סיקור מקיף

24 שעות לשיגור: המעבורת מתכפתרת * רונה רמון חוששת אך מאחלת הצלחה

במקרה התקיים אתמול (שלישי) בנתב"ג טקס לקריאת מגדל הפיקוח והבקרה על שמו של אילן רמון

נאס"א מוסרת כי מעבורת החלל דיסקוורי "מתכפתרת" ומוכנה להמראה ככל שהשעון מתקתק. הבכירים אומרים כי הם "לא איתרו שום נושאים קריטיים" ככל שהמהנדסים ממשיכים בהכנות לשיגור מבסיס החלל קנדי בפלורידה. ואולם הם עוקבים אחר מזג האוויר, שקע טרופי בדרום עלול להפוך להוריקן, אומרים מטאורולוגים.
זה יהיה שיגור המעבורת המנוטר ביותר בהסטוריה. מצלמות ומכשירי מכ"ם יחפשו שברים מסוג כלשהו שעלולים לפגוע בחללית בעת ההמראה.
"כל המערכות על הדיסקוורי מכופתרותו ומוכנות לצאת לדרך" אומר סקוט היגינובותאם (Higginbotham), מנהל המטען ב-STS-114, ואולם הדבר היחיד שעלול להוות בעיה הוא מזג האוויר הבלתי יציב בפלורידה. "מזג האוויר הוא תמיד נעלם גדול שאנחנו תמיד צריכים להתמודד איתו" אמרה מנהלת הטיסה סטפני סטילטון.
חלון השיגור נפתח מחר בשעה 22:45 למשך כ-12 דקות. המועד המתוכנן לשיגור הוא בדיוק באמצע החלון הזה – 22:51 שעון ישראל. המשימה תארך 12 ימים והנחיתה מתוכננת ל-25 ביולי בשעה 18:00 שעון ישראל במרכז החלל קנדי.
כיממה לפני שיגורה, התגלתה תקלה במעטפת המעבורת החלל 'דיסקברי' . אחד מתוך למעלה מ-20 אלף האריחים שאמור להגן על המעבורת מפני האטמוספירה הלוהטת ניתק. התקלה תוקנה והמעבורת תשוגר היום כמתוכנן, אם לא יתגלו תקלות בלתי צפויות של הרגע האחרון או הפרעות של מזג אוויר.

ובתוך כך אמרה יום לפני השיגור רונה רמון, אלמנתו של אל"מ אילן רמון: "אנחנו מאוד שמחים וגאים אך גם חוששים, ברגשות מעורבים אבל אני בטוחה שהטיסה שמשוגרת מחר תצליח." בתשובה לשאלת "הידען" ו-YNET: אמרה רמון כי לא ידעה על עצם קיומה של הפתעה כלשהי שמכינה מפקדת המעבורת דיסקוורי לזכרם של הנספים במעבורת קולומביה.

האם את מגישה שזוכרים את אילן, למרות שכל יום עוברים נושא אחר?

רמון: "באמת בארץ שלנו חיי היום יום הם כאלה שיום אחד עוסקים בנושא אחד ויום אחר בנושא אחר אבל אני חושבת שבנושא של איכות אנחנו אף פעם לא מתפשרים ולא שוכחים. באמת אילן ממשיך ונוגע. אני מרגישה את זה מעבר למה שנשמע בתקשורת. בבתי ספר, בארגונים שונים, יש המון פעילות."

התחום שאת מעדיפה הוא תחום החינוך?

"אילן אמר שהנוער הוא העתיד והיום ראינו דוגמה של גירוי הדמיון דווקא לכיוון של אמנות ומוסיקה בהשראתו של אילן. זו הנצחה חיה."

גם אביו של אילן רמון, אליעזר וולפרמן אמר כי הוא מחזיק אצבעות כדי ששיגור הדיסקוורי יעבור בשלום.

אבי הר-אבן, המנהל לשעבר של סוכנות החלל הישראלית אמר בשיחה איתנו: "אני חושב שקיימת מקריות מיוחדת בזה שביום שחונכים ומקדישים את מגדל הפיקוח של רשות שדות התעופה על שמו של אילן רמון ביום שבו כל נאס"א נמצאת בפעילות יתר לקראת השיגור של מעבורת החלל מחר. אחרי שנתיים וחצי מתברר שנאס"א לא מאבדת תקווה אחרי שהתגברה לדעתה על כל הבעיות שהיו היא מחדשת את הטיסות לחלל. המעבורת הזו תישא גם הרבה מזכרות מבני משפחות האסטרונאוטים שיהיו נוכחים בזמן השיגור.
אני יודע שהאסטרונאוטים יהיו מאוד עסוקים בתמרונים מיוחדים ליד תחנת החלל הבינלאומית, ויבצעו סימולציה של תיקונים בחלל של תקלות דמויות אלו שגרמו לאסון הקולומביה. ואני מניח שהם יעשו מחווה כלשהי, נחכה ונראה.
איך התחושה שלך כמי שהיה אחראי על הצד הישראלי?
חלל זה עסק עם סיכונים, והיה ברור גם לאילן וגם לנו שישנם סיכונים מסוימים. כולנו האמנו שנאס"א נוקטת בכל האמצעים. אנחנו עדיין חושבים שהיא עשתה את כל מה שהיא חשבה שצריך לעשות. היו מסתבר לפי הועדה אי אילו מחדלים, טיפלו בהרבה מאוד ואני מקווה שהמשימה תעבור בשלום. אבל כולם ציינו, גם ראש נאס"א החדש. אף אחד לא מבטיח מאה אחוזי הצלחה.
בני משפחת רמון השתתפו אמש בטקס קריאת מגדל הפיקוח והתאום בנתב"ג על שמו של רמון. בדברים שנשאה בפני קהל גדול שכלל את בכירי רשות שדות התעופה ונתב"ג, ואת שר התחבורה מאיר שטרית, אמרה רונה רמון : "במקרה או שלא במקרה מחר עומדת להמריא מעבורת החלל דיסקוורי בפעם הראשונה מאז האסון. המתח וההתרגשות, התכונה בנאס"א מורגשת בכל פינה ופינה. החברים היקרים שלנו שנמצאים על המעבורת, שאחד מהם ביקר בארץ בשנה שעברה, סטיב רובינסון, מסר את דרישת השלום החמה לעם. דיברתי איתו בשבת ואנחנו כולנו מיחלים ומאחלים להמראה בטוחה ולטיסה בטוחה."
"השאיפה לחזור לטיסות היא חזקה מאוד, לחצות גבולות להתגבר על מכשולים ואתגרים. מהחלל כדור הארץ מתגלה שקט ושלב כשהגבולות משתבשים. רק אצלנו, אם תסתכלו היטב בתמונות אפשר לראות את הגבולות. אמר אחד האסטרונאוטים שאם הוא היה חוצן הבוחר היכן להתיישב בכדור הארץ הכחול שלנו הוא היה בוחר בנקודה הירוקה שלחוף הים התיכון."
"זהו צעד נוסף למען עתיד טוב יותר כאן על כדור הארץ. הרשו לי לסיים בציטוט של אילן: "מי יתן ויום אחד, השקט השורר כאן בחלל יגיע גם לארצנו הקטנה והיפהפיה. בדיוק עכשיו עבר פה מכתב ובו נאמר שהיה עוד פיגוע (בנתניה). אני חושב שהמכתב הזה של אילן מבטא את הרגשת כולנו."
מנהל נתבג: החלל הוא מרחב הטיסה העתידי של מטוסי הנוסעים
זאב שריג, מנהל נתב"ג אמר כי אתרים לזכרו של אילן רמון פזורים בכל רחבי נמל התעופה, לרבות תמונות של ישראל שצילם מהחלל באולם הנוסעים הנכנסים, וכעת נתלה שלט גדול על מגדל הפיקוח : "מגדל רמון" במקום שנראה היטב מחלונות המטוסים ולאלו המגיעים לטרמינל 3, וזאת בצמוד לתצלום גדול של המעבורת קולומביה. בנקודת הכניסה לישראל אותה פוקדים מיליוני תיירים בכל שנה. מגדל הבקרה נבחר כי הוא את פרויקט התשתית התעופתית החשובה ביותר וסמל לקידמה. זאת מתוך כוונה לחנך את דור העתיד לאהבת החלל באמצעות התעופה. רשות שדות התעופה מזוהה עם התעופה והחלל. מרחב הטיסה העתידי עבור מטוסי הנוסעים הוא החלל. כמו האסטרונאוט הישראלי הראשון אשר נתן לנו את הרצון והשאיפה להמריא גבוה, להחכים, ללמוד, להעשיר את המקצוענות כפי שכתב במכתבו לבטאון חיל האוויר במאי 2000: העיסוק בחלל הינו יעד לאומי.
מנכ"ל רשות שדות התעופה, גבי אופיר: "התכנסנו כאן במטרה להגיד תודה לאיש יחיד ומיוחד. איש שהיה לו חלום, שבדרכו להגשמת החלום הזכיר לכולנו ששחכנו מי אנחנו ומה ייחודנו כעם שברגעים הקשים והמשמחים כאחד מגלה מחדש את אחדותו. ב-16 הימים בהם שהה בחלל הוא הסתמן כישראל במיטבה."


מרכז התיאום בנתב"ג הוסב על שמו של אילן רמון

יממה לפני חידוש שיגורן של מעבורות החלל למשימות בחלל, הוסר אמש הלוט להנצחת מרכז התיאום בנמל תעופה בן גוריון, על שמו של האסטרונאוט הישראלי אילן רמון. אלוך-משנה רמון ניספה לפני כשנתיים וחצי יחד עם שישה אנשי צוות נוספים בהתרסקות המעבורת "קולומביה", בעת נחיתתה, לאחר שהשלימה את משימתה בחלל. מאז התרסקות המעבורת קולומביה הפסיקה סוכנות החלל האמריקאית נאס"א את המשימות של מעבורות החלל.

בטקס, במעמד אלמנתו, רונה, ושר התחבורה, מאיר שטרית, הוסב מגדל התיאום – מרכז המבצעים של נמל התעופה בן גוריון, שאחראי על כל הפעילות האווירית הנכנסת והיוצאת לישראל – על שמו של אילן רמון.

הידיעה על הפיגוע בנתניה הגיעה בזמן הטקס. רונה רמון התייחסה בדבריה לאירועים כשציטטה את דבריו של אילן, שהוקראו ממשימתו החלל: "מהחלל כדור הארץ מתגלה כשקט ושלו שהגבולות מטשטשים, ורק אצלנו אפשר עדיין לראות נקודה עם גבול…". רונה הביעה את תקוותו של אילן, כי ישרור שקט באזור. לדבריה, אנשי נאס"א שיתפו אותה בתחושות לקראת החזרת טיסות המעבורות לחלל ושיגורה המתוכנן של דיסקברי היום.

מנכ"ל רשות שדות התעופה, גבי אופיר, אמר, כי "רש"ת, כמו עם ישראל כולו, מצדיעה לאסטרונאוט, טייס ואיש המשפחה, אילן רמון. קריאת מגדל התיאום על שמו והנצחתו בפרויקט הלאומי של התעופה האזרחית בישראל, מביעה את הערכה המיוחדת לה זכה אילן רמון עוד בחייו".

מפקדת משימת טיסת ה"דיסקברי" שמתוכננת להמריא היום, איילין קולינס, הודיעה כי במהלך העגינה בתחנת החלל הבינלאומית, יקיימו שבעת האסטרונאוטים של המעבורת טקס זיכרון מיוחד לנספי הקולומביה.

ריכוז ידעני אסון הקולומביה

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~212009899~~~188&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן