סיקור מקיף

תזכורת: ליל המדענים במוזיאוני המדע וב-10 קמפוסים ברחבי הארץ

ניסוי בכימיה שערך אילן רמון בחלל ישוחזר בליל המדענים בשיעור הכימיה ההמוני הגדול ביותר בעולם * השיעור יתקיים ביוזמת משרד המדע והטכנולוגיה בעשרה מוסדות מחקר ומדע ברחבי הארץ

אילן רמון ז"ל במעבורת קולומביה, בטיסה STS-107. צילום: נאס"א
אילן רמון ז”ל במעבורת קולומביה, בטיסה STS-107. צילום: נאס”א

משרד המדע והטכנולוגיה יזם ניסוי המוני בכימיה שבו כל ילד ומבוגר יוכל להשתתף גם ללא ידע מוקדם במדעים. הניסוי, שיתקיים ב-22 בספטמבר 2011 במסגרת אירועי “ליל המדענים” בעשרה מוסדות מחקר ומדע ברחבי הארץ, הוא שחזור של ניסוי “הגן הכימי” שערך האסטרונאוט הישראלי הראשון בחלל אל”מ אילן רמון זכרונו לברכה על המעבורת “קולומביה”. במסגרת היוזמה, ינסו המשתתפים לקבוע שיא גינס חדש בקטגוריה “שיעור הכימיה ההמוני הגדול ביותר שנערך במספר מקומות במקביל

“ליל המדענים”, המתקיים מִדֵי שנה ברחבי אירופה מאז 2007, הוא לילה של אירועים ופעילויות מדעיות מגוונות לכל המשפחה. בערב זה פותחים כל מוסדות המחקר והמדע ברחבי הארץ את שעריהם לקהל הרחב ללא תשלום ומציעים מפגשים בגובה העיניים עם מדענים ומדעניות, סיורים במעבדות, הרצאות, סדנאות חווייתיות, הפעלות ופעילויות מגוונות. השנה יתקיימו האירועים בסימן “הכימיה בשירות הקהילה” לרגל שנת הכימיה הבין-לאומית שהוכרזה על ידי האו”ם.

אירועי ליל המדענים יחלו בשעה 17:00. אירוע שבירת השיא יחל בשעה 19:00 במקביל בעשרה מוסדות מחקר ומדע ברחבי הארץ: מוזיאון המדע מדעטק בחיפה, מכון ויצמן, האוניברסיטה העברית בירושלים, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, אוניברסיטת חיפה, אוניברסיטת בר אילן, אוניברסיטת תל-אביב, מוזיאון המדע בלומפילד בירושלים, המכללה האקדמית להנדסה סמי שמעון בבאר שבע, גן המדע בקרית ים, מכללת אורט בראודה והמכון לחקר ימים ואגמים באילת.

“.

ניסוי “הגן הכימי” הוצג לרמון ב-2003 על ידי קבוצה של תלמידי תיכון ובוצע על ידו כשש שעות לאחר המראת המעבורת. מטרת הניסוי הייתה לבחון את המנגנון של גידול גבישים בתמיסת “מי זכוכית” בתנאי הכבידה בחלל. בשיעור ההמוני שיתקיים ב”ליל המדענים”, יבדקו המשתתפים את התגובה הכימית בתנאי הכבידה על פני כדור הארץ. במסגרת שיעור קצר שיכלול הסברים והדגמות, יתקיים ניסוי שבמהלכו כל משתתף יערבב בערכה אישית משלו גבישים של החומרים סידן כלורי, נחושת כלורית וברזל תלת-כלורי לתוך תמיסה של “מי זכוכית”. הערבוב יוצר תגובה כימית שמצמיחה תוך דקות ספורות את הגבישים יחדיו כלפי מעלה והתוצר הוא תרכובת בצבעי דגל ישראל – כחול ולבן –ומסביבה תגובה בצבע זהב.

בעקבות פניית משרד המדע והטכנולוגיה, אישר ספר השיאים של גינס את עריכת הניסוי למטרות רישום שיא עולמי חדש בספר. שיא זה יהיה הראשון מסוגו בעולם ואישורו כשיא חדש תלויה במספר המשתתפים שיגיעו להשתתף בניסוי במקביל בעשרת מוסדות המדע והמחקר המשתתפים ביוזמה. השיא הנוכחי עומד כעת על 562 משתתפים בשיעור כימיה שהתקיים בבלגיה.

לדברי שר המדע והטכנולוגיה הפרופ’ דניאל הרשקוביץ, “מטרת היוזמה היא לקרב את הקהל הרחב למדע ולהמשיך את דרכו של אילן רמון. כל משתתף בניסוי יוכל להרגיש מדען קטן וביחד ינסו המשתתפים לקבוע שיא גינס עולמי חדש שיתווסף לרשימת העיטורים והפרסים שבהם מתגאה המדע הישראלי”.

רונה רמון יו”ר קרן רמון הפועלת לקידום מצוינות וערכים בחברה דרך תחום המדע הטכנולוגיה והחלל בירכה על היוזמה ואמרה: “במשימתו לחלל ביקש אילן לבצע ניסויים מדעיים שיטיבו עם האנושות כולה ויתרמו למחקר המדעי. היוזמה לשחזר את ניסוי הגן הכימי ולשתף כמה שיותר בני נוער באתגר יחודי זה ממשיכה את דרכו של אילן. שדרך משימתו לחלל ביקש לקרב ילדים ונוער למדע ולתרום להעלאת קרנה של ישראל בעולם בתחום המדעי.

הניסוי פתוח לקהל הרחב בכל הגילאים ללא תשלום וללא צורך בידע מוקדם והוא בטוח לשימוש. פרטים מלאים באתר משרד המדע ובדף הפייסבוק של ליל המדענים.

5 תגובות

  1. סליחה שאני מחטט
    אבל….אבי אתה מדען / אסטרונום כי אני ממש זקוק לעזרה !!!

  2. אפשר לקבל/ לפרסם פרטים למיקום וזמן מדוייק ששם אפשר להשתתף בניסוי?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן