סיקור מקיף

הושלם פרסומן של המגילות הגנוזות

54 שנים לאחר שהתגלו במערות קומראן, ו-10 שנים לאחר שהותר לחוקרים רבים לטפל בהן, יפורסמו המגילות ב-38 כרכים; נכתבו בשנת 250 לפני הספירה והמאוחרות שבהן בשנת 70 לספירה

54 שנה לאחר שמגילות מדבר יהודה התגלו ונחשבו לסנסציה בארכיאולוגיה של המאה ה-,20 פורסמו כמעט כל הטקסטים העתיקים.

ההודעה על השלמת הפרסום – שכולל 900 מגילות והערות ב-38 כרכים, שניים מהם בשלבים אחרונים של הכנה – תתקיים היום בספריה הציבורית של ניו יורק בידי פרופסור עמנואל טוב מהאוניברסיטה העברית, היה העורך הראשי של הפרויקט מאז .1990 המגילות, שחלקן מתועדות לשנת 250 לפני הספירה והמאוחרות שבהן מתוארכות ל-70 לספירה, נמצאו בין 1947 ל-1956 במערות קומראן, קילומטרים ספורים דרומית ליריחו.

אחת המגילות, הכוללת שיר הודיה, הוקדשה לעיר ניו יורק כהוקרה על ההקרבה והנחישות שלה מול מתקפות הטרור על העיר ב-11 בספטמבר.

החוקרים רואים במגילות אוצר בלום של ההיסטוריה והדת היהודית של התקופה המתועדת בהן. הן מעניקות מבט על התרבות היהודית לפני 2,000 שנה ומשקפות את דרכי החשיבה של יהודים בתקופה לא יציבה, ממנה צמחה בהמשך תקופת התלמוד ביהדות.

למרות שאין אזכור לישו, ליוחנן המטביל או למשהו שמזכיר את התנועה הדתית המתוארת בברית החדשה, אומרים החוקרים כי המגילות מאפשרות להם להבין טוב יותר את העולם היהודי בתקופת חייו של ישו. "למגילות יש ערך רב יותר מכפי שחשבנו לפני 50 שנה", אמר טוב. "הן מספקות לנו ספרות על ישראל הקדומה". רק לאחר מאבק, חלקו ציבורי וחלקו מאחורי הקלעים, ולאחר שפורסמו עותקים לא חוקים של חלק מהטקסטים וצילומים של מגילות, הופרה ההגמוניה. רשות העתיקות בישראל התירה בשנת '91 לכ-100 חוקרים ברחבי העולם לטפל במגילות ואלו התחייבו לזרז את פרסומן.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן