סיקור מקיף

באיזה מידה יצליח הסרט "בחזרה לעתיד" לנבא את העתיד הטכנולוגי ב-2015?

לקראת ביקורו של ג'יסון פונטין העורך הראשי של הTechnology Review לכנס "בחזרה לעתיד" שיערוך פורום MIT ביום חמישי ה-5.5 במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב, יצאנו לבדוק באיזה מידה הצליח הסרט "בחזרה לעתיד" לנבא את העתיד. 

כרזת הסרט "בחזרה לעתיד 2". מתוך ויקיפדיה
כרזת הסרט "בחזרה לעתיד 2". מתוך ויקיפדיה

בסרט "בחזרה לעתיד" 2 שיצא לאקרנים ב-1989 הוצגה תמונה עתידנית של העולם בשנת 2015, מכוניות מעופפות, תחזית מטראולוגית מדויקת (לפי דקה), החלפת איברים, בגדים שמתאימים את עצמם ללובש, מצלמה שמזהה פרצופים, סקיטבורדים מעופפים, הולוגרמות, ערוץ הנוף, תשלום באמצעות טביעת אצבעות, מכונה שמוציאה את הכלב לבד, אוכל שמוכן בכמה שניות, שיחות וידאו וגם, לענוד שתי עניבות זה באופנה.

עם זאת, הפקס עדיין בשימוש, והעיתון עדיין מנייר…. ואומנם תאריך היעד מתקרב ולכן מעניין לשוב ולהסתכל על הסרט ולבחון האם הוא באמת הצליח לנבא את העולם הטכנולוגי כפי שהוא יהיה ב2015? שנת 2015 קרובה אך עדיין לא כאן, ולמרות זאת כבר היום ניתן לנחש מה יהיו הטכנולוגיות שישמשו אותנו בעוד ארבע שנים.

 

כדי לנחש באופן מושכל נעזר במגזין הטכנולוגיה הבין לאומי Technology Review שמדרג כל שנה את עשרת הטכנולוגיות המתפתחות שלהן תהיה ההשפעה הרבה ביותר בשנים הקרובות. השנה בחר המגזין את הטכנולוגית הבאות:

 • Social Indexing- חיפוש המותאם לשיוך החברתי של המחפש
 • Smart Transformers- ממירים שיאפשרו לשלוט בזרימת החשמל כדי לייצב את רשת החשמל
 • Gestural Interfaces- שליטה במחשבים באמצעות הגוף
 • Cancer Genomics- חשיפת הגנטיקה שעומדת מאחורי מחלת הסרטן
 • Solid State Batteries- סוללות בעלות אנרגיה גבוהה, שיוכלו לשמש לטובת מכוניות חשמליות זולות יותר
 • Homomorphic Encryption- שיטת הצפנה חדשה שתאפשר לשימוש במחשוב הענן להיות בטוח יותר
 • Cloud streaming- טכנולוגיה שתאפשר זרימה טובה יותר של תוכנות הנמצאות בענן
 • Crash Proof Code- טכנולוגיה שתאפשר לתוכנות להיות בטוחות יותר (הסוף למסך הכחול)
 • Separating Chromosomes- טכנולוגיה חדשה ומדויקת יותר תאפשר לקרוא את הDNA עתידה לשנות את עולם הבריאות
 • Synthetic Cells- עיצוב תאים סינטטיים חדשים יוכלו לזרז פיתוח של חיסונים, דלק ביולוגי ועוד

ג'יסון פונטין העורך של המגזין הטכנולוגי Technolgy Review יגיע לביקור בישראל בשבוע הבא ויוביל את כנס "בחזרה לעתיד" של פורום MIT. בכנס ידברו גם מומחים אחרים מתחום עתידנות הטכנולוגיה כגון עודד כהן מנהל מעבדת המחקר של IBM בישראל, פרופ' יוסי מטיאס, מנכ"ל מרכז הפיתוח ודירקטור בגוגל ,יובל קינן סמנכ"ל הנדסה ורשת בבזק, ד"ר אלכס קומן, פרשן בלילה כלכלי, ינקי מרגלית יזם (אלדין) ועתידן, זאב אפרת מנכ"ל פרוסט אנד סאליבן ישראל, ד"ר פאול פנסטר וארליך פנסטר עורכי פטנטים, ערן יריב מנהל פיתוח בינג מובייל ישראל מיקרוסופט.

 

בכנס ידונו מומחים מקצועיים, יזמים ואנשי טכנולוגיה מהארץ ומעולם בשאלות הבאות: איך יראו הפלטפורמות הטכנולוגיות, היישומים חדשניים והעולם הטכנולוגי בעתיד הקרוב ? מה המשמעות העסקית לגבי חברות סטארט-אפ קיימות ומתגבשות עד כמה ישתנו חיי היום-יום שלנו במהלך העשור הנוכחי באיזו מידה הצליח הסרט "בחזרה לעתיד", שנוצר כבר בשלהי שנות ה-80 , לנבא את העתיד הטכנולוגי הצפוי -בשנת 2015 ומה זה אומר לגבי היכולת שלנו לנבא את העתיד. בין הנושאים: עתיד המחשבים הניידים, מחשבי טבלט, טלפונים סלולאריים, עתיד תשתית האינטרנט הנייד והביתי, יישומים אינטרנטיים חדישים, אפליקציות למכשירים ניידים, יישומים מבוססי מיקום, יישומים מבוססי זיהוי תמונה ותנועה, זיהוי קולי, מסכי מגע, עננים ועוד ועוד.

לפרטים נוספים על הכנס ולהרשמה

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

 1. לדעתי זה חבל שלא המציאו את הסקיטבורד המעופף. כל השאר זה באמת בגדר מדע בידיוני.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן