סיקור מקיף

המחשבים ישתלטו על חיינו לחלוטין

תבונה מלאכותית תאפשר לנו להעזר במחשבים לא רק לניווט בכבישים אלא לכל צורך שהוא, מחקר מקיף שנעשה בבריטניה מתווה בין היתר, את הכיוון בתחומי ה-IT בשנים הבאות והדבר המעניין ביותר: הרובוטים צפויים לבקש שוויון זכויות

בעתיד הלא רחוק נהיה יותר ויותר תלויים במחשבים כדי לקבל הנחיות כיצד לפעול במצבים מורכבים. בעתיד הרחוק יותר ידרשו אותן מכונות זכויות, כמו לבני האדם. עולה ממחקר עתידני מקיף שערכה ממשלת בריטניה.

המחקר הוזמן על ידי המרכז לסריקת האופק של משרד המדע והחדשנות של בריטניה. 246 חיבורי הסיכום, הקרויים סריקות הסיגמא והדלתא, חוברו על ידי חוקרים משטח העתידנות המדעית, שותפות Outsights-Ipsos Mori ומכון העתיד (IFTF) שנמצא בארצות ברית. החיבורים מתבוננים בעתידן של מגמות מתפתחות במדע, בבריאות ובטכנולוגיה. המחקרים הללו בוחנים את ההתפתחויות העתידיות שיקרו בחמישים השנים הבאות.. בחיבורים אחרים, או "סריקות", בוחנים את העתיד של טיסות חלל ושיטות להאריך באופן דרמטי את אורך החיים של בני אדם.

"אנו לא עוסקים בניבוי העתיד, אבל עלינו לחקור את הטווח הרחב ביותר של אפשרויות שונות כדי לעזור להבטיח שהממשלה מוכנה לטווח הארוך ושוקלת מגוון רחב של סוגיות בתכנונים שלה", אמר סר דיוויד קינג, היועץ המדעי הראשי של ממשלת בריטניה. "הסריקות נועדו לעורר ויכוח ודיונים ביקורתיים כדי לשפר את המדיניות והאסטרטגיה לטווח הקצר והארוך של הממשלה".

ביניים: מחשבים חכמים

הגידול בכוח המיחשוב יאפשר שילוב מחשבים בחפצים יום יומיים ובכל מקום, ויאפשר להגיע למכשירים רבים להשתמש ביכולת של זיהוי והבנה. בתוך שלוש שנים, תאפשר יכולת זו, בנוסף ליכולת האיחסון ההולכת וגדלה, יכולת העיבוד והקישוריות ההדית של עולם ה-IT, לבצע מניפולציות על הנתונים במהירויות כאלה, שיאפשרו לפתור בעיות אמיתיות ולספק לבני האדם עצה באיזו פעולה לנקוט. אנו כבר מקבלים את העובדה שמחשבים במכוניות שלנו יכולים להשתמש במידע מעודכן כדי לתת לנו את המסלול הנכון ליעדנו. הדור הבא של הטכנולוגיה עשוי גם לחשב את השפעת החלטות בסיסיות יותר בחים כמו הפיכה לצמחוני או הבאת ילד לעולם – תוכנות כאלה כבר נמצאות בפיתוח באוסטרליה, ומאפשרות לזוגות הנמצאים בהליכי גירושין לתכנן טוב יותר את הפשרה ביניהם.

היכולת שלנו לפענח תהליכים מסתוריים בכל תחום החל מביולוגיה ועד למערכות חברתיות תשתפר, בתחילה בהדרגה ולאחר מכן בעקבות פריצות דרך והבנה של אינטראקציות רשתיות מורכבות, בקפיצות גדולות יותר. מאז החל הנושא להחקר, תבניות חוזרות נמצאות בליבה של המתמטיקה. בעתיד נוכל לראות את העולם דרך "עדשות מתמטיות". ואולם קשרי הגומלין שלנו עם העולם המתמטי הזה יעברו דרך ממשקים מסורתיים – לא מתמטיים.

עולם המיחשוב הבלתי נראה יוזן בידי קלטים ממגוון רחב של חיישנים – כל דבר החל מלוויני מזג האוויר ועד לתגי RFID. שירותי בטחון ועסקים גדולים הובילו את הטכנולוגיה אך החומרה, התוכנה והנתונים הופכים זמינים לחלקים גדולים של הציבור. הילדים של היום יראו כטבעית את פעולת הכנת המודלים של מצבים מורכבים הדורשים כמויות עצומות של נתונים.

הנסיון הקודם שלנו במתן אמון במערכות ה-IT הראה לנו כי הם זקוקים לתכנון טוב כדי להגיע לרמת האמון שאנחנו דורשים כדי לסמוך עליהם. ישנה סכנה כי מערכות אלה יהפכו כל כך מורכבות מכדי שניתן יהיה להבין אותם, וחשובות מדי מכדי לכבות אותן. אם הם יפגעו מוירוס עתידי, מערכות חברתיות רבות וחשובות יפסיקו לפעול.

התמודדות עם שפע הנתונים

כדי לאפשר התמודדות יעילה עם כמות הנתונים ההולכת וגדלה, חייב המידע להיות מועבר במהירות ובצורה נגישה. הדבר יצריך אוטומציה של פיענוח המידע (לרבות כריית מידע יעילה יותר וזיהוי תבניות) שיתבססו על התפתחויות בתחום התבונה המלאכותית. הכלים הקולטים ידע מרומז ממשתמשים עשויים לאפשר זיהוי של דאגות אותם משתתפים ולאפשר לתוכנה לספק "תמיכה אישית אינטליגנטית".

אם החלטות חשובות ימוכנו, ונתונים אישיים חשובים יהיו מקוונים, האבטחה שלהם תגרום לדאגה הולכת וגוברת. ביומטריה, קריפטוגרפיה וטכנולוגיות אחרות יידרשו כדי להבטיח זאת. מרבית הטכנולוגיות הללו יתוכננו כדי לתמוך בחשיבה בזמן אמת אך לימוד אלקטרוני הולך ומתפתח לאטו ככלי ללימוד ולהכשרה מקצועית למרות הכשלון של כמה יוזמות שאפתניות.

ביניים: רובוטים עשויים לדרוש זכויות חוקיות

מחקר נוסף באותה המסגרת צופה כי רובוטים עשויים יום אחד לדרוש את אותן זכויות האזרח שיש לבני אדם. אם הזכויות יוענקו, המדינות יחויבו להעניק הטבות סוציאלית ובכללן שיכון ואפילו "ביטוח רובו-בריאות", נאמר בדו"ח.

בסריקות חוקרים מגוון רחב של תחומים, מהעתיד של זרם הגולף ועלייתה הכלכלית של הודו ועד להתפתחויות בננו טכנולוגיה והאיום שטמון באיידס ובנגיף האיידס. בנוסף להערכה של מצב החשיבה הנוכחי המחקר גם בודק את ההשלכות האפשריות על החברה.

החיבור שמטפל בזכויות רובוטים, שכותרתו "חלום אוטופי או עלייתן של המכונות?" בודק את ההתפתחויות בבינה מלאכותית וכיצד הן עשויות להשפיע על החוק והפוליטיקה. לפי הנאמר בחיבור, "שינוי מונומנטלי" עשוי להתרחש אם רובוטים יתפתחו למצב שיוכלו להתרבות, לשפר את עצמם או לפתח בינה מלאכותית.

המחקר טוען שבנקודת זמן מסוימת ב-20 עד 50 השנים הקרובות אפשר שיוענקו זכויות לרובוטים.

אם זה יקרה, נאמר בדו"ח, יוטלו על הרובוטים תחומי אחריות מסוימים, כגון הצבעה, החובה לשלם מיסים ואולי לשרת שירות חובה בצבא. מצד שני, על החברה תוטל החובה לדאוג לאזרחיה הדיגיטליים החדשים, נאמר בדו"ח. הדו"ח גם מזהיר שעלייתם של הרובוטים עלולה להעמיס על המשאבים ועל הסביבה. "הסריקות האלה הן כלים בשביל הממשלה כדי לזהות סיכונים והזדמנויות בעתיד", אמר סר דיוויד.

דו"ח: אין מנוס משוויון זכויות לרובוטים

מדענים בבריטניה טוענים כי יום אחד תאלץ האנושות להתייחס לרובוטים כשווים לבני אדם. על פי הדו"ח, "מדינות יחויבו להעניק להם זכויות סוציאליות מלאות, כולל משכורת, דיור וטיפול רפואי הנדרש לתחזוקת המכונות"

23/12/06

סוכנויות הידיעות מוסיפות: רובוטים יהיו חכמים מספיק בעתיד כדי לדרוש שוויון זכויות מבעליהם, בני האדם, ויגבר הסיכוי כי יזכו ליחס כאזרחים שווי זכויות, על פי דו"ח שחובר בחסות משרד המדען הראשי בבריטניה. על פי הדו"ח , תוך כמה עשורים הרובוטים יהיו כה מתוחכמים ובעלי אינטליגנציה מלאכותית כה גבוהה, עד שבוודאי יישמעו קולות שיקראו להעניק להם
את מלוא הזכויות שיש לאנשים. מחברי הדו"ח קובע כנקודת האל-חזור מצב בו הרובוטים יוכלו לשכפל עצמם, לשפר עצמם או לחשוב בעצמם באמצעות אינטליגנציה מלאכותית.

הדו"ח מתפרסם כ-50 שנים לאחר שסופר המדע הבדיוני אייזיק אסימוב פירסם את שלושת חוקי הייסוד של הרובוטיקה: על הרובוטים להימנע מפגיעה בבני אדם, עליהם לציית להוראות בני האדם ועליהם להגן על עצמם, כל עוד פעולה זו לא סותרת את החוק הראשון או השני. אך בעוד החוקים של אסימוב שמים במרכז את טובתם של בני האנוש, הדו"ח החדש דווקא מתמקד בטובת הרובוטים. "עם מדיניות נכונה, יש סיכוי גדול כי הרובוטים יוכלו לתרום לייעול העבודה. רובוטים אינטליגנטיים יותר יובילו לבסוף לשגשוג אנושי רב יותר ולשיפור המצב האנושי", נכתב בו.

עם זאת, מחברי הדו"ח מזהירים כי רובוטים יוכלו לתבוע זכויות אם אלה יישללו מהם. אם הם יצליחו בתביעתם, על פי הדו"ח, "מדינות יחויבו להעניק להם זכויות סוציאליות מלאות, כולל משכורת, דיור וטיפול רפואי הנדרש לתחזוקת המכונות". הרובוטים לא ייהנו רק מזכויות – ויוטלו עליהם חובות דומות לאלה של בני אדם, כולל תשלומי מסים, זכות הבחירה ושירות צבאי מלא.

עם זאת, על פי התחזית עניין הזכויות לרובוטים עשוי להתעורר רק בעוד 20 שנים לפחות. "אנחנו לא מנסים לחזות את העתיד, אך עלינו להתייחס לאפשרויות השונות כדי לסייע לממשלה להתכונן ולשקול את התכנון לטווח ארוך", אמר דיוויד קינג, היועץ למדען הראשי בבריטניה. לדבריו, הדו"ח מיועד "לעורר וויכוח ודיון על מנת לשפר את מדיניות הממשלה לעתיד".

5 תגובות

 1. אבי אני מאד מתפלא, מדוע לא פרסמת עדיין את התגובה שלי? האם זה משום שכתבתי את כותרת התגובה במקום המיועד לשם הכותב? זו היתה תגובה מושקעת, אני ממתין לראות אותה כאן, ואם לא אז לפחות הסבר מדוע.

 2. זה אני, ליאור שני 🙂

  יהודה אתה עדיין כאן? זוכר את הדיונים שהיו לנו בנושא??

  אני אמרתי כל הזמן דבר מאד פשוט, והוא שאם תהליך עיוור לחלוטין וחסר מודעות עצמית כמו האבולוציה יצר אותנו, בני אנוש חושבים, ובעלי מודעות עצמית, אז אין שום סיבה שבעולם שאנחנו באופן מכוון ובאמצעות הטכנולוגיה הכל כך מתקדמת שלנו (שעוד תלך ותתפתח) לא נצליח מתישהו ליצור (לדעתי תוך 35 שנה לכל היותר) מחשבים או רובוטים בעלי מודעות עצמית שבאמת מסוגלים לחשוב, ואפילו להיות בעלי רגשות.

  אל תשכחו שסה"כ גם המוח שלנו הוא בעצם סוג של מחשב ביולוגי.

  זה גם יהיה השלב הבא באבולוציה והוא יהיה מהיר פי מיליונים אם לא מיליארדים מתהליך האבולוציה הרגיל של הטבע, בשלב מסויים הרובוטים החכמים האלו יתחילו לבנות שיכפולים של עצמם בבתי חרושת מיוחדים, הרובוטים החדשים בתורם גם כן ייצרו רובוטים חדשים אבל משופרים, בעלי יכולות חזקות יותר, וכך שוב ושוב ושוב בתהליך רקורסיבי מחזורי עד שמהר מאד אנחנו בני האדם נישאר הרחק מאחור, אולי מתישהו הרובוטים האלו יתחילו להתייחס אלינו כאל זן פרימיטיבי שצריך אולי אפילו להיפטר ממנו, סה"כ אנחנו רק מפריעים…. זוכרים את הסרט שליחות קטלנית 1 ו 2 עם ארנולד שוורצינגר? 🙂 זה עוד יקרה לדעתי במתכונת זו או אחרת, אנחנו נעלם מהשטח והרובוטים (שיכולים להיות רובוטים ביולוגיים לכל דבר ולא דווקא רובוטים ממתכת) יהיו השליטים החדשים על כדור הארץ.

  אשמח לתגובות 🙂

 3. נשמע דמיוני… עוד לא שמעתי על פריצת דרך ממשית בתבונה מלאכותית. עוד לא נולד הרובוט שישמש כפסיכולוג… ואיך בדיוק הם יתרבו? המדענים כבר יודעים לייצר איברי רביה, שמביצית מלאכותית יתפתח רובוט? מדהים!!! בריטים, תעשו לי רובוט…. נ.ב. מהיום אין "חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו", אמור מעתה "חוק יסוד: כבוד יצור תבוני וחירותו"…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן