעים. במידת הצורך בעתיד ניתן יהיה להרכיב עליו מכשור נוסף כמו: מצלמה, מלקחיים זעירות וציוד מיניאטורי נוסף.

בימים אלו נמצאת היחידה לפיתוח עסקים במוסד הטכניון בשלבי הקמת חברה ובתהליך משא ומתן למסחור הטכנולוגיה בתחומים רפואיים עם היזמים, דר' קובי עינבר וניר לוי.

11 תגובות

 1. כך זה נשמע גם יותר מושך לקרוא את הכתבה(זה נשמע יותר מתקדם)

 2. העולם הוא תלת מימדי. הוא ציין את המימד שנוח לו היה לציין.
  וזה המימד שבו הרובוט הוא רק מ"מ אחד 🙂
  אף אחד לא אמר שהוא קוביה.

 3. לאבי

  איך הגעת לקוטר של מילימטר?
  לפי התמונה גודלו בערך חצי סנטימטר ולפי הכתבה הרובוט הוא בגודל של כ 4 מילימטר.
  ???

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן