סיקור מקיף

חוקרים מצאו עדויות למהפכה החקלאית מתחת לקרקעית ים המלח

חוקרים באוניברסיטת תל אביב: מצאנו עדויות למהפכה החקלאית מתחת לקרקעית ים המלח. פרופ’ שמואל מרקו: תכולת הסחף מלפני 11,500 שנה מעידה על השינויים הדרמטיים במזרח התיכון

ים המלח. צילום: David Shankbone, Wikimedia.
ים המלח. צילום: David Shankbone, Wikimedia.

חוקרים באוניברסיטת תל אביב קדחו לעומק של 460 מטרים במרכז ים המלח – ומצאו עדויות לשינויים הסביבתיים כתוצאה מראשית המהפכה החקלאית מלפני 11,500 שנה.

את המחקר ערך ד”ר ין לו (Yin Lu) בהנחיית פרופ’ שמואל מרקו, ראש בית הספר למדעי כדור הארץ באוניברסיטת תל אביב, יחד עם הארכיאולוג פרופ’ דני נדל והגיאולוג ד”ר ניקולס וולדמן מאוניברסיטת חיפה. תוצאות המחקר התפרסמו לאחרונה בכתב העת Global and Planetary Change.

“קידוח העומק נעשה במטרה לתעד את השינויים הסביבתיים שחלו באזור במהלך 200 אלף השנים האחרונות”, אומר פרופ’ מרקו. “לאחר הקידוח, שהגיע לעומק של 460 מטרים מתחת לקרקעית ים המלח, הוצאנו צינור שקוף עמוס בחומרים שהצטברו לאורך השנים על קרקעית האגם. חומרים אלו נחקרו ביסודיות לפי השכבות הדקיקות שהצטברו בקרקעית ותוך ניתוחים גיאו-כימיים מורכבים, המשלימים זה את זה. הצלחת המחקר מדגימה את היתרונות בשיתוף פעולה אינטרדיסציפלינרי בין מדעי הטבע לארכיאולוגיה”.

קטע מהקידוח - החלק העליון של התמונה שנראה כהה יותר, מעיד על אספקת סחף בכמות גדולה, הנגרמת כתוצאה מהשפעת האדם לעומת החלק התחתון הבהיר יותר שם האדם עוד לא פיתח חקלאות ולא ביית בעלי חיים (לפני 11,500 שנה). מקור: באדיבות אוניברסיטת תל אביב.
קטע מהקידוח – החלק העליון של התמונה שנראה כהה יותר, מעיד על אספקת סחף בכמות גדולה, הנגרמת כתוצאה מהשפעת האדם לעומת החלק התחתון הבהיר יותר שם האדם עוד לא פיתח חקלאות ולא ביית בעלי חיים (לפני 11,500 שנה). מקור: באדיבות אוניברסיטת תל אביב.

בבחינה מדוקדקת של תכולת הסחף השנתי לקרקעית ים המלח לאורך השנים, החוקרים מצאו גידול בכמות הסחף שהגיע בשיטפונות לים המלח לפני 11,500 שנה. כמות הסחף גדלה באופן דרמטי יחסית לאלפי השנים קודם לכן, ונשארה גבוהה מאוד מאז.

“הממצאים הגיאולוגיים הושוו לממצאים ארכיאולוגיים מאגן ההיקוות של ים המלח”, מסביר פרופ’ מרקו. “המחקר הארכיאולוגי מלמד שבזמן הזה האדם התחיל להתיישב בכפרים גדולים, תוך כדי מעבר מציד ולקט לכלכלה המבוססת על חקלאות, הלא היא המהפכה הנאוליתית, המוכרת גם בשם המהפכה החקלאית”.

החוקרים מייחסים את הגידול בכמות הסחף למהפכה החקלאית, כאשר, לראשונה בתולדות האדם, כפרים גדולים נבנו ברחבי המזרח התיכון. הגידול בסחף לים המלח מהווה עדות מוחשית להשפעת הכפרים החקלאיים על הסביבה הטבעית: השינויים שהתחוללו בעקבות הפיכת שטחים טבעיים לשדות חקלאיים, כריתת עצים רבים על מנת להשתמש בהם כחומר גלם לבניין ושריפת יערות על מנת להפוך אותם למרחבי עשב המאפשרים מרעה של בעלי חיים מבויתים כגון צאן, בקר וחזירים.

“כל השינויים האלה גרמו לפני השטח להיות פגיעים יותר לסחיפה. הגשמים הובילו יותר סחף מדרונות לאגן ים המלח מאשר בתקופה שלפני המעבר ליישובי קבע ולחקלאות. המעבר לחקלאות התרחש בתקופה בינקרחונית, לאחר תקופת הקרח האחרונה שהתקיימה מלפני כ-110 אלף שנה עד לפני כ-20 אלף שנה. הקידוח העמוק בים המלח מאפשר השוואה עם התקופה הבינקרחונית שקדמה לתקופת הקרח האחרונה. ניכר שבתקופה הבינקרחונית הקודמת, מלפני כ-130 אלף עד כ-110 אלף שנה לפני זמננו, כמות הסחף שהצטברה בקרקעית האגם הייתה קטנה בהרבה יחסית לתקופה שבה האדם פיתח חקלאות וביית בעלי חיים, ולכן אנו מייחסים את העלייה הגדולה בסחף לשינוי המהותי בדגמי היישוב של האדם – ולא רק לשינוי האקלימי”.

לדברי פרופ’ מרקו, חקר השפעת האדם על סביבתו בעבר קריטי להבנת ההשפעה שלנו על הסביבה בהווה. “המחקרים הללו קריטיים להבנת התרומה האנושית להתחממות כדור הארץ ולצעדים שעל האנושות לנקוט על מנת להבטיח שהדורות הבאים יוכלו לחיות כאן. לכן אנחנו ממשיכים את המחקר שלנו, בין היתר על ידי שיחזור מערכות מזג האוויר והשינויים שחלו בהן עם מעבר כדור הארץ בין תקופות קרח לתקופות בינקרחוניות”.

קישור למאמר

3 תגובות

  1. אולי קודם באו שינויי האקלים, ואלה יצרו גם עוד סחף וגם איפשרו חקלאות?
    כלומר לא החקלאות יצרה סחף, אלא שינויי האקלים אחראיים לשתי תופעות בו זמנית, גם סחף מוגבר וגם חקלאות (כי אזור יבש יותר מקבל כעת עוד מים). במקרה כזה אין קשר הכרחי בין הסחף לחקלאות.

  2. מענין ,
    עכשיו ראוי לבדוק את הממצאים ולהשוותם לתוצאות קידוח (רדוד) בדרום האגן,
    השוואה שתאפשר נתונים על תקופות וגורמים בהן האגן הדרומי היה יבש …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן