סיקור מקיף

סחר בבעלי חיים מוגנים ברשת

סלמנרה- מנוקדת, טריטון-קיסרי, גורי אריות, קופי-קפוצ'ין, חתולי-אוצלוט, הם רק מקצת מבעלי החיים הנדירים הנמכרים באינטנרט. כל פרט מהמינים נמכר במאות ואלפי דולרים

סלמנדרה מנוקדת. מתוך ויקיפדיה
סלמנדרה מנוקדת. מתוך ויקיפדיה

הקשר (השלילי) בין האינטרנט לבין הגנה על בעלי חיים מודגש בכנס של האמנה לפיקוח על סחר במינים בסכנה – (סייטס), Convention on International Trade in Endangered Species ‫ – CITES.

בכנס שבדוחא (קאטאר) נחלו ה"ירוקים" מפלה כאשר ההצעה למורטוריום על דייג טונה-כחולת-סנפיר נדחתה בקולותיהן של אנגולה, נמיביה ובעיקר יפן שצורכת את רוב הדגים, אלה הנחשבים כמטעמים מתאימים לסושי וסשימי.

לא עזר הלחץ של רוב ארצות המערב, הדייג ימשך וכך גם הפגיעה האנושה באוכלוסיית הדגים. דג אחר שנמצא בסכנת הכחדה הוא הכריש. הביקוש הגדל למרק-סנפירים שנחשב כמשפר את כח-הגברא, והשימוש הגובר בארצות המערב בבשר הכרישים למאכל (אנשים) ולהאבסת בעלי-חיים ועופות, מסכן את המשך שרידתם של טורפי-העל הימיים.

סקר מראה כי כל שנה נידוגים כ-70 מיליון כרישים מכל המינים, הכרישים רגישים לדייג פראי בגלל ריבוי טבעי נמוך. מינים רבים איבדו בשנים אחרונות בין 70% ל-90% מאוכלוסייתם.

כדי למנוע העלמות הכרישים מעלית בכנס הצעה להכריז על מספר מיני כרישים כמינים בסכנה, הכרזה שתאפשר מעקב על הסחר במינים השונים ותחת פיקוח מתאים תגן עליהם.

הלחץ העיקרי להגנה על הכרישים מגיע ממדינות-איים קטנות שכלכלתן תלויה בתיירות ובעיקר בביקורי צוללים. צוללים אשר מבקרים בשוניות אלמוגים, שוניות שבהן אלמוגים צבעוניים נתונות בסיכון בגלל סיבות רבות, אחת הסיבות היא הסחר באלמוגים שחורים, אלמוגים וורודים ואדומים, אלה נסחרים דרך האינטרנט ונמכרים כתכשיטים.

מסתבר כי הסחר באלמוגים כמו במינים רבים אחרים מהטבע מתנהל ברשת. גורי אריות, יין מעצמות טיגריס, זוחלים ועופות נדירים, כולם מוצאים את דרכם לסוחרים חובקי עולם שמפרסמים את מרכולתם ברשת העולמית, הרשת שהפכה לאמצעי השולט בסחר בין עבריינים לבין מאמינים בורים (באמונות תפלות) ובין בורים (סתם) שאינם מבינים את הנזק הנורא שנגרם ברכישת מינים מוגנים.

מסתבר כי הסחר במינים מהטבע תופס היום את המקום השלישי אחרי נשק וסמים, סחר שההיקף השנתי שלו מסתכם בעשרות מליארדי דולרים ושרובו מתנהל על ידי ארגוני פשע.

חוקרי אחת הזרועות של סייטס Inland Fisheries and Wildlife – IFW שעקבו אחרי המסחר ברשת מדווחים כי אלפי מינים נמכרים במכירות פומביות, מודעות מסווגות, חדרי-"צ'ט" ואתרים "חברתיים" משמשים כיסוי לעבריינים שמפרסמים את מרכולתם בעיקר בארה"ב אבל גם באירופה,רוסיה, סין ואוסטרליה.

רוב הפרסומים מתייחסים לשנהב, אבל החוקרים זיהו גם הזמנות לרכישת ציפורים נדירות, פרוות דובי-קןטב, פרוות נמרים וטיגריסים, קופי-קפוצ'ין, חתולי-אוצלוט ואפילו טריטון קיסרי – שנמצא בטבע רק ברמות של צפון אירן. היתרון המשמעותי של הרשת בהיותה "חסרת-גבולות" מהווה בעיה קשה לאוכפי החוקים להגנת מינים מוגנים והסחר בהם.

אחד המינים הנחשקים (ברשת) היא סלמנדרה מנוקדת (אוקראינה), מעריכים את אוכלוסייתה בכאלף פרטים, כל שנה נמכרים (ברשת) כ 200 פרטים. סלמנרה-מנוקדת, טריטון-קיסרי, גורי אריות, קופי-קפוצ'ין, חתולי-אוצלוט, כל פרט מהמינים נמכר במאות ואלפי דולרים. הרשת מאפשרת פרסום והפצה כלל-עולמי, כך שגם "פריטים" יקרים מאד נחטפים על ידי בורים חסרי מצפון ובעלי אמצעים.

רוב המינים שמוזכרים נחשבים למוגנים ולכן יש סיכוי סביר לסכל את המסחר, על הפרק המסחר באלמוגים וורודים ואדומים (שבחלקם מקורם בים-התיכון) ומהם מיצרים תכשיטים, הייצור נעשה בעיקר בסין ובטיוואן ולכן דרישה להכניסם לרשימת המינים האסורים בסחר נתקלת בהתנגדות.

יש לקוות שהפעם תגבר הרגשת האחריות הסביבתית על שיקולים קצרי טווח שנמדדים בבצע.

6 תגובות

 1. למיכאל : אכן כן .
  בנתיים :
  למרות דרישה נירחבת של ניציגי ארצות רבות להגן על כרישים ואלמוגים
  נידחתה הדרישה בלחץ נציגי סין , יפן ומס' מדינות קטנות שמתקיימות מדייג,
  לאומת זאת , בקשה של טנזניה וזמביה לאפשר מכירה (חד פעמית) של
  כ 100 טון שנהב … נדחתה .
  ועוד ניצוץ חיובי : ארה'ב הודיעה כי לא תרשה רכישת שרימפ'ס מדייגי מקסיקו
  מאחר ואינם משתמשים בציוד שימנע פגיעה בצבים-ימיים .

 2. למיכאל
  אכן כן !
  בנתיים:
  הסביבה הפסידה , למרות שבקשת טנזניה וזמביה למכור שנהב נידחתה,
  הרי שבלחץ סין יפן ואחרות נידחו ההצעות להגן על כרישים, אלמוגים וטונה .

 3. אסף:
  אני מניח שכשכתבת הסחר בבעלי חיים תופס את המקום השלישי אחרי סחר בנשק ובעלי חיים, התכוונת לדרג רק את הסחר הבלתי חוקי – כלומר – סחר שככל הנראה נופל בהיקפו מן הסחר במחשבים, במזון (חוקי), במכוניות וכו'.
  תקן אותי אם אני טועה.

 4. עמי, כתבות מהסוג הזה מאירות את עיני הציבור. כי הציבור לא מעורב בפעילות ישירה בתחומים אלה. שימוש מושכל בהפצת המידע מהסוג הזה מעורר דיון ומודעות לנושא.

 5. מפחיד לקרוא שסחר בלתי חוקי של בעח הוא שלישי ברמתו אחרי נשק וסמים. זה רע מאוד.
  כמו כן, לא ידעתי שיש יותר מסוג אחד של אלמוג קשה בים התיכון (אוקלינה, עברה דרך תעלת סואץ לים התיכון מים סוף).

  כך או כך, אני מקווה שחשיפות כגון אלו יאירו את עיני הציבור ויעוררו אותו שלא לרכוש ובכך לתמוך בגופי פשע ופגיעה במשאבי טבע נכחדים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן