סיקור מקיף

חוקרים סוברים: "גילינו את העדות הקדומה ביותר לנקמת דם"

במערה בהרי ירושלים התגלתה גולגולת חתוכה בחרב ולידה עצמות כף יד מלפני כ-1000 שנה

משמאל לימין: פרופ' בועז זיסו, ד"ר יוסי נגר וד"ר חיים כהן עם הגולגולת. צילום: חן גלילי, אוניברסיטת תל אביב
משמאל לימין: פרופ' בועז זיסו, ד"ר יוסי נגר וד"ר חיים כהן עם הגולגולת. צילום: חן גלילי, אוניברסיטת תל אביב

העדות הקדומה ביותר לנקמת דם בעת העתיקה נחשפה במערה בהרי ירושלים. כך טוען מחקר משותף לרשות העתיקות, אוניברסיטת בר אילן ואוניברסיטת תל אביב. המחקר יוצג לראשונה מחר (ה') בקונגרס הארכיאולוגי ה-44 שיתקיים באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע, בשיתוף רשות העתיקות והחברה לחקירת ארץ ישראל ועתיקותיה.

בחפירה שנעשתה במערה בהרי ירושלים, גילה פרופ' בועז זיסו מהמחלקה ללימודי א"י וארכיאולוגיה באוניברסיטת בר אילן גולגולת אדם ועצמות כף יד שתוארכו למאות 10–11 לספירה.

העצמות זוהו על ידי ד"ר יוסי נגר, אנתרופולוג רשות העתיקות וד"ר חיים כהן מהמרכז הלאומי לרפואה משפטית ואוניברסיטת תל אביב, כשייכות לגבר שגילו 25–40 שנים.

השברים בכיפת הגולגולת. צילום: קלרה עמית, רשות העתיקות
השברים בכיפת הגולגולת. צילום: קלרה עמית, רשות העתיקות

לדברי החוקרים, "בכיפת הגולגולת ניתן להבחין בשתי פגיעות טראומטיות שהחלימו – עדות לאירועים אלימים קודמים להם היה שותף הנרצח, וכן בחתך שנגרם סמוך לזמן המוות, ובמכת חרב קטלנית שגרמה למותו הוודאי והמיידי.

בדיקה מורפולוגית של הגולגולת, מלמדת על דמיון רב לאוכלוסייה הבדואית המקומית, שנהגה, ככל הנראה, במסורת של נקמת דם עוד מהתקופה שלפני התמסדות האסלאם. הדבר מתישב עם הידע ההסטורי, לפיו בתקופה הנדונה – לפני כ-1000 שנה, אזור הרי ירושלים יושב ע"י אוכלוסייה בדואית שהגיעה לכאן מירדן ומצפון ערב.

טקסט מתחילת המאה ה-20 מספר על מקרה של נקמה, שבמהלכו הציג הרוצח בפני משפחתו את הגולגולת וכף יד ימין של הנרצח כדי להוכיח את ביצוע המצווה. אלו בדיוק חלקי הגוף שנתגלו במקרה הנוכחי, ומאחר שמדובר באדם שהסתבך בעבר באלימות עד שמצא את מותו במכת חרב קטלנית, ניתן להסיק שנמצאה העדות הקדומה ביותר לנקמת דם.

 

למחקר המדעי

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

5 תגובות

  1. דוד ידעתי שיבואו אנשים כמוך. ההבדל העצום הוא שביהדות לא מקיימים היום את הברבריות הזאת לעומת באסלאם גם במדינות מערביות

  2. המסקנה רחוקה מן העובדות עד גיחוך, והשערה סבירה יותר תהיה שהפרסום הוא סאטירה מצד חוגים אנטי מדעיים.

  3. א. המסקנה מרחיקת לכת. אין בהכרח קשר לטקסט מהמאה העשרים לכך שנמצאו דווקא האיברים הללו.
    ב. בתורה מדובר רבות על גאולת דם וכן במשנה. טקסטים שקדמו באלפי שנים לתארוך הגולגולת. אז מה החידוש. וכי לא ידענו שאצלנו ואצל הבדואים הייתה נהוגה גאולת דם?

  4. הערבים היו ונשארו ברברים פרימיטיבים. עכשיו תגידו לי שגם יהודים רוצחים, זה נכון אבל אין תרבות ומסורת שלמה של רצח על כבוד המשפחה ונקמת דם ושוד דרכים ושקר שמבוצעת עד היום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן