סיקור מקיף

מחקר חדש – חשש ופחד מעוררים קנאות דתית

מגוון רחב של ניסויים, שהתבצעו על יותר משש-מאות משתתפים, חושף את העובדה העגומה שתחת מצבי לחץ אנו סוטים אל הקיצוניות הקשה ביותר של הדת, על חוסר הסובלנות, הפונדמנטליזם והנכונות להרס עצמי הטמונים בה.

מרטין לותר כחמת החלילים של השטן - תמונה שהפיצה הכנסייה הקתולית במלחמתה בפרוטסטנטיות
מרטין לותר כחמת החלילים של השטן - תמונה שהפיצה הכנסייה הקתולית במלחמתה בפרוטסטנטיות
מספרים כי מרטין לותר, האיש שיזם והניע את מרד הפרוטסטנטים בכנסייה הקתולית, הגיע לאמונתו היוקדת בנסיבותמשונות במיוחד. סופת רעמים אלימה במיוחד תפסה אותו בדרכו הביתה על גב סוסו, וברק פגע בקרקע בסמוך אליו. לותר, שראה את המוות למול עיניו, נשבע באותו רגע כי אם יצא בחיים מהניסיון, הוא יהפוך לנזיר. כפי שההיסטוריה מלמדת, הוא הצליח לשרוד את הסופה, חילק את כל רכושו עלי אדמות והפך למייסדה של התנועה הפרוטסטנטית – שמהווה כיום את הזרם הדתי הבולט ביותר בארצות הברית.

בימים אלו מראה מחקר חדש בכתב העת לאישיות ופסיכולוגיה חברתית, שתגובתו של לותר אינה יוצאת דופן באופייה או בחריפותה. מגוון רחב של ניסויים, שהתבצעו על יותר משש-מאות משתתפים, חושף את העובדה העגומה שתחת מצבי לחץ אנו סוטים אל הקיצוניות הקשה ביותר של הדת, על חוסר הסובלנות, הפונדמנטליזם והנכונות להרס עצמי הטמונים בה.

חלק מהנבדקים במחקר הוצבו בסיטואציות המעוררות חשש ואי-נוחות, בעוד שאחרים חוו מצבים נייטרליים יותר. לאחר מכן הם התבקשו לתאר את מטרותיהם האישיות בחיים, ולדרג את אמונתם באידיאלים הדתיים שלהם. כחלק ממבחן הדירוג, נשאלו המועמדים האם יהיו מוכנים להקריב את חייהם למען דתם, או לתמוך במלחמה להגנתה.

בכל הניסויים שנערכו במסגרת המחקר, הצליחו הנסיינים להראות בבירור שמצביםהמעוררים חשש גרמו לנבדקים להאמין יותר באידיאלים בהם הם תומכים ולהפוך לקיצוניים יותר באמונותיהם הדתיות. באחד המחקרים, כאשר התבקשו הנבדקים לחשוב על קשיים במערכות היחסים שלהם, התעוררה בהם תגובה דתית יוקדת. הנטייה לפונדמנטליזם זינקה, למעשה, אפילו במצבים מחיי היום-יום, והתעוררה גם כאשר המתנדבים נאלצו להתמודד עם בעיה מתמטית סבוכה.

כאשר אנו מתבוננים בתוצאות המחקר, קל להבין את דרכם של המחזירים בתשובה וממירי הדת. פעמים רבות הם נוקטים באסטרטגיה של הקטנה והמעטה של הקיים. החילוניים? פושעים, אנסים וגנבים. הדתיים-לאומיים? בוגדים בדת מבפנים. הרפורמים? מחתנים את החתול שלהם עם הכלב בנישואין אזרחיים. בדרך זו, מתוך שלילת אורח החיים והמגזר אליו משתייך הקורבן, הם מעוררים בו אי-נוחות וחשש – והוא חוזר לזרועות הדת, ולעיתים בקיצוניות שגורמת לו גם לנתק קשרי משפחה ומערכות יחסים קיימות. מדובר, כאמור, בטקטיקה השגורה בידי כל הכתות, כולל אלו שבארץ ישראל.

סוקרטס אמר כי האדם הוא חיה פוליטית. הוא טעה. האדם הוא חיה דתית, וגם אלו מאיתנו שנטשו את הדת חשופים עדיין למשיכתה בתנאי לחץ. ואין המדובר בחלשי אופי. בדיוק להיפך. התגובות הדתיות הקנאיות ביותר התעוררו במשתתפים שהיו בעלי הערכה עצמית גבוהה. משתתפים אלו היו פגיעים משכבר לחששות וללחצים, ונטשו את תקוותיהם להשיג סיפוק מתוך הגשמת מטרותיהם היומיומיות בחיים. זה החבר שלך במשרד, שבטוח כל-כך בעצמו. זוהי הבוסית המנהלת, או שחקן הקולנוע המפורסם. כולם פגיעים, אם רק מצליח המחזיר בתשובה לזרוע בהם את נבגי הספק.

אבל האם אנו באמת נמשכים לדת בלבד? אני מתקשה שלא להשליך מתוך תוצאות המחקר הנוכחי גם על תופעות דמוי-דתיות, כהערצת המנהיג או נאמנות למדינה. זו אינה תופעה מפתיעה. כבר משחר ילדותנו אנו נוטים במצבי לחץ לחפש את האבא המגונן, את האם המחבקת. עבור הילד הצעיר, ההורים הם תחילת כל וסוף כל דבר. אך אנו המבוגרים מבינים שהורינו אינם כל יכולים. אז אנו פונים אל האלוהים, אל המדינה ואל המנהיג. וככל שמצבנו הולך ונהיה חמור יותר, כך נתגודד מאחוריהם ונתמוך בהם ונגרש מלבנו את הספק.

נשמע רע? ובכן, כן. אבל כמו תמיד, אפשר למצוא דרך אחרת. מודעות עצמית לפגמינו ולנטיות המולדות הטבועות בנו יכולה להוביל לגיבוש דרך התמודדות נבונה ומושכלת יותר עם מצבי חרדה ולחץ. ואולי הבנת המנגנונים המקשרים בין חשש ואמונה קיצונית תביא לשינוי ההתמודדות עם חברות ועמים פונדמנטליסטיים, הנשארים מגובשים כגוף אחד מאחורי אמונתם, אך סובלים מפחד מתמיד מפני העולם החיצון.

וכדאי שהבנה כזו תגיע מהר, כי השעון במדינה מתקתק.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

52 תגובות

 1. מדהים איך שפרוגרסיביים מנופפים במדע, עד שזה מגיע לנושאים שנוגדים את האג'נדה שלהם, כמו הבדלים בין זכר לנקבה ובין גזעים שונים.
  בארה"ב יש פרוגרסיביים שמתנגדים למתמטיקה כי זו "עליונות לבנה". אתם דתיים כמו כל דת אחרת, תסתכלו במראה.
  אתם משתיקים את כל מי שמתנגד אליכם בדיוק כמו הכנסיה הקתולית.
  עיין ערך ג'יימס וואטסון מגלה הDNA שהושתק כי גילה הבדלים גנטיים בין שחורים ללבנים שלא התאימו לכנסיה הפרוגרסיבית.
  אז יכול להיות שהאג'נדה שלכם נעלה, אבל אל תנופפו במדע.

 2. הדת היהודית היא הפוגענית ביותר. אני לא מבינה איך נשים לא מתאבדות בגללה.

  ע"פ הקבלה היהודית, הספירה המזוהה עם הנקביות, היא ספירת המלכות, ומגדירים אותה בכך שהיא נטולת מהות, נטולת דבר, "כלי ריק", "ריקה" ו,אין לה כלום מעצמה", "מקבלת ממעל"….
  ככה הייתן רוצות שיגדירו את הנקביות? ככלום? כאפס? זה לא רק פוגעני ברמות אכזריות, אלא קרקע פוריה לאונס והתעללות חסרת התחשבות, שכן ממיילא הנקביות היא לא משהו ממשי, אלא רק כלי ללא רגשות..ולכן מותר לעשות לה הכל..וכל דבר מצדיק את העצמת הגבר, אפילו אם זה ע"ח הפיכת האישה (שהיא בהחלט היצור המפותח ביותר בטבע) לשום דבר – שזו ההגדרה הנוראית ביותר שניתן להעלות על הדעת.

  גם אם אשה נמצאת בלחף נוראי ומתוך יאוש מעוניינת להאחז ברוחניות, הרי שזה בלתי אפשרי כי היא תרגע דווקא עם יהדות שבמקרה הטוב מגמדת, משפילה, מדירה, מפקירה ומוכרת אותה. במקרה הרע הופכת אותה לספירת הריק שאין לה מעצמה כלום.

  כמובן שגם הנצרות והאיסלם נוראיות, בהשפעת היהדות בעיקר.

 3. רועי היקר,
  המחקר שהבאת אינו יותר מאשר משענת (אולי השעון המתקתק במדינה יגלה שהוא "משענת קנה רצוץ"),
  לתלות עליה את השקפת עולמך ותו לא.
  הבעיה האמיתית לדעתי בתוך שלל הדיעות, היא שלא מועלה נושא ה.."אמונה". או אם תרצה "השקפת עולם". אין לך יצור אנוש שבהתבטאותו, התיאורתית ובעיקר המעשית, לא מבטא את אמונתו. יכול להיות כמובן פער דיסונאנטי בין התיאוריה למעשה, אבל זה כבר שייך למחוזות בריאות הנפש גם לפי חז"ל-עד כמה שידיעתי מגעת. אדם שלם באמונה הפער בין תיאוריה למעשה אמור להיות מצומצם מאד. פער אפס
  מיוחס רק לבורא עולם. ואם בהשקפות עסקינן, אוסיף את שלי. האדם החושב בעל יכולת הפשטה גבוהה,
  מועד לכשל השכלי הקלאסי: אי הכרה במגבלות השכל האנושי ובמוסר האנושי, אי הכרה בבריאה מחושבת היטב לכל המציאות כולל האדם עצמו.כשל זה כרוך באמונה חסרת קבלות ביכולתו של החלק הטוב באדם לגבור על החלק האפל, ללא השענות נפשית אמונית על מחוקק גדול ממנו חכם ממנו ומכל חברה אנושית כלשהי, במילים פשוטות וקצת בוטות יהירות!! אדם כזה יהיה שותף למערכת משפט וחברה
  שבתאוריה נורא מתחשבים ורחמנים, ובפועל מצמיחים תחת הנהגתם חברה אלימה, עם התנגשויות תרבותיות אלימות ובלתי נתנות לשת"פ. וכבר נסח זאת באופן תמציתי ופשוט הרבה לפני היוונים-אברהם אבינו: "כי אין יראת אלוהים במקום הזה, עוד מעט והרגוני על דבר אשתי"
  נתנה ההזדמנות ההיסטורית מהמאה ה-19 אולי 18 לנסות את הגישה המכפיפה את המוסר והבנת המציאות ליכולתו האוטונומית, המדעית של האדם החושב.
  בסופו של דבר המציאות תעיד אם האנושות טעתה או להיפך נביאי ישראל צדקו…

 4. "לא הכל טוב בעולם ,אך אם היה אחרת היה הרבה יותר גרוע"

  קראתי את זה ב"אפלטון והאתון נכנסים לבר"-ספר פילוספי מצחיק ומרתק,ממליץ.

 5. ל -44 (או שזה שלמה שלא מעוניין להזדהות בשמו)
  כרגיל כמו רוב האנשים שתומכים בדת לא הבאת איתך שום טיעונים, עובדות, הוכחות או כל דבר אחר, אבל הכי חשוב שאמרת שאני טועה מבלי אפילו לומר במה בדיוק ולנסות להפריך את טענותיי בעזרת טיעונים הגיוניים.

  דרך אגב, מאיפה בדיוק אתה יודע מהן דרכי האל כשאתה טוען שצריך ללכת בדרכיו? מבני אדם שאומרים מהי דרך האל?

 6. סליחה,
  היה צריל להיות כתוב:
  "לא נראה לי שלא הבנת את מה שקראת (בתנך)."

 7. מה הוא אותו 'רגש מאוד קטן שקשה להרגיש בקיומו'?
  נראה לי שאתה סתם מבלבל את הביצים ומנסה להכין חביתה מפסטרמה.
  לא נראה לי שהבנת את מה שקראת (בתנך).

 8. מי שחושב שאני מרחם טועה בני אדם מרחמים כדי להרגיש טוב עם עצמם ולקבל נחמה ובכך הם מזדהים עם האחר כי הרי לא היו רוצים להיות במצב הרע שהאחר נמצא בו
  אתם חושבים עלי במונחים של בני אדם ולכן קשה לתפוס בשכלכם מה אני איך אתם רוצים לתפוס עם השכל את מה שלא נמצא בחושיכם את מה שלא נמצא בחושיכם ניתן לתפוס רק עם הרגש הפנימי שלכם תתפלאו אבל שתלתי בכם רגש מאוד קטן שקשה להרגיש בקיומו אבל הוא מתפתח בכם כמו זרע קטן כאשר הוא ינבוט בכם תתחילו לתפוס דברים שלא בשכל
  לילה טוב ילדים יקרים שלי

 9. אלוהים (או משה או ראובן או שלמה או האל יודע מי אתה)
  עוד פעם אתה?
  ומה אם אלא שרוצים להעצים את הרוע? גם הם רוצים 'להגיע להיפך הגמור שהוא הטוב המושלם'?
  אני מניח שכן, כי 'הטוב המושלם' בעיניהם הוא ה'רוע' בעיני האחרים.
  אז באיזה צד אתה, אלוהים?
  חשבתי שאתה בצד שהוא כולו רק טוב ואין בן שום רוע (רק רחמנות וחנינות).

 10. ל42

  אין יותר עצוב מלראות נאד נפוח מנסה להבין מה היהדות באמת מלמדת. יש לך טעות, הן בכתיבה והן בתפיסות. דבר ראשון, תלמד את כללי הפיסוק. דבר שני, בני-האדם אינם יכולים להיות כמו ה' אלא לשאוף ולהדבק בסופו של דבר בטוב האינסופי ולהתחבר עם ה' ולא חס וחלילה לחקות אותו (אי-אפשר, רק אפשר ללכת על-פי דרכיו). ומי אמר שאם בני-האדם יקבלו את הרע אז הם ישאפו לטוב? אולי אנשים אוהבים את הרע כי הוא משתלם יותר (יש בחירה בין הרע לטוב)?

  בקיצור, כישלון אתאיסטי מצוי.

 11. ילדי היקרים אני בראתי כל כך הרבה רע בעולם רק בשבילכם מפני שאני אוהב אתכם רציתי שעל ידי הרע תהיו חכמים יותר תהיו חזקים יותר תהיו כמוני כי רק על ידי הרע תרצו להגיע להיפך הגמור שהוא הטוב המושלם
  לילה טוב ילדים אהובים שלי

 12. שלמה,
  אתה באמת אומר דברים קצת מנותקים מהמציאות ואתה ממשיך ללכת כסומא באותה הדרך.
  גם עצם זה שאתה מנסה לטעון שמה שהנאצים טענו מתבסס על תורת האבולוציה ועל פי כך יש להרוג את כל היהודים מבהיר שאתה חפץ לשייך למדע הרג,רצח אכזריות.

  המדע זה בסך הכל מערכת לוגית של חוקים המבוססים על כלי שנקרא מתמטיקה, אני לא כל כך מצליח להבין איך אפשר לקשר בין מספרים לאכזריות, זהו נסיון נואש לקשר בין אכזריות למדע ולהכפיש את שם המדע, למדע אין אידיאולוגיות ואין דיעות ואפילו לא דמוקרטיה (במדע יש רק דיקטטורה – רק אחד יכול להיות צודק) ואיננו נתון לפרשנויות שונות (כמובן אלא אם מדובר בתופעה/ תיאורייה חלקית או לא גמורה).

  אם אתה קצת מתקשה להבין מה זה מדע אז ויקי תעמוד לרשותך:
  "מדע הוא שיטה לאיסוף ידע אודות העולם באמצעות תצפית, ניסוי והסקה שיטתיים, ודרכי מחקר שנועדו לפתח ידע זה. השיטה המדעית כוללת עקרונות ותהליכים המשמשים לאיסוף ידע מדעי, ומכונה גם מחקר. אדם העוסק במדע נקרא מדען."

  לא הצלחתי למצוא שום קשר בין ההגדרה של מדע לבין אידיאולוגיות, דיעות, ערכים, מוסר וכו'.
  הקישור בין הדברים נובע מאי הכרת הנושאים/עובדות עלייהם אתה מדבר.

 13. שלמה:
  תגיד לי: אתה קורא מה שאתה כותב?
  בדת יש מצוות מפורשות להרוג כל מיני אנשים. מה – באמת אין לך כל מושג על אף אחת מן הדתות שאתה אומר שמי שהורג בשם הדת לא עושה זאת בגלל הדת?
  איזה שטויות מדהימות!
  זה שהנאציזם והסטאליניזם הם דתות זה דבר שאני תמיד אומר כך שטוב שאתה סוף סוף קורא מה שאני תמיד כותב וחבל רק שאתה חושב שאני אומר את זה סוף סוף ולא מאז ומעולם.

  לא הבנת דבר מכל מה שכתבתי.
  במדע אין – ולעולם לא יהיו – שום חוקי התנהגות! שיוך מערכת חוקי התנהגות למדע אינו מראה אלא על חוסר הבנה בסיסי במהותו של המדע.

  לאל קאידה ולשלטון האייטולות יש קשר עמוק ובלתי ניתן לניתוק אל הדת וצריך להיות עיוור (מנטאלית) כדי לטעון אחרת.

 14. מיכאל,
  נכנסתי גם לאתר המקורי ואכן ראיתי חלקים מהטבלה שהצגת לה קישור, דברים נוראיים כתובים שם שהם נגד כל מוסר ערכי של בני אדם, חוסר שיוויון זה מילה קצת עדינה, מדובר בכמעט השפלה של כבוד האישה, אישור על פדופיליה חמורה ועוד דברים רבים, לפי דעתי אין צורך עוד להמשיך במילים.

  כמו שרשום שם דברים כאלו יכולים רבנים בימינו יכולים להחליט שמי שמלמד על אבולוציה היינו כופר בדת ובאל ויש להשמידו ויש לא מעט חסידים שישמחו לבצע את "עבודת האל" שהוטלה עלייהם מפי הרבנים.

  האמת לא נראה לי שהדת תפרד מהאנושות במאות השנים הבאות, נראה כאילו שגם המדע של ימינו מתקשה להכנס למספר לא מבוטל של קליפות מוח ולנטוע בהם שאלות ותהיות מנקודת מבט אובייקטיבית.

  הכי חשוב זה שיש מימון לתלמידי הישיבות, הסעות בחינם לתלמידי הגנים הדתיים,פטור משירות צבאי, תמיד ניתן לרגום מכוניות במאה שערים, מותר לסגור חניונים על ידי שימוש באלימות וכו'…

 15. 32:
  לצערי זו רק דוגמה למה שהיהדות מכנה "מוסר".
  צריך לשים לעובדה שמדובר בדברים שנכתבו על ידי הרמב"ם – מי שבדרך כלל נחשב לנאור שבחבורה.

 16. ראשית, נראה לי שהטענות נגד רועי צזנה, בעל המאמר שלמעלה, הן מיותרות. אין מענישים את השליח, גם אם לא מסכימים לתוצאות המחקר שהוא מדווח עליו, מה גם שרועי הסתייג מחלק מתוצאות המאמר.
  למיכאל: (7) בהמשך לטענה שלך שאין להאמין למי שאומר הוא רוצח בשם המדע – מדוע יש להאמין למי שבא וטוען כי הוא רוצח בשם הדת? או ששניהם משקרים, או ששניהם דוברים אמת, או שבוחנים כל מקרה לגופו בלי הכללות.
  ליאיר ולתמיר: היטלר, אחרי שכתב את "מיין קמפף", כתב את "הספר השני" שלפי הגדרתו היה הביסוס המדעי של העליונות הארית, ונשען במידה רבה על הדארוויניזם. המוני מדענים מדיסציפלינות שונות עבדו בשירותו של הרייך השלישי כדי לבסס את הטענות האלה וליישם אותם על הקורבנות. היטלר אמא לעתים שהוא מאמין ולעתים שלא, לפי הצרכים ומצב הרוח. אבל ברור שהנאציזם אינו אידיאולוגיה הנשענת על אמונה דתית. סטאלין (שהיה בנעוריו תלמיד בסמינר לכמרים אבל אחר כך היה אתאיסט מוחלט) , מאו ופול פוט פעלו מתלכתחילה בשם תורה שנקראה "סוציאליזם מדעי" – המרכסיזם מיסודם של החוקרים החברתיים קרל מארכס ופרידריך אנגלס. זה שלא כולם מסכימים עם התוקף המדעי של התורות האלה, לא אומר הרבה. בלי להשוות, חס ושלום, מאות בשנים האמינו מדענים, בעקבות גליליאו וקופרניקוס, שהיקום סובב סביב מערכת השמש. אז מה? בגלל שזה התברר כשטות, הם לא היו אנשי מדע? מה שאמרו לא היה מדעי?
  למיכאל(26): אני שמח, בהמשך לדיון קודם (כנסיית השכל, זוכר?), שסוף סוף אתה מודה שהנאציזם והמרכסיזם הם דתות. אם אתה טוען שלגזענות המדעית של היטלר ולסוציאליזם המדעי של סטאלין אין שום קשר למדע, אפשר בקלות להוכיח לפי קני המידה שלך שלאל-קעידה ולשלטון הההייאטוללות באיראן אין שום קשר לדת.

 17. משלא נשמע נשמע:
  אתר מיוחד זה יוצר קטליזציה מיוחדת במינה לבדיקת הזהות השואלת שלנו כעם /משפחה.
  עם ישראל הוא הורה כל הזמנים ,שעון גנטי שבתאי (מוסרי-השכלי)מתקתק עבור כל העמים ועל כן מוטלת עליו אחריות שלא לאבד את נאמנותו וזהותו על אף כל האתגרים והאובדנים ,שעמדו ועומדים בפניו ובדרכיו.
  אומות העולם שמות 'חגורת חנק' עלינו על מנת שנהייה נאמנים באחרית ל"השיבם" הביתה:הם ילדינו.
  הורות=אב/אם ג'ורל=גוראל=ילדי מלוכת השמיים.
  אולי כדאי שנערך לקליטת עלייה מחודשת לאלו שבאמת אוהבים ארץ זו?
  אנו זקוקים לרענון כוחות מפעם לפעם.
  ולסיום בדיחה לקלי קליטה..
  מדוע קוראים לאתיופי ..אתיופי?הוא בא לארץ ישראל ואמר "אית'ה-יופ'י..
  לתמימות המחודשת הזו אנו זקוקים נואשות.
  ובנוגע לרוסים?הם 'אבני הראשה' שלנו..
  ובנוגע לאמריקאים?כולם ישראלים שם..סליחה,התבלבלתי???

 18. יהונתן,

  לדעתי, הלוואי והיו עוד רבים כמו מיכ-אל. מה קרה, האמת כואבת?!
  טוב שיש עוד צדיק בסדום המוצא את הזמן לקחת חלק פעיל בדיונים ולהגיב בחוכמתו הבלתי נדלית. אין לך מושג כמה השכלתי בזכותו. השיח המתנהל פה היה עקר ללא המרגליות אותן הוא מפיק, לשמחתי הרבה.
  מיכ-אל – יישר כח!

 19. ככל שהפחד מהלא נודע מהעתיד ומאי הוודאות גודל כך האדם מאמין יותר באמונות תפלות ובדת כלשהי.
  דת זה דבר שמחזק את הגוף והנפש ע"י הפחתת הפחד והסטרס, וצד שני יש גם הרבה חסרונות, אבל מאחר ורוב האנושות מאמינה באיזה שהוא כוח עליון, כנראה שהיתרונות באמונה עולים על החסרונות מבחינה אבולוציונית.

 20. בהקשר לתגובה האחרונה של מיכאל, לפי המצב היום באירופה וצפון אמריקה כתוצאה מגלי ההגירה הגדולים ממדינות האסלם למדינות אלו,שיעור הילודה באירפה הוא נמוך מאוד בטווח 1-2, בקרב המהגרים המוסלמים למדינות אילו שיעורי הילודה הוא בשמיים 7-8, כתוצאה מכך אירופה בעוד 25-30 שנים תראה אחרת, יהייה בה רוב מוסלמי במספר גדול של מדינות ( כנסו לקישור http://www.youtube.com/watch?v=6UufCsisCAc&feature=player_embedded#!).

  דרך אגב בארץ מצד אחד יש לנו את הערבים עם מספרים דומים וגם את החרדים עם מספרים דומים ( של שיעור ילודה).
  לדעתי הפתרון לבעיית הערבים בארץ יהייה כאשר תהייה להם מדינה, למרות שאני די משוכנע שגם לכשתהייה להם מדינה משלהם, הם יעדיפו לחיות בישראל.

  אני שותף לפחדיו של מיכאל, האירופאים לא מודעים מספיק לבעייה למרות שבשנים האחרונות שינו את מדיניות ההגירה אבל זה הייה מאוחר מדי וקצת מדי.

  לצערי הקיצונות הדתיות מתגברת בעולם והיא אכן איום במיוחד על ישראל, אירופה וצפון אמריקה.

 21. אדי:
  האם תואיל להציג לנו ולו חוק אחד של מה שאתה מכנה "הדתיות החילונית"?
  דבריך הם בעיני דמגוגיה טהורה ואי יכולתך לתת תשובה לשאלה הנ"ל מדגימה זאת.

  בוא ואמנה בפניך מקצת מן החוקים של היהדות (כדי שתהיה לך דוגמה של דת ותוכל להבין מהם חוקיה של דת).
  הנה – כאן

  אני מודה: אני מפחד!
  אני מפחד שרק אני ובני משפחתי ניאלץ לפרנס את כל הטפילים.
  אני מפחד שרק אני ובני משפחתי ניאלץ לשרת בצבא.
  אני מפחד שלא אמצא ולו בר דעת אחד לשוחח אתו בכל המדינה הזאת.

  אני מפחד שהאסלאם יכבוש כל חלקה טובה באירופה ובסופו של דבר גם בארה"ב וגם מדינות אלו תשתגענה.

  אני יודע. הפחדים שלי הם דווקא התקוות של אחרים אבל מה לעשות? אני אני.

 22. בהמשך ל – 21:

  כמה באנאלי (ושוב – תודה על מתנת 'החג' של האתר המדעי…) אבל התגובות של כת הדתיות החילונית הפאנאטית מדגימים יפה את האפקט המתואר בכתבה. כמה מהמגיבים, וכל אחד בסגנונו (וגם באנטי סגנונו…), מדגימים יפה כיצד הפחד והלחץ גורמים לגישות קיצוניות (במקרה זה – גישה של פאנאטיזם חילוני, אנטי יהדותי למעשה).

  ללא ספק – 'הם מפחדים'… אבל בעצם – ממה? אין ספק בעיני שהדמיון והשנאה משחקים כאן תפקיד ראשי. גם האנטישמים של ארופה במאה ה – 19 וה – 20 (להבדיל) לא כל כך ידעו ממה הם מפחדים בנוגע ליהודים, וגם אצלם הדמיון והשנאה שיחקו סולו.

  אז רק אלוהים יודע ממה מפחדים הפאנאטים שלנו…

  אני, ואני בטוח שרבים מאוד כמוני, מוותרים על 'מתנות חג' מהסוג של המאמר הנדון. תנו לנו מדע – לא ניכור, לא שנאה, לא פחד, לא פאנאטיזם, לא 'נאורות' בגרוש, בקיצור – לא חנטאריש.

 23. עומריקו:
  אנסה לספר לך סיפור אמתי שיסביר לך איך אני תופס את השעון המתקתק.
  השתתפתי בהפגנה שהייתה בירושלים נגד אלימות החרדים שהופגנה בנושאי חניון קרתא ואינטל.
  הלכתי עם שלט של מפלגת "אור" עליו היה כתוב "כופים נמאסתם".
  ההפגנה הייתה מוצלחת וחרדים לא יכלו להפריע לה אבל בסיומה, כאשר החלו האנשים להתפזר, נכנסו כמה מהם והתערבו בקהל.
  אחד מהם ניגש אלי ושאל אותי: "למה אתה חושב שאנחנו כופים משהו על מישהו".
  אמרתי לו: "אינני יודע למי אתה מתכוון כשאתה אומר 'אנחנו'. אם אתה מדבר על אנשים שאינם כופים דבר על אחרים הרי שהשלט בכלל לא מכוון אליך. האם אתה ניגש אלי מפני שעל ראש הגנב בוער הכובע? האם ראית בכלל את המילה 'חרדים' על השלט?"
  הוא היה קצת המום ושתק כחצי דקה ואז אמר לי: "אבל אין מה לדאוג – בסוף אנחנו ננצח כי אצלכם נולדים שני ילדים לזוג ואצלנו עשרה".
  שאלתי אותו: "רגע! למה כוונתך במילה 'ננצח'? איך אפשר לנצח את מי שלא נלחם אתך? הרי אם אינך מנסה לכפות עלי דבר אז גם כשתהיו מיליונים ואני אשאר לבד עדיין לא תכפו עלי. נכון? אז איפה פה הניצחון?"
  הוא הבין עם מי יש לו עסק והלך להטריד מישהו אחר.
  כמובן שהעובדה שהלך לא הורידה ממשמעות דבריו.
  הרי הוא התכוון לומר שכאשר יהיו רבים מספיק הם כן ייכפו עלי את אורחות חייהם.
  הם פועלים בכיוון זה ללא הרף וככל שהם מתרבים הם יכולים יותר ויותר להשתמש בדמוקרטיה שלה הם מתנגדים כדי להרוס אותה.

  והריבוי הטבעי שלהם – במצב בו אין הפרדה חוקתית בין דת למדינה – הוא תקתוק השעון.

  כמובן שקשה לדעת מה יקרה קודם – האם המדינה תיהרס בגלל שתהפוך למדינת הלכה או שמא תיפול כפרי בשל לידי אויביה אחרי שיתברר שאין כבר מספיק אנשים שמשרתים בצבא ואין כבר מספיק אנשים שעובדים ומפרנסים את כל השאר.

  זה תקתוק השעון בארץ.
  יש סיפור דומה בקנה מידה עולמי עם האסלאם.

 24. מכובדיי,
  אני לא אוהב להכנס לויכוחים ברשת, כך שאענה בקצרה ולעניין (כמיטב יכולתי) על הנקודות שהועלו, ולא אוסיף.

  אדי,
  כפי שציינתי במפורש במאמר, גם אני סבור שמצבים קיצוניים מולידים היצמדות ודבקות ברעיונות קיצוניים.

  ר.ח,
  מדובר במחקר הכולל שש-מאות נבדקים, עם תוצאות מובהקות סטטיסטית. מעבר לכך, החוקרים וידאו גם שהקנאות הדתית שהופגנה, אינה מזוהה עם אמונות תפלות בסגנון 'הצילני, אלוהיי!'.

  אחרון חביב, אני מאמין שהדת הקיצונית היא דבר מסוכן מאין כמוהו, מכיוון שהיא מטיפה להתבדלות מן הזולת ולהורדת קרנו (וזה במקרה הטוב). אם תעיין במאמר, אני מקווה שתראה שבכל ההתייחסויות השליליות שלי לדת הדגשתי כי מדובר בדת קיצונית בלבד. אמונה שאינה קיצונית אינה מטרידה אותי במיוחד.

  עומריקו,
  זה משפט שכל אחד יכול להבינו בדרך אחרת, וקרוב לוודאי שיבין נכון. השעון במדינה מתקתק, תודה לאל, מהרבה מאד סיבות.

  שבוע טוב לכולם וצום קל למאמינים,

  רועי.

 25. גילה:
  קישקושייך כבר נענו היטב על ידי אחרים אבל חשוב להדגיש דבר נוסף אותו כבר ציינתי בתגובות רבות:
  הנאציזם והמארקסיזם היו דתות.
  כן! דתות! לא היה להם שום קשר למדע.
  דתיות היא מצב נפשי שבו אדם מבטל את תחושת המוסר הפנימית שלו מפני תורת מוסר המוכתבת לו מבחוץ.
  פתאום הוא כבר לא יודע בעצמו מה טוב ומה רע והוא מטיל את האחריות לקביעת נורמות אלו על גורם חיצוני.
  לפעמים זה אלוהים ולפעמים זו איזו תורת גזע או קישקוש אחר אבל בכל המקרים אלו דתות.

  זה גם ברור כי כפי שהסברתי בפעמים רבות נוספות – המילה "דת" היא מילה שמקורה פרסי ומשמעותה "חוק".
  הדתיות היא מצב שבו מערכת החוקים של האדם מגיעה לא מבני אדם אלא מאלוהים או מכוח איזו ישות חיצונית אחרת שהחליט להאמין בה ללא עוררין.
  הדתיות היא למעשה ההיפך מחשיבה ביקורתית ונטילת אחריות.

  לכן גם את פשעי הנאציזם והסטאליניזם יש למנות עם פשעי הדתות.

  אנדרי:
  לא כל הגרמנים שאפו לכוח וכך גם לא כל רוצחי ההמונים האחרים.
  מי ששאף לכוח (ושים לב לכך שהמילה "שאיפה" נכתבת בא' ולא בע') היו מנהיגיהם המטורפים של רוצחי ההמונים.
  מה שאפשר להם לממש את זממם היו הדתות (וכאמור – גם הנאציזם הוא דת) שכיבו את המחשבה הביקורתית ואת האחריות האישית של ההמונים שנשמעו להם.
  אין טעם להטיף נגד שיגעון כי תמיד יהיו משוגעים. המשוגעים אינם בוחרים להיות כאלה.
  לכן הדרך היחידה למנוע את הישנותן של הזוועות היא להטיף לכך שההמונים יבינו מהן חשיבה ביקורתית ואחריות אישית.

  ביג'ומבום:
  בקשר למוסר של היהדות אני מציע שתקרא למשל:
  כאן

  וכאן

 26. רועי צנזה שלום,

  חתמת את המאמר במשפט:
  "וכדאי שהבנה כזו תגיע מהר, כי השעון במדינה מתקתק."
  תוכל להבהיר את כוונתך?
  השעון מתקתק אל עבר…? ומה עלינו להבין?

 27. לכל החכמולוגים – הנה רשימה של מספר הרוגים בהתבסס על הרישומים בהיסטוריה
  http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_wars_and_disasters_by_death_toll
  כמו שאתם רואים:
  מקום ראשון: מלחמת העולם השניה
  מקום שני: המרד בסין
  מקום שלישי: הכיבוש המונגולי
  מכאן ניתן להבין שלא משנה כמה הרוגים ומוות יש, הכל בסופו של דבר בה מאותה הסיבה, השעיפה לכוח
  ושלטון ועוצמה. בנוסף שימו לב כי אם משווים תקופה לכמות האנשים אז הרי שהאירופאים הרגו הרבה יותר מהנאצים (בהשווה לתקופה וכמות האנשים הכללית בעולם), למעשה הם קטלו יבשת שלמה, והאם האמריקאים לוכחים על כך אחריות? האם יש משפט בין לאומי כמו שעושים לנאצים בכדי להעניש רוצחים אירופאיים? קיצר הכל תעמולה, עניין של אינטרסים אישיים, והשעיפה לכח.
  יום טוב לכולם

 28. גילה,
  שלטונם של סטלין והיטלר לא דגלו במדע או משהו כזה, אז למה את טוענת שאלפי שנות איסלם ונצרות טבחו פחות משנייהם במשך מספר שנים (חוצמזה אני לא יודע אם זה טיעון נכון – אסור גם לשכוח שאוכלוסיית העולם הייתה פעם הרבה יותר קטנה), הטיעונים שלך לא ממש יורים למטרה כי סטלין והיטלר היו אידיאולוגים ולא מדענים ולא דגלו אפילו במדע, בדר"כ בני אדם שהם לא מצליחים להסביר משהו אז הם מחפשים תשובה אצל הדת, או לחילופין כאשר הם בחשש מסויים או מצוקה.
  (בהקשר זה תקראי שוב את תגובה מספר 7)

  הטיעונים שלך נגד הכתבה לא ממש מובנים לי כי בסך הכל הכתבה מתארת את הנטייה לחיפוש אחרי דת במצבים מסויימים בקרב בני האדם,הכתבה בכלל לא רדודה, אולי לחלק מהאנשים קצת קשה להתמודד מול האמת.

  נ.ב – אין ספק שהמדענים היהודיים תרמו הרבה מאוד ביחס לאוכלוסייתם בעולם, שליש מזוכי פרס נובל בארה"ב הם יהודים בעוד שהם מונים כשני אחוזים מאוכלוסיית ארה"ב, ואין צורך להזכיר את גדולי המדענים היהודים (בכל מקרה מדענים כדוגמת איינשטיין לא ממש האמינו בדתות).

 29. רועי צזנה,
  למרות שבעמדותי ביחס לדת מדינה ומדע אני מניח שאני קרוב מאד לאלה שלך אני חושב שהמחקר הזה שאתה מציג כאןהוא מסוג המחקרים ה"פסיכולוגיים" דמאגוגיים שכל תכליתם לפרסם את החוקרים והם בעצם לא אומרים כלום.
  וואו מצאו שאנשים בעת לחץ פונים לכח עליון שיושיע אותם. היו יכולים לשאול כמעט כל אדם שהוא או יקיריו היו במצוקה. בנוסף ההצגה של הדת כדבר שלילי נובעת מדעות המחברים ולא מתוך תוצאות המאמר עצמו שלא נוגע בדת כטובה או רעה.
  אני הייתי נזהר מלגזור מסקנות בעד ונגד מעבודות שטחיות שכאלה שבינם לבין מחקר מדעי אמיתי אין הרבה מן המשותף.

 30. שאלתי את עצמי אתמול איזה מתנה יביא לנו האתר לכבוד ט' באב – כדרכו לכלבוד כל חג יהודי.
  כשראיתי את ה'מאמר', ממש הופתעתי, הפעם זה עלה על כל הקודמים ברדידותו ובבנאליות שלו.
  ומה חשבת, מר מחבר, שמצבים קיצוניים אינם מולידים רעיונות יוצאי דופן – מכל הסוגים?

 31. ביג'ומבום,
  ראשית "קוצו של יוד" ולא "חודו של יוד".
  שנית, חלקים נרחבים מהמוסר שהיהדות ניכסה לעצמה הם אוניברסליים ואפשר למצוא אותם גם אצל העמים הפרימיטיביים והנידחים ביותר.
  מעבר לכל זאת, גם היהדות ציוותה על סקילת אנשים ועל "עין תחת עין" וכו' (עונשים ברבריים ביותר), כך שאין מה להתהדר באנושיותה.
  בנוסף, אפשר לראות את התנהגות מנהיגי הדת כיום, שהיא מאוד אנטי דמוקרטית (הם טוענים לעליונות הדת על המדינה ושואפים להקמת מלכות דויד).

 32. במהלך ההיסטוריה היהודים הרגו פחות מהנוצרים והמוסלמים, הרבה פחות מהם.
  אבל התרומה המדעית והדתית של היהודים לעולם היא מעל ומעבר ממה שכל העמים האחרים תרמו.
  מהדת היהודית צמחו הדת הנוצרית והמוסלמית. וכמובן התרומה למדע מצד היהודים היא ברורה לרוב האנשים ואין צורך לתת דוגמאות.

 33. אני מתפלאת על מדען כמו רועי שמביא מחקר כלכך רדוד. אלפי שנות נצרות ואסלם לא תבחו כמו כמה שנים של שלטון הטלראי.או שלטון קצר כמו זה של סטלין. נוח מאד להאמין שהנצרות היא זאת שהיתה מאחורי הטלר כי אנו שונאים את הנצרות כמו את היטלר אך לא. היטלר היה אטיאיסט. לא היה לו אלוהים. ואם מדברים על היהדות בודאי רצוי שתדיקו מבחינה הסטורית. אף אומה ודת לא תרמו לאנושות בצורה כו נרחבת. כי היהדות היא לא רק דת. היא אורך חיים והיא החיים והיא התגלמות החכמה עלי אדמות. בדקו וראו כל מה שהמוסר המודרני מאמין בו כיום, כולל חמשת הדברות הראשונים וכולל כן כן דמקרטיה ועזרה לחלש. כל אלה היהודים נלחמו בשמם לפני אלפי שנים כשאמפריות מפוארות קיפצו מסביב למדורה שלתוכה השליכו את בניהם. והמדע כבודו במקומו עוד אלפי שנות אור יארך עד שיגיע למקומה של היהדות.

 34. שלמה,
  אידיולוגים כמו היטלר לא רוצים לקדם את המדע אלא רק את האידיולוגיה שלהם, לשם כך הם משתמשים במדע כמאין הצדקה לכך שהיא נכונה.
  פשעים שנעשו בשם הדת לעומת זאת, נעשו למענה ועבורה בלבד.
  זה ההבדל.

 35. חברה העולם מורכב יותר ממה שאתם חושבים,הדת שלנו לימדה את האנושות כולה מהו צדק הנמדד על חודו של יוד,הרי צדק הוא פילוספי.והדת היהודית חיזקה באנושות כולה את התיחכום, החוכמה, השאלה,התשובה,הטוב הרע האמת השקר. והביאה אותנו למה שאנו כיום אנשים שמחפשים תשובות לשאלות,ומשכנעים את עצמם שהם נכונות.–תיזכרו שכדי שיהיה איזון צריך שיהיה חוסר איזון–

 36. ל – 5
  מסע הצלב של הנוצרים והג'יהד של המוסלמים הרג יותר מסטלין היטלר וכל השאר גם יחד
  ובואו לא נשכך את המיצרים בתקופה בה אלכסנדריה הייתה בירת חצי העולם כאשר המצרים קטלו כל מי שלא העריץ את הפראו כאל.

 37. ל – 5
  מסע הצלב של הנוצרים והג'יהד של המוסלמים הרג יותר מסטלין היטלר וכל השאר גם יחד
  ובואו לא נשכך את המיצרים בתקופה בה אלכסנדריה הייתה בירת חצי העולם כאשר המצרים קטלו כל מי שלא העריץ את הפראו כאל.

 38. הרי ברור שתורת הגזע שהיטלר נשען עליה, ועל החזק שורש היא אמונה לכל דבר, הרי כל בור יודע שאין החזק שורד אלא המתאים. לכן היטלר היה מאמין בין מאמין , גם נוצרי, וגם מאמין בעוד שטויות. איך שלא תנסה לסובב את זה אדון דמגוגג אההה שלמה.

 39. שלמה, בדוק את עצמך. היטלר וסטאלין היו אנשים דתיים ומאמנים מאד שאלוהים מאחוריהם.
  האמונה כי היו אתאסטים הופצה ע"י אנשים דתיים כתעמולה נגד אתאיזם. אין באמונה הזו אמת יותר מאשר האמונות הנפוצות כלפי קיום ישות אלוהית.

 40. תופעה זו נכונה לאו דווקא רק בכיוון דתי. אישית, אני מכיר מצויין את התופעה וחוויתי אותה לא אחת על בשרי.

  בכל מצב בו אנשים נכנסים לפאניקה או למצב התגוננות בשל התקלותם במצבים או מידע, שאין להם ידע לגביו, הם מגיבים בצורה אינסטינקטיבית ובקנאות שאינה נופלת מכל תגובה של קנאות דתית.

  כך למשל, במקרה בו נתקלים אנשי אקדמייה במידע שאינו מקובל על הזרם המרכזי של המדע. במרבית המקרים תגובתם אינה נופלת מקיצוניותם של אנשי כת דתית. במרבית המקרים הם יצאו בהתקפה על מי שמציג טענות לא מקובלות ולא יתייחסו לטיעונים עצמם.
  לפיכך, גם אנשים הנחשבים לראציונאליים ולאנשי מדע, עשויים למצוא עצמם מגיבים בהתנהגות קנאית, שאינה נופלת מכל להט פונדמנטאליסטי-דתי אחר.

  חנן סבט
  http://WWW.EURA.ORG.IL

 41. לא צריך מחקר בשביל זה
  אין בן אדם שלא היה בסיטואציה קשה ואמר לעצמו בלב אלוהים תעזור לי
  או אם אני אצליח ככה וככה אני אעשה כל מה שאלוהים רוצה

  העניין הוא שאם האיש נורמלי לאחר מעשה הוא ממשיך עם החיים כרגיל ואם האיש הוא כסיל הוא מקדיש את חייו למלחמות והילול שמו של מפלצת הספגטי הבלתי נראית בשמים.

 42. בזמן המודרני אפשר לומר שהחילונים מנצחים ב"ליגת ההרג העולמי" אבל בזמן העתיק אין מה להשוות, מסעות הצלב ומסעות האיסלם וההרג ההמוני של הרומאים בשם דת האלילים, הכל היה בשם דת או אמונה כלשהי וכמו שאומר 8 – שי , הקנאים הדתיים עוד לא אמרו את המילה האחרונה, ראינו פרומו קטן במגדלי התאומים אבל הסרט עוד לא התחיל אפילו…..

 43. שלמה,
  דמגוגיה לא עולה כסף. היטלר וסטלין לא פעלו מתוך "קנאותם החילונית-מדעית למשעי". הם פעלו מתוך ההיטלריות והסטליניות שלהם, כמו כל הרודנים רוצחי המונים.

 44. לשלמה הצדיק, הקנאים הדתיים עוד הולכים לעשות היסטוריה… הפרק הזה עוד לפנינו!

 45. שלמה:
  אתה מקשקש ואני מניח שזה ברור לך.
  זה שיבוא איזה רוצח ויטען שהוא רוצח "בשם המדע" אינו הופך את מעשה הרצח שלו לתוצאה של המדע.
  מה תאמר אם יום אחד יבוא מישהו ויאמר שהואר רוצח בשמך? האם תסכים להיאסר בשל כך?

  ולכולם:
  אם נקרא לילד בשמו הרי שמסתבר שבמקרים רבים האמונה בדת אינה אלא סימפטום פוסט טראומטי.
  לו רק ניתן היה ליישם הבנה זו במסגרת הטיפול בבעיה…

 46. בכל תרבות חשוב להשקיע בחינוך מגיל צעיר, ילד שנחשף למדע מגיל צעיר יחסית מפתח חשיבה עצמאית יותר ולומד לשאול שאלות, השכלה היא הכלי הכי טוב כנגד ההשלכות השליליות של הדת.

  שלמה, היטלר וסטלין לא היו אנשי מדע ולא דגלו במדע (למרות שהיטלר התבסס על תורת הגזע – אבל יש לזכור שזהו לא מדע, זה סוג של שימוש מושחת בשם מדע לצורך הסתת העם ע"י משהו שהוא בכלל לא מדעי ולא הובאו מחקרים או תימוכין מדעיים אמיתיים בנושא) הם הנהיגו תרבות מעין סוציאלית שבאותה תקופה היא כמעט אפילו החליפה את הדת במובנים מסויימים.

 47. עוד מחקר המבקש להשמיץ את הדת ולשפר את תדמיתו של המדע החילוני שבעצם הימים האלה מוליך את כדור הארץ אל חורבנו במחול מטורף של שריפת כל מה שיש. אלף מחקרים לא יטשטשו את העובדה שטיפוסים כמו אדולף היטלר, יוסף סטלין, מאו טסה דון ופול פוט, אם להזכיר רק כמה מהבולטים, טבחו במהלך המאה העשרים , בשם קנאותם החילונית-מדעית למשעי, פי כמה וכמה וכמה בני אדם ממה שעשו הקנאים הדתיים במהלך כל ההיסטוריה.

 48. בכל תרבות חשוב להשקיע בחינוך מגיל צעיר, ילד שנחשף למדע מגיל צעיר יחסית מפתח חשיבה עצמאית יותר ולומד לשאול שאלות, השכלה היא הכלי הכי טוב כנגד ההשלכות השליליות של הדת.

 49. כשאנחנו במצב לחץ רובנו פועלים יותר על אינסטינקט,
  אנחנו קיצוניים יותר בגלל הלחץ שמצריך זמן תגובה מהיר יותר זה מתקשר לעברנו עד לפני כמה אלפי שנים,אבל הקיצוניות לשני הצדדים, זה לא נכון להיות חד צדדי, זה פועל לשני הצדדים לחץ "חיובי" יעורר תגובות "שמחות חזקות יותר" מאשר ללא לחץ.
  כמו כן לא אמרו אם הייתה קבוצת חילוניים שם, או אתאיסטים.
  והאם אצלם היו אותם תוצאות.

 50. הנאורות היא הפתרון. בכדי לחסל את הדת יש לחנך בכפייה את כולם באמת המוחלטת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן