סיקור מקיף

חברת הביוטכנולוגיה רנופארם תשתף פעולה עם המוטק בפיתוח ושיווק סטנט משחרר-תרופות

הטכנולוגיה של רנופארם פותחת דלת לשורה ארוכה של תגליות רפואיות בתחום מחלות הלב, כלי הדם ומערכת העצבים המרכזית * להסכם משמעות אסטרטגית עבור רנופארם, שתתבטא בפתיחת דלתות רבות בשוק הפארמה

חברת הביוטכנולוגיה רנופארם, והחברה לטכנולוגיה רפואית המוטק (Hemoteq) מגרמניה, חתמו על הסכם שיתוף פעולה לפיתוח ולשיווק תומכן (סטנט) משחרר תרופות מהדור הבא. מיזם משותף זה מתבסס על חומר חדש שפותח על-ידי רנופארם, המנצל את יתרונותיה של מולקולת החנקן החד חמצני (NO ), כמו גם את הניסיון רב השנים של המוטק, לפיתוח תומכנים חדשניים מצופי תרופות.
שוק הסטנטים העולמי נאמד בשלושה מיליארד דולר בשנה, והולך וגדל מדי שנה בהתמדה.

במסגרת ההסכם, תשקיע המוטק ברנופארם סכום התחלתי של מאה אלף דולר תמורת שני אחוזים ממניות החברה. עם עמידה באבני דרך שהציבו שתי החברות לעצמן, תשקיע המוטק ברנופארם סכום נוסף של ארבעה מליון דולר. ההסכם אף קובע, כי רווחים עתידיים ממכירת המוצר הסופי יועברו לרנופארם.

ד"ר פיטר עסאף, מנכ"ל רנופארם: "ההחלטה של המוטק לחתום על הסכם זה מהווה הכרה חשובה בטכנולוגיה שלנו, אשר פותחת דלת לשורה ארוכה של תגליות רפואיות בתחום המקיף של טיפול במחלות לב, כלי דם ומערכת העצבים המרכזית. אנו נקבל זכות הפצה של המוצר בישראל ובכל מדינה שהמוטק לא תשווק בה. חשוב לציין שהמוטק תקנה את החומר הפעיל באופן קבוע מרנופארם, אשר תייצר אותו רק ורק בישראל".

ד"ר מייקל הופמן, מנכ"ל המוטק: "אנחנו מאמינים שלפלטפורמה שפיתחה רנופארם, יש את הפוטנציאל להוביל גישות חדשות ומבטיחות לטיפול במגוון רחב של מחלות לב וכלי-דם, מחלות שלחלקן טרם נמצא טיפול יעיל. שיתוף הפעולה הקיים שלנו עם רנופארם כבר הניב כמה תוצאות מעודדות מאד ואנו מרוצים מכך שיש לנו היום גישה בלעדית לפלטפורמה של רנופארם בכל האינדיקציות של סיבוכי לב וכלי- דם, מה שיאפשר לנו להרחיב את חקירתנו בתחום חשוב זה".

רנופארם העוסקת בתחום התרופות האתיות, פועלת במסגרת החממה הטכנולוגית NGT בנצרת מזה שנתיים ונחשבת לאחת החברות המצליחות בה. ד"ר שרון דביר, מנכ"ל NGT , התייחס להסכם ואמר כי "שיתוף פעולה זה שנחתם בשלב כה מוקדם בחיי רנופארם, עם חברה כמו המוטק המובילה בתחומה, מעיד על הערכה אמיתית לטכנולוגיה שלה. להסכם משמעות אסטרטגית עבור רנופארם, שתתבטא בפתיחת דלתות רבות בשוק הפארמה. כחממה טכנולוגית צעירה, אנו שמחים וגאים בהישג".

הסטנטים הם שתלים של תומכנים (התקני תמיכה) וסקולאריים המוחדרים לכלי דם שהוצרו כתוצאה מטרשת עורקים כדי לשמור על כלי דם פתוחים. הסטנטים מוחדרים לכלי הדם לאחר תהליך הרחבה ותומכים בקיר העורק כדי להקטין את הסיכון להיצרות והיסגרות מחדש של כלי הדם. עם סטנטים קונבנציונליים ישנה תופעה שבה גידול תאים מתפתח מחדש בתוך הסטנט בכ-30% מהמטופלים. תופעה זו מכונה היצרות חוזרת בתוך תומך (Retenosis), מצב המאלץ רבים מהמטופלים להיחשף לטיפולים נוספים.
לאחרונה אושרו תומכונים משחררי תרופות מהדור הראשון שבהם ישנם חומרים ציטוסטטיים המקטינים את הסיכוי להצרות חוזרת בתוך הסטנט.

אודות רנופארם ( Renopharm)
רנופארם, הפועלת במסגרת חממת NGT בנצרת, עוסקת בכימיה רפואית ((Medical Chemistry ומפתחת תרופות ליתר לחץ דם המבוססות תורמי NO ללא השראת סבילות כנגדן. התרופה מתבססת על הצורה הבסיסית ביותר להפחתת לחץ דם. בכל פעימת לב משתחררת מולקולה של חנקן חד חמצני NO המווסת את לחץ הדם. התבגרות האוכלוסייה ו"טרדות" העולם המודרני גורמים ליכולת הגוף לייצר את המולקולה, לרדת עם השנים. ברנופארם משתמשים במנגנון הטבעי של הגוף, ומייצרים חומרים שמשחררים חנקן חד חמצני. למעשה באמצעות כדור לשימוש חד יומי יסופקו לגוף מולקולות שתורמות להיווצרות ה- NO החסר על מנת להוריד את לחץ דם (מכאן המונח תרומת NO). כל החומרים שניסו עד היום לחקות פעילות זו, נכשלו מאחר והגוף פיתח נגדם סבילות וכך ירדה יעילותם. לתרופה יתרונות נוספים כגון מניעת דלקות מעיים והשפעה על בעיות אין- אונות.
מנכ"ל החברה ד"ר פיטר עסאף בוגר תואר שני בכימיה מאונ' מרבורג בגרמניה ובעל תואר ד"ר מהפקולטה לרוקחות של אוניברסיטת ירושלים.

אודות NGT (New Generation Technology)
NGT היא חממה טכנולוגית מופרטת, בבעלות ערבית-יהודית שנוסדה ביולי 2002 וממוקמת באזור התעשייה של העיר נצרת. NGT מעודדת ותומכת ביוזמות בתחומי הטכנולוגיה והביו-טכנולוגיה, במסגרת תכנית החממות במשרד המדען הראשי אשר במשרד התמ"ת.
החממה שמה לה למטרה לעודד יזמים – יהודים וערביים כאחד – באוכלוסייה הישראלית. היזמים מקבלים מ-NGT מעטפת שירותים, הכוללת תשתית ניהול ושיווק, שטח משרדים ומעבדות ושירותי מנהלה מקיפים.

כיום, פועלות במסגרת NGT מספר חברות, ביניהן: "רנופארם" המפתחת תרופות להפחתת יתר לחץ דם המבוססות תורמי NO על בסיס טבעי; "נוטריניה" המפתחת תחליף חלב-אם המועשר באינסולין; D-Herb העוסקת בפיתוח תרופה טבעית לטיפול בהורדת סוכר בדם; "פלורינקס" העוסקת בפיתוח תכשיר ושיטה לטיפול מונע עששת בשיניים; "נובופיד" עוסקת בפיתוח תוספים לתעשיית מזון בעלי החיים; MST הפועלת בתחום המכשור הרפואי; CartiCure המפתחת מילוי תחליפי לסחוסים; ORA BIO המפתחת תרופה המעכבת התפתחות סרטן.

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן