סיקור מקיף

התגלה כוכב לכת זעיר במרחק 1,500 שנות אור

כוכב הלכת מקיף את הפולסאר ששנתיים לפני כוכב הלכת הנורמלי הראשון (כלומר המקיף שמש פעילה), התגלו שלושה כוכבי לכת אחרים המקיפים אותו.

אבי בליזובסקי

אסטרונומים אמריקנים אומרים כי גילו את כוכב הלכת הקטן ביותר מחוץ למערכת השמש עד כה. העולם החדש, שגודלו כחמישית מזה של פלוטו הוא כוכב הלכת הרביעי שהתגלה סביב פולסאר PSR B1257+12. הפולסאר נמצא במרחק של כ-1,500 שנות אור מכדור הארץ.

פולסאר הוא כוכב ניוטרונים המסתחרר במהירות ויוצר הבהקי קרינה. כוכב הלכת מקיף את הפולסאר בתוך הענן של חלקיקים חמים וטעונים. התגלית נעשתה על ידי אלקס ולצ’ן . Wolszczan מאוניברסיטת פנסילווניה, ומאצ’י קונאקי Konacki מקאלטק. פרטים על העבודה הוכרזו בכנס אסטרונומי שנערך באספן קולורדו.

פולסארים נוצרים כתוצאה מקריסת גרעינים של כוכבים סופר ענקים לאחר שסיימו את חייהם והתפוצצו. מסלולו של כוכב הלכת החדש דומה למרחקה של חגורת האסטרואידים מהשמש. מסלוליהם של שלושת כוכבי הלכת האחרים המקיפים את אותו הפולסאר ואשר התגלו עוד ב-1992 היו בפרופורציות דומות למרחקי כוכב חמה, נוגה וכדור הארץ מהשמש. שני החוקרים אומרים כי כוכב הלכת החדש מסמל אש את גבול המערכת, כפי שפלוטו מסמל את קצה מערכת השמש שלנו. לדבריו, התגלית מעידה על כך שכוכבי לכת בגודל של כדור הארץ נפוצים יחסית

כוכב הלכת החדש נתגלה באמצעות טלסקופ הרדיו הענק בארסיבו שבפורטו ריקו.

לידיעה בבי.בי.סי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן