סיקור מקיף

אבי “תינוקות המבחנה”, פרופ’ רוברט אדוארדס מבריטניה זכה בפרס נובל לרפואה

אדוארדס, היה שותף ביחד עם פטריק סטפטו בגילוי הדרכים להפריית ביצית מחוץ לרחם ולהחזרתה לרחם להמשך ההריון, כפתרון לבעיות פוריות שנבעו כתוצאה מתקלה במערכת המובילה את הביציות משחלות לרחם או בעיות מכאניות אחרות

הזרקת זרע לביצית בהפריה חוץ גופית
הזרקת זרע לביצית בהפריה חוץ גופית

רוברט אדוארדס מאוניברסיטת קיימברידג’,זכה בלעדית בפרס נובל לרפואה ופיזיולוגיה לשנת 2010. אדוארדס, היה שותף ביחד עם פטריק סטפטו בגילוי הדרכים להפריית ביצית מחוץ לרחם ולהחזרתה לרחם להמשך ההריון, כפתרון לבעיות פוריות שנבעו כתוצאה מתקלה במערכת המובילה את הביציות משחלות לרחם או בעיות מכאניות אחרות.
בדברי הנימוק אמר יו”ר ועדת הפרס, באירוע ששודר בשידור חי באתר פס נובל, כי רוברט אדוארד החל את מחקריו בתחום הפוריות בשנות החמישים של המאה ה-20. הוא פיתח חזון לשימוש בהפריה חוץ גופית כפתרון לבעיות פוריות וכי במשך כ-20 שנה מ1958 עד 1978 הוא פתר בעיה אחר בעיה שהפריעו לביצוע ההפריה .
ביולי 1978 נולדו שלושת הילדים הראשונים שנוצרו בהפריית מבחנה. מאז, כ-4 מיליון ילדים נולדו בשיטות ה-IVF לשמחת הוריהם. כיום 1-2% מכל הילודים במערב הובאו לעולם בשיטות IVF, זו שיטה יעילה ובטוחה, היא מפוקחת בידי ועדות אתיקה, רבים מהילדים הבריאים כמו שאר הילדים. אלו שנולדו בשנות השמונים כבר יש להם ילדים משל עצמם.
בתשובה לשאלת אחד העיתונאים בקהל מדוע זכה אדוארדס לבדו, ענה יו”ר הוועדה כי אדוארדס הגה ראשון את הרעיון ואמנם היו לו שותפים לאורך הדרך, אבל הם סייעו לו בקטעים ולא בתמונה הכוללת, שעליה הוא אחראי בעצמו.
רוברט אדוארדס נולד בשנת 1925 במנצ’סטר, כיום הוא פרופסור באוניברסיטת קיימברידג’.
ועדת נובל לא הזכירה זאת, אך ברור שמהפכת ההפריה החוץ גופית היוותה את הבסיס ליכולות של היום בתחום תאי הגזע, והאפשרות לספק לתינוקות אם פונדקאית.

2 תגובות

  1. קצת מוזר שמ-1978 כבר נולדו התינוקות הראשונים וידידנו קיבל פרס נובל
    רק ב-2010 .. מה קורה שם בארץ הפלאות ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן