סיקור מקיף

חוקרי קווארקים זכו בנובל לפיזיקה

המדענים האמריקניים, דיוויד גרוס, דיוויד פוליצר ופרנק ווילקצ'ק, זכו בפרס נובל לפיזיקה לשנת 2004, זאת עקב מחקרם על קווארקים, אבני הבניין הקטנים ביותר של הטבע

המדענים האמריקניים, דיוויד גרוס, דיוויד פוליצר ופרנק ווילקצ'ק, זכו בפרס נובל לפיזיקה לשנת 2004, זאת עקב מחקרם על קווארקים, אבני הבניין הקטנים ביותר של הטבע, שקירבו את המדע צעד אחד נוסף לעבר אותה "תיאוריה אידילית", שאמורה להיות התיאוריה שתסביר את הכל, לפחות מבחינה פיזיקלית.

השלושה הם חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה, סנטה ברברה – המרכז הטכנולוגי בקליפורניה, והמרכז הטכנולוגי של מסצ'וסטס. המדענים יחלקו בפרס כספי על סך של 1.3 מיליון דולר שיומרו מכסף שבדי, וכמובן יקבלו מדליות על פועלם.
במחקרם הם העלו שלוש השערות תיאורטיות חשובות הקשורות לכוח החזק השולט בגרעין האטומי, ומתנהל בקווארק בתוך הפרוטונים והניוטרונים. הגילוי שלהם שנעשה עוד ב-1973 הוביל לתיאוריית ה-QCD, ובשמה המלא – quantum chromodynamics.
"אני בהלם ומאוד מוחמא", אמר גרוס בן ה-63. ווילקצ'ק אמר לסוכנות ידיעות שבדיות כי הוא מתעתד להעביר את שארית היום בריחוף מעל פני הקרקע. שלותש החוקרים הגיעו לממצאיהם, על ידי כך שהם הראו שבניגוד לכוחות כמו אלקטרומגנטיות וגרביטציה, שמתחזקים כששני חלקיקים קרבים אחד לשני, אותו "כוח החזק" נהיה דווקא חלש יותר כששני קווארקים מתקרבים, זה כאילו החלקיקים קשורים בנייר דבק שכורך אותם יחדיו חזק.
המחקר שלה היווה תרומה משמעותית ל"מודל הסטנדרטי", התיאוריה לפי כל הכוחות הפיזיקליים קשורים בכוח אלקטרומגנטי, שפועל בין חלקיקים טעונים, הכוח החלש, ששולט ברקב רדיואקטיבי, והכוח החזק שפועל בין קווארקים.
בשנה שעברה זכו בפרס נובל בפיזיקה הרוסי ויטאלי ל.גינזבורג והאמריקנים א.אבריקוסוב ואנתוני ג'יי. לגט, בעקבות מחקרם על מוליכות ונזילות – תנועת הנוזל ללא חיכוך פנימי. כזכור, ביום שני הודיעה ועדת הפרס על הזוכים בפרס הנובל לרפואה לשנת 2004. עד סוף השבוע ככל הנראה יוכרזו שאר הזוכים בקטגוריות השונות.

באותו נושא באתר הידען:

קווארקים, בוזונים וגלואונים – המודל הסטנדרטי על רגל אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן