ניתן לזהות העדפת רגל בתינוקות בראשית ההזדקפות

תינוקות בהתפתחות הטיפוסית  פועלים באופן א-סימטרי בפעילות הגפיים התחתונות בשלב ההיעמדות, בניגוד לתפיסה המקובלת הטוענת לסימטריה, כך עולה ממחקר חדש שנערך באוניברסיטת חיפה

תינוק צועד צעדים ראשונים. צילום: shutterstock
תינוק צועד צעדים ראשונים. צילום: shutterstock

תינוקות בהתפתחות הטיפוסית  פועלים באופן א-סימטרי בפעילות הגפיים התחתונות בשלב ההיעמדות, בניגוד לתפיסה המקובלת הטוענת לסימטריה, כך עולה ממחקר חדש שנערך באוניברסיטה . "ישנה חשיבות רבה להכרת התופעה מההיבט הקליני, מאחר וקלינאים מתייחסים לסימטריות כמצב התקין ולהעדפת רגל כבעיה הדורשת טיפול", אמרה ד"ר אסנת עטון -עיני מהחוג לפיזיותרפיה באוניברסיטת חיפה שערכה את המחקר בהנחייתה של פרופסור ענת שר ראש החוג לחינוך והתפתחות האדם באוניברסיטה.

תופעת העדפת צד מרתקת חוקרים רבים מתחומים שונים, כאחד הביטויים ההתנהגותיים הבולטים של צדיות מוחית. בעבר רווחה ההנחה כי מוח התינוק סימטרי במבנה ובתפקוד עד גיל שנתיים וכי א-סימטריות תפקודיות מתפתחות בשלב מאוחר יותר. לכן, העדפת רגל נחקרה מגיל 3 שנים ואילך.  במחקר הנוכחי תיעדו החוקרות לראשונה עדות להתפתחות מוקדמת של העדפת רגל בתינוקות בשלב הזחילה וההיעמדות כחלק מתהליך התפתחות תקין. במחקר, התמקדו החוקרות בשלב שבו תינוקות מתחילים לעמוד בתמיכה ממצב חצי כריעה או מעמידת שש א-סימטרי. השתתפו בו עשרים ושבעה תינוקות בריאים בעלי התפתחות תקינה בגילאים 7 חודשים עד שנה.מתוצאות המחקר עולה, כי אצל 78% מהתינוקות זוהתה העדפת רגל ברורה בעת ביצוע העמדות המתבצעת ממצב חצי כריעה ובעת השימוש במצב העמדות שש א-סימטרית. בנוסף, תועדה קבוצת תינוקות אשר העדיפו באופן בלעדי להיעמד עם אותה רגל כרגל מובילה בכל ההעמדויות, וזאת במהלך מספר חודשים לאחר רכישת ההיעמדות בהפרדה. החוקרת ציינה כי הרגל המועדפת בגיל זה לא תהייה בהכרח הרגל הדומיננטית בגיל מאוחר יותר.לדברי ד"ר עטון-עיני, המשמעות המרכזית של הממצאים היא שא-סימטריה התפקודית  בה מקיימת חלוקת תפקידים בין צד מייצב לצד המוביל את התנועה בתפקוד הגפיים התחתונות  היא ביטוי לא-סימטריות האנטומיות והמוחיות ולכן אין לנסות ולהשפיע או להתערב בכך. "קלינאים אשר אינם מודעים לקיומה של התופעה באוכלוסייה עם התפתחות טיפוסית, עשויים להמליץ על פעולות התערבות שונות כדי לקדם סימטריה בתפקוד הרגליים בהעמדות– כלומר, לגרום גם לרגל השנייה לפעול באותה מידה. ככל שנדע טוב יותר לגבי תהליך זה באוכלוסייה התקינה נוכל לפתח יישומים קליניים גם באוכלוסיות עם התפתחות לא אופיינית ולהבחין בין העדפת רגל לבין א-סימטריה שאינה תקינה" סיכמה ד"ר עטון-עיני.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן