סיקור מקיף

איגוד הפסיכולוגיה האמריקני: בעקבות עליית ריכוז ה-THC, שימוש קבוע במריחואנה פוגע במוחם של בני נוער

שלושה מחקרים נפרדים הציגו היבטים שונים של הנושא בכנס ה-112 של האיגוד שנערך השבוע בוושינגטון. החוקרים ממליצים: אם שוקלים לגליזציה, יש לפקח על ריכוז ה-THC

אתונה, יוון, 10 במאי 2014: מפגינים במרכז אתונה דורשים לגליזציה של מריחואנה ושינוייםם במדיניות איסור השימוש בסמים. בשלט: הטבע לא יכול להיות לא חוקי, שחררו את הקנביס. המחקרים מראים שהקנביס המוצע למכירה כיום אינו טבעי, משום ששיעור ה-THC בו גדל משמעותית. והאיגוד הפסיכולוגי האמריקני קובע כי על המחוקקים לכפות רגולציה על שיעור ה-THC באם הם מעונינים למנוע פגיעות קוגניטיביות בבני נוער. צילום: shutterstock
אתונה, יוון, 10 במאי 2014: מפגינים במרכז אתונה דורשים לגליזציה של מריחואנה ושינוייםם במדיניות איסור השימוש בסמים. בשלט: הטבע לא יכול להיות לא חוקי, שחררו את הקנביס. המחקרים מראים שהקנביס המוצע למכירה כיום אינו טבעי, משום ששיעור ה-THC בו גדל משמעותית. והאיגוד הפסיכולוגי האמריקני קובע כי על המחוקקים לכפות רגולציה על שיעור ה-THC באם הם מעונינים למנוע פגיעות קוגניטיביות בבני נוער. צילום: sKostas Koutsaftikis / Shutterstock.com

הויכוח באשר ללגליזציה של קנביס הולך וגובר בשנים האחרונות, ולפיכך גם נערכים בנושא מחקרים רבים. כמה מהמחקרים העדכניים ביותר הוצגו השבוע במושב שעסק בלגליזציה של מריחואנה במסגרת הכנס השנתי ה-122 של האגודה האמריקנית לפסיכולוגיה שנערך בוושינגטון.

מחקר חדש מלמד כי שימוש תכוף במריחואנה גורם להשפעה שלילית על מוחם של בני נוער ומבוגרים צעירים, לרבות ירידה ביכולת הקוגניטבית, ביכולת תשומת הלב ובזכרון, וכן הוא מפחית את ה-IQ. כך עולה ממחקר שערכו פסיכולוגים. "חייבים להכיר בכך ששימוש קבוע בקנביס, לפחות פעם בשבוע, אינו בטוח ועשוי להסתיים בהתמכרות ובנזקים נוירו-קוגניטיבים, בפרט אצל צעירים." אמרה ד"ר קריסטה ליסדהל, מנהלת המעבדה להדמיה של המוח ונוירופסיכולוגיה באוניברסיטת ויסקונסין במדיסין, שנמנתה על צוות המחקר.

השימוש במריחאנה בארה"ב בעליה, ולפי נתונים משנת 2012, 6.5% מתלמידי התיכון דיווחו על עישון יום יומי של מריחואנה, לעומת 2.4% בשנת 1993. בנוסף, 31 מהצעירים בגילאי 18-25 דיווחו על שמוש במריחואנה לפחות פעם בחודש. לדברי ליסדהל, אנשים המתמכרים למריחואנה יכולים לאבד שש נקודות IQ עד הגיעם לבגרות, לפי מחקר ארוך שנים של 1,037 משתתפים שעקבו אחריהם מהלידה ועד גיל 38.

מחקרים שבהם נעשה שימוש בהדמיה של מוחם של משתמשי מריחואנה סדירים הראה שינויים משמעותיים במבנה המוח, בפרט בקרב מתבגרים, אומרת ליסדהל. חריגות במבנה החומר האפור, הקשור לאינטליגנציה, נמצאו אצל בני 16-19 שהגדילו את השימוש במריחואנה בשנה האחרונה, אמרה והוסיףה כי ממצאים אלה נותרים בעינם גם לאחר מחקרי בקרה שבדקו את התנאים הרפואיים העיקריים של המשתתף, כמו גם את החשיפה שלו לסמים אצל הוריו, פיגור בהתפתחות ולקויות למידה.

"כאשר שוקלים לגליזציה, קובעי המדיניות חייבים למצוא דרכים למנוע גישה קלה למריחואנה ולספק טיפולים רפואיים נוספים למתבגרים ולמבוגרים צעירים." אמרה. היא גם ממליצה שההמחוקקים יסדירו את רמות ה-THC, המרכיב הפעיל במריחואנה במטרה להפחית את ההשפעות הנוירו-קוגניטיביות."

"לכמה סוגים חוקיים של מריחואנה יש רמות THC גדולות מאשר לזנים אחרים" אומר ד"ר אלן בונדי מקולג' דארטמות'. THC אחראי למרבית ההשפעות הפסיכולוגיות של המריחואנה כמה מחקרים הראו כי שימוש תדיר במריחואנה בעלת שיעור THC גבוה, יכול להגדיל את הסיכון לבעיות אקוטיות ועתידיות של דכאון, חרדה ופסיוזות. "המחקרים מראים שהיחס בין מריחואנה ומחלות נפש יכול להתמתן במידה ותדירות השימוש וריכוז ה-THC פוחתים." אמר בונדי. "למרבה הצער, מרבית הידע שלנו על מריחואנה מבוסס על נבדקים שעישנו מריחואנה בעלת ריכוז נמוך בהרבה של THC מאשר היום." הוא קורא לשכלל את אסטרטגיות ההתערבות לטיפול במתמכרים.

עוד עולה מהמחקר כי ההיתר לשימוש במריחואנה רפואית, גרם להפחתת תפיסת הסיכון אצל מתבגרים. ד"ר בטינה פרייז,מהמכון הפסיפי למחקרים והערכה בקליפורניה. . פרייז הציגה מחקר שנערך בשנת 2013 בהשתתפות 17,482 מתבגרים במונטנה, וגילה כי השימוש במריחואנה היה גבוה יותר במחוזות שבהם הצביעו התושבים בשיעו גבוה יותר בעד לגליזציה של מריחואנה רפואית במשאל שהתקיים ב-2004. במחוזות בהם ההצעה עברה (מעל 51%) בני הנוער שיעור המשתמשים בקרב בני נוער היה גבוה ממספר הרשיונות לשימוש במירחואנה פרואית אצל חולים באותו מחוז" אמרה פרייז.

לאחרונה פרסמו כתבים בכירים בניו יורק טיימס קריאה ללגליזציה של מריחואנה, אך גם הם קוראים למנוע מכירתה לצעירים מתחת לגיל 21 (ראו כתבה בכלכליסט). ועוד השבוע – מחקר בבריטניה חושף כי למשתמשים כבדים במריחואנה נטיה למחשבות פרנואידיות (ראו ידיעה ב-NRG)

 

להודעה של האיגוד הפסכיולוגי האמריקני

לשלושת המחקרים שהוצגו בכינוס

29 תגובות

 1. "האגף הדתי בימין טוען שהיהודים ואפילו השמאלנים שבהם, נעלים על פני כל בני האדם."

  זה לא מה שהם טוענים.
  הם טוענים שהיהודים הם נעלים על הגויים באשר הם. ובצדק. (כבני האדם היהודים והגויים שווים כולם בפני השם).

  אבי, שחרר בבקשה. (את התגובה, זאת אומרת)

 2. נוסטרדמוס צדק.
  ואתם, השמאלנים, לא צריכים להתבייש בדעותיכם המעוותות – אתם צריכים לתקן אותן.
  אין שוויון בין ימין והשמאל. הרי איך יהיה, זה ימין והשני שמאל. בהגדרה הם מנוגדים אחד לשני. זה כמו להגיד שהיום והלילה שווים הם בכל המובנים. אם היה מיושם הגיון כזה במדע… בני האדם היו נשארים עם המקל ביד ולא היו מתקדמים ברמה התרבותית והטכנולוגית.
  בקיצור, מה שצריך זה שכל צד יכבד את הצד השני, ושני הצדדים יחפשו (מתוך עצמם) את הדברים המועילים לשני הצדדים.
  משנמצאו הדברים המועילים – לדאוג שהדברים האלו יהיו האגד שיקשר בין שני הצדדים.

 3. שמאלן, אתה טועה ומטעה:
  שוויון בחינוך לא יכול להיות קיים היות וכל אדם חפץ לחנך ילדיו אחרת. מערכת החינוך צריכה לשרת את כולם וכך ראוי. אבל גם אז, יש שיעדיפו אותה כך ויש שיעדיפו אחרת.
  האנושיות של האנשים גם היא לא שווה. יש רחמנים בני רחמנים ויש אכזריים בני אכזריים. מה לעשות, אנשים שונים מאוד זה מזה גם באנושיותם.
  בוודאי שהימין לא טוען שכל האנשים שווים. להיפך, הוא טוען שהם שונים אבל ההזדמנויות צריך שתהיינה שוות.
  הימין גם סבור שאין משפט אחד לכל סולמות הערכים. יש סולומות עדיפים ויש סולמות רעועים. למשל סולם הערכים היהודי (המקדש את החיים) עדיף על סולם הערכים החמסניקי (המקדש את המוות).
  נדמה לי שהשמאלנות לא עומדת אפילו במבחניה האלמנטריים ביותר של המציאות.

 4. שמאלן, אתה טועה ומטעה:
  שוויון בחינוך לא יכול להיות קיים היות וכל אדם חפץ לחנך ילדיו אחרת. מערכת החינוך צריכה לשרת את כולם וכך ראוי. אבל גם אז, יש שיעדיפו אותה כך ויש שיעדיפו אחרת.
  האנושיות של האנשים גם היא לא שווה. יש רחמנים בני רחמנים ויש אכזריים בני אכזריים. מה לעשות, אנשים שונים מאוד זה מזה גם באנושיותם.
  בוודאי שהימין לא טוען שכל האנשים שווים. להיפך, הוא טוען שהם שונים אבל ההזדמנויות צריך שתהיינה שוות.
  הימין גם סבור שאין משפט אחד לכל סולמות הערכים. יש סולומות עדיפים ויש סולמות רעועים. למשל סולם הערכים היהודי (המקדש את החיים) עדיף על סולם הערכים החמסניקי (המקדש את המוות).
  נדמה לי שהשמאלנות לא עומדת אפילו במבחניה האלמנטריים ביותר של המציאות.

 5. אני לא מסכים עם 90% מהתגובות כאן, אבל אני מבקש להפסיק את הדיון הזה.
  יש מליוני דיונים כאלה, הם לא הולכים לתרום לכלום. וביכלל נראה שדיון זה הוא ברמה ממש נמוכה ואולי אפילו טרול מבקר בו.

  מי שממש רוצה לריב על ימין או שמאל, שילחץ על שמי. שם תוכלו לריב ופרוס את דעותכים כמה שרק תרצו…

 6. לשמאלן, אז אתה סוג 1. דרך אגב, האנשים לא שווים, כי התרבויות שונות וכן גם הגזעים והיכולות שונות.
  ואם להכריח על העולם שיוויון יהיו אינסוף מלחמות כלומר הסוג ה-1 של השמאלנים יוביל לסוג ה-2.
  כלומר השמאלנות מביאה לחורבן בכל מקרה ושני הסוגים הרסניים באותה מידה. אתם השמאלנים חולמים על אוטופיה לא מציאותית כמו בספרי המדע הבדיוני.
  הדרך לגיהנום רצופה כוונות טובות.

 7. ניסים, מאין הבאת את המחשבה ששמאלן מוכן להקריב את ילדיו או כל אדם?
  אחד האדם, כדי שיהיו הזדמנויות שוות הכרח שיהיה שיוויון בחינוך הילדים. האקסיומה "כל האנשים שווים" היא הכללה של האנושיות של כל האנשים, ולא תכנית עבודה. גם שמאלנים כמו כל אדם רואים הבדלים. הימין הפוליטי לא טוען שכל האנשים שווים, להיפך, לדוגמה, האגף הדתי בימין טוען שהיהודים ואפילו השמאלנים שבהם, נעלים על פני כל בני האדם. והדוגמאות רבות, בארץ ובכל מקום.

 8. שמאלני,

  שמאלני אומר – כל האנשים שווים.
  ימני אומר – האנשים שונים אבל ראוי שההזדמנויות תהינה שוות.

  לטעמי הגישה של הימניים מתארת את המציאות באור הנכון. האנשים, התרבויות, הערכים והמאווים אכן שונים מאוד בין אדם לאדם, בין אומה לאומה בין תרבות לתרבות.

  אבל ראוי שבחברה הטרוגנית (ישראל למשל) ההזדמנויות שתינתנה לכל מי שהוא חלק מהחברה ותורם לחברה תהינה שוות. זה ימין.

 9. נוסטרדמוס

  אז ההגדרה שלך לשמאלן הוא או טוטליטריסט או אנרכיסט שרוצה בהשמדת האנושות.

  נראה לי שעל פי ההגדרה שלך יש פחות ממיליון שמאלנים בעולם.

  הקשר בין הההגדרה שלך ולהגדרה הסטנדרטית למיהו שמאלן כל כך רופף שאני חייב לשאול מה ההגדרה שלך לימני?

  אני לא יודע אם לצחוק או לבכות.

 10. ההבדל ביננו הוא גנים שמעט (מאוד מעט) שונים וגם שנינו נולדנו לסביבה שונה ולכן פיתחנו דעות שונות

 11. ניסים,
  אני מהצד השמאלי של המפה אך גם אני לא מוכן להקריב את ילדי כדי לא לפגוע באלה שרוצים להרוג את ילדי 🙂

 12. מה שכתב נוסטרדמוס זה אוסף שטויות המעיד על ימניות נטולת מרפא.
  שמאלנות יש לה רק עיקרון יחיד, שממנו נגזר כל מה שהשמאלן אומר, והעיקרון הזה הוא
  כל האנשים שווים.

 13. נוסטרדמוס
  כתבת שלשמאלניים יש דעות קיצוניות. שאלתי אותך מי הם השמאלנים. ענית לי – אלא שיש להם דעות קיצוניות.

  כמובן – דעות קיצוניות השונות מהדעות הקיצוניות שלך….

 14. יש שני סוגים.
  1.האנשים שרוצים להפוך את העולם להומוגני ללא לאומיות,ללא דעות עצמאיות בערך כמו האסלאם, ציות מוחלט לשליט בודד,עולם עם ממשלה אחת,כלכלה אחת, מטבע אחד, שפה אחת,ללא נשק לאזרחים כדי למנוע התנגדות לטוטליטריותאנשים בורים,עניים,נואשים,צייתנים,מסוממים-זומבים.מחנות חינוך מחדש.בקיצור מעין קומוניזם עולמי.

  2. האנשים שרוצים להפוך את העולם לאנרכיה, ובכך להשמיד את האנושות למען הטבע והחיות.עליית האיסלאם, כולם יילחמו בכולם,מערב במזרח,עשירים בעניים,שחורים בלבנים באסייתיים,בלטינים, במוסלמים ,בנוצרים, בערך מה שקורה עכשיו בסוריה ועיראק. לבסוף האנושות תושמד כולה או לפחות רובה ותשאר ללא טכנולוגיה וכך הטבע והעולם יישמרו וישתקמו.

 15. כנראה שמחקרים אלו נעשו על צופי האח הגדול, הישרדות, כוכב רוקד וכל הזבל הזה שמוזרם למוחנו דרך ה-טאלי.
  קונסולית טלויזיה גם משנה את המוח ולא דווקא לטובה.

 16. מעניין,
  "המחקר" השני הוא מצגת, ממומנת ע"י ה National Institute on Drug Abuse (NIH)
  מנסה להראות שכניראה השימוש בקנביס ע"י צעירים יגדל "likely to continue to increase among youth".
  המחקר השלישי שהוא אכן הרבה יותר פורמלי, אך ורק מנסה לבדוק את אחוז הגדילה של השימוש בקנאביס במדינות בו הוא חוקי (או חוקי רפואי), ע"י שימוש בסקר. במחקר רשום שהם לא הגיעו לתוצאות חד-משמעיות, אלא מניחים שתהיה עליה בשימוש. מחקר זה מומן ע"י National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA)

  בקשר לעליה בשימוש בסם בקרב בני נוער, אני חושב שצריך להמשיך לעקוב בדאגה, אך עדיין ישנו הסיכוי שהעלייה נוצרת רק ביגלל כל הבאז מסביב לסם. אני אישית אופטימי שזה יהיה סם של מבוגרים (אך מה אני יודע), הנה עוד סקר: https://www.colorado.gov/pacific/cdphe/news/news-new-survey-documents-youth-marijuana-use-need-prevention
  סקר זה מראה על ירידה בשימוש בקרב צעירים במדינת קולורדו! המדינה בה זה נעשה לחוקי. הצעירים טוענים שזה לא מגניב. והם רואים הרבה מבוגרים עושים זאת, אז כבר לא מיוחד.
  והנה עוד מחקר שמראה שבקולורדו פחות צעירים משתמשים בסם בקולורדו:
  http://washingtonexaminer.com/so-far-colorados-teens-are-actually-using-marijuana-less/article/2551843
  ועוד מחקר שמראה שישנו פיחות של שימוש בסם במדינות אשר מתירות את הסם.

  המחקר הראשון מדבר נזקי המרחואנה בקרב צעירים. אך הוא מסתמך על מחקרים קודמים שכבר היו ידועים ולא מחדש דבר…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן