סיקור מקיף

מטבע זהב נדיר מאוד בן כ-2200 שנה התגלה בחפירות בצפון

המטבע, שנראה כי שימש את המעמד העליון למטרות פולחן, מתאר מלכה – יתכן שאת ארסינואה השנייה, אשר התחתנה עם אחיה תלמי השני . ראש ענף מטבעות ברשות העתיקות: "זה מטבע הזהב העתיק הכבד והיקר ביותר שנמצא עד כה בחפירה בא"י"

מטבע זהב שהוטבע על ידי תלמי החמישי ואשר התגלתה בצפון הארץ בשנת 2010מתאר מלכה – יתכן שאת ארסינואה השנייה, אשר התחתנה עם אחיה תלמי השני . צילום: רשות העתיקות
מטבע זהב שהוטבע על ידי תלמי החמישי ואשר התגלתה בצפון הארץ בשנת 2010מתאר מלכה – יתכן שאת ארסינואה השנייה, אשר התחתנה עם אחיה תלמי השני . צילום: רשות העתיקות

מטבע זהב נדיר מאוד בן כ-2200 שנה, התגלה לאחרונה בחפירות של אוניברסיטאות מישיגן ומינסוטה בתל קדש (ליד רמות נפתלי שבכביש הצפון). המטבע נטבע באלכסנדריה על ידי תלמי החמישי ב-191 לפני הספירה, ונושא את שמה של אשתו של תלמי השני, ארסינואה פילדלפוס (השנייה).

לדברי דונלד צבי אריאל, ראש ענף מטבעות ברשות העתיקות "זוהי תגלית מדהימה בתחום חקר המטבעות. המטבע יפהפה, ובמצב השתמרות מרשים ביותר. זהו מטבע הזהב העתיק הכבד והיקר ביותר שנמצא אי פעם בחפירה ארכיאולוגית בארץ, ומשקלו כמעט אונקית זהב אחת (27.71 גרם). זאת, בשעה שמשקלו הממוצע של מטבע זהב הינו 4.5 גרם". לדברי אריאל, "נראה כי המטבע הייחודי לא שימש למטרות סחר ולא היה בשימוש העם, אלא היה ייצוגי בלבד. יש לשער שהמטבע היה חלק מפולחן לאישה: פעם בשנה צויין יום חג לכבוד המלכה ארסינואה, שכבר בחייה עלתה למעמד אֵלָה, והמטבע נטבע במיוחד וניתן, אולי, במהלך הטקסים של אותו יום. ערך המטבע הוא מְנַייוֹן, שמשמעו- 'מטבע שווה למִינה אחת' (מאה דרכמות כסף)".

על פני המטבע מופיע תבליט פניה של מלכה. על גב המטבע מתוארים שני קרני שפע (סמל הלניסטי המסמל את ברכת האדמה), מעוטרים בסרטים. משמעות המילה 'פילדלפוס' שבכיתוב על המטבע הינו "אוהבת אחיה". ארסינואה השנייה, בתו של המלך תלמי הראשון, נישאה בגיל 15 לליזימכוס מלך תראקיה -אחד מיורשי אלכסנדר מוקדון. לאחר מותו של ליזימכוס, התחתנה ארסינואה עם אחיה, תלמי השני, אשר דאג לייסד פולחן לכבודה. מטבע המְנַייוֹן הזה, מהווה עדות לאריכות הימים של הפולחן, כיוון שמטבע זה מתל קדש נטבע 80 שנה אחרי מותה של המלכה.

לדברי אריאל, "נדיר למצוא מטבעות תלמיים בישראל מהתקופה שאחרי עלייתה לשלטון של השושלת הסלובקית ב-200 לפסה"נ. מטבע הזהב התלמי היחיד שנמצא בחפירה (בעכו) לפני מציאה זו, מתוארך לתקופת שלטונם של התלמים עצמם, במאה ה-3' לפסה"נ, והוא שוקל פחות מ-2 גרם."

בחפירות תל קדש המתנהלות מאז 1997 התגלה מרכז מנהלי גדול ממדים מהתקופות הפרסית-הלניסטית, ובו אולמות קבלת אורחים, חדר אוכל מפואר, מחסנים רבים וארכיון. התעודות בארכיון לא השתמרו, ואילו על פי 2,043 הבולות שנמצאו שם מתוארכת הפריחה של המרכז למחצית הראשונה של המאה השנייה לפסה"נ.

לדברי דונלד אריאל, אין זה ודאי שקיימת התאמה בין פני המלכות שנטבעו על פני המטבע, לכיתוב "ארסינואה פילדלפוס" שעל גב המטבע. "אפשר גם שמטבעות המְנַייוֹן מן המאה השנייה לפסה"נ תארו פורטרטים של המלכות המכהנות. יתכן שהמלכה המתוארת במטבע הזה היא בכלל קלאופטרה הראשונה, בתו של אנטיוכוס השלישי, שנישואיה לתלמי החמישי היו האירוע שחתם את המלחמה הסורית החמישית ב-193 לפסה"נ."

לפני כ-3 שנים הופיע בשוק העתיקות העולמי מטמון זהב של תלמי מאלכסנדריה שבמצרים. מטמון זה לא כלל את מטבעות תלמי החמישי, ולכן נחשב המְנַייוֹן מתל קדש לנדיר ביותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן