סיקור מקיף

פרוגרס תשוגר בעוד כשבוע לתחנת החלל * כיצד בוחרים קוסמונאוטים * חדשות חלל מרוסיה

שיגורה של ”משאית החלל“ הרוסית ”פרוגרס“ M-58 מתוכנן ל-23 באוקטובר

שיגורה של ”משאית החלל“ הרוסית ”פרוגרס“ M-58 מתוכנן ל-23 באוקטובר, על כך הודיע ולדימיר סולוביוב (Vladimir Solovyov), האחראי על החלק הרוסי בתחנת החלל הבינלאומית. ”על הפרוגרס החדש נביא את כל הציוד הדרוש לתיקונה של מערכת ייצור מחדש של חמצן, ”אלקטרון”. אנו רוצים שעל ה-ISS יהיה מכלול רזרבי של כבלים ושסתומים.“ מצטטת סוכנות הידיעות ריא-נובוסטי. לפי דבריו של סולוביוב, הטיסה תתבצע לפי מתכונת ”חלקה”, והפרוגרס תגיע לתחנת החלל תוך 3 יממות במקום שתיים.
* ממשיכות ההכנות לשיגורו של הלווין לחקר מזג האוויר האירופאי MetOp. כזכור השיגור נדחה לפי בקשת ESA לבדיקת הלווין לאחר שהשלב האחרון של סויוז-2 נפגע בעת התובלה. בבוקר של 14 לאוקטובר המשגר עם הלווין יעברו לקן השיגור. שיגורו של הסויוז בעל המספר הסידורי Ж15000-003 , עם המאיץ העליון מסוג ”פרגאט“ (Fregat) מספר 1011 והלווין MetOp מתוכנן ל-17 באוקטובר, בשעה 18:28 (שעון ישראל).
* ביום שישי בשדה התעופה ”יובילייניי“ שבבייקונור נחת המטוס An-124 ”רוסלאן”, שהביא את המאיץ העליון ”בריז-אמ” (Briz-M), שישמש לשיגורו של הלווין ArabSat-4B, כך מודיע רוסקוסמוס. שיגורו של המשגר ”פרוטון-אמ“ (Proton-M) בעל מספר סידורי 53515, עם המאיץ בריז-אמ מספר 88517 והלווין השייך ל”ארגון התקשורת הלווינית הערבי”, מתוכנן לשמיני בנובמבר.
* באתר הרשמי של רוסקוסמוס התפרסמו ההחלטות של הועידה לבחירת הקוסמונאוטים. יו”ר הועידה הוא אנטוליי פרמינוב (Anatoly Perminov), מנהל סוכנות החלל הפדרלית של רוסיה (רוסקוסמוס), וחברים בה נציגים מהתאגיד ”אנרגיה”, נציגי מרכז להכנת הקוסמונאוטים על שם יורי גאגרין, ונציגי המכון למחקר הרפואי-ביולוגי של האקדמיה הרוסית למדעים. בועידה הוחלט על מינויים של 7 אנשים (מתוכם אישה אחת) לתפקיד של ”מועמדים לתפקיד הקוסמונאוטים“ ואישרה את תחילתו של תהליך ההכשרה במרכז ע”ש יורי גאגרין.
* ב-2007 התצפית על יערות רוסיה תבוצע מן החלל, כך מדווח האתר CNews.com. בצורה כזו הסוכנות הפדרלית למשק היערות של רוסיה תוכל לפקח טוב יותר על שריפות וכריתה בלתי חוקית.
* כמו כן, ב-2007 תקבל רוסיה כלים אחרים לגמרי- 3 דיויזיות של טילים טקטיים מסוג Iskander-M (לפי נאט”ו SS-26) כותב CNews.com. לפי דבריו של של סגן שר הביטחון הרוסי הגנרל אלקסיי מוסקובסקיי, הצבא יקבל מכלול אוגדתי אחד השנה, ועוד 3 ב-2007. הוא גם ציין שהצבא הרוסי עובר למערכת חדשה של אספקת הנשק. ”לא נקנה יותר ציוד במספר קטן של יחידות, אלא במכלולים שלמים שיעברו מייד ליחידות טקטיות-קרביות חדשות ושלמות, במקום שיצורפו ליחידות קיימות”.
* ב-6 לאוקטובר בעיתון ”קומרסנט“ הופיעה כתבה שגררה הרבה תגובות ואף הכחשה רשמית של רוסקוסמוס. בכתבה סופר כי סוכנות החלל הרוסית החליטה לתת את כל הזכויות לפרסום לחברה בשם E-vita. זה כולל השמת פרסומות על המשגרים, חליפות החלל, חלליות ואף בתחנת החלל הבינלאומית. יותר מכך, באתר החברה אף פורסמה רשימת מחירים. דוגמאות: מודעה על גבי משגרי סויוז או פרוטון יכולה לעלות בין 200,00 ל-2 מיליון דולר (אם מדובר על קנייה של זכויות בלעדיות לשיגור אחד), לוגו על מדי חליפת החלל יעלו בין מאה למאתיים אלף דולר. זה גם טווח המחירים של עלות של משלוח בן קילוגרם אחד ל-ISS.
* כפי שנאמר לעיל רוסקוסמוס דחה את הטענות בקשר לחוזה עם החברה. נזכיר שרוסיה היתה הראשונה בתחום של פרסום בחלל. ב-1992 על המשגר פרוטון-K הופיעה מודעה פרסומית של חברת טבק מערבית. ב-1996 חומר פרסומי של חברת משקאות מערבית נשלח לתחנת החלל ”מיר”. שני קוסמונאוטים אף בצעו הליכת חלל וצילמו שם סרטון קצר, שעמד אחר כך בבסיס קמפיין פרסומי.
* בשישה לאוקטובר נערך בקרמלין טקס הענקת פרסים ממשלתיים לאנשים שהראו הישגים גדולים בעמלם הנאמן ושירות המולדת. בין אלו שקיבלו אותות הוכרה ומדליות, מידי הנשיא ולדימיר פוטין, היה גם הקוסמונאוט-ניסוי של קבוצת הקוסמונאוטים של המרכז הרוסי להכנת האסטרונאוטים ע”ש גאגרין, גיבור רוסיה, ולריי טוקארב (Valery Tokarev). הוא קיבל את האות ”על ההישגים למען המולדת“ מדרגה שנייה על טיסתו בת 190 יממות כחלק מהצוות מספר ה-12 של תחנת החלל הבינלאומית.
פניות ממתנדבים שרוצים להשתתף בניסוי לסימולציה של טיסה למאדים התקבלו מיותר ממאה איש מ-21 מדינות, כך אמר הנציג הרשמי של המכון למחקר הרפואי-ביולוגי של האקדמיה הרוסית למדעים, מארק בלקובסקי בראיון לריא-נובוסטי. שמו של הפרוייקט הוא ”מארס-500″, ובמהלכו שישה מתנדבים ישההו במשך 500 יממות במתקן מבודד שידמה טיסה למאדים, שהייה על פני השטח וחזרה לכדו”א. המשתתפים יהיו בעלי השכלה גבוהה, בני 25-50, מרקע רפואי או טכנולוגי מתאים, שייבחרו בקפידה. הבלוג יעקוב אחר הפרוייקט, ויסקור אותו בהרחבה בעתיד.

לאתר של סמיון סמיונוב – היעד חלל
ידען רוסיה בחלל

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~576373714~~~38&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן