סיקור מקיף

מסתמנת פשרה שבמסגרתה יגדל מספר כוכבי הלכת ל-12 ותיפתח רשימת המתנה של גופים נוספים

לתשעת כוכבי הלכת של מערכת השמש יצטרפו גם כארון שיחד עם פלוטו יוצרים מערכת של כוכב לכת כפול, זינה (2003 UB313 ) וההפתעה – האסטרואיד קרס * סדנה, קווה-וואר ועוד גופים, יעמדו בתור לבחינת מעמדם, אך קרוב לודאי שגם הם יוגדרו ככוכבי לכת פלוטוניים

16.8.2006
מאת: אבי בליזובסקי

ברוך הבא למשפחה - כוכב הלכת קרס כפי שצולם ב-2005 בידי טלסקופ החלל האבל
ברוך הבא למשפחה - כוכב הלכת קרס כפי שצולם ב-2005 בידי טלסקופ החלל האבל
מספר כוכבי הלכת המקיפים את השמש יעלה מתשע ל-12, ועוד רבים יתווספו, אם המומחים יאשרו גרסה חדשה ורדיקלית של מערכת השמש שלנו, במפגש האיגוד האסטרונומי הבינלאומי המתקיים בימים אלה בפראג. הדבר יידרוש את תיקון ספרי הלימוד בבתי הספר.
ההצעה אומרת שיהיו שני סוגים של כוכבי לכת – כוכבי לכת קלאסיים (שבתוכם שני תת סוגים – כוכבי הלכת הארצנים וענקיה גזים) וכוכבי הלכת הפלוטוניים. פלוטו ימשיך להחשב לכוכב לכת אך יהפך להיות הבסיס לקטגורית פלוטון החדשה.
התוכנית הוצגה בפני כ-2,500 חברי איגוד האסטרונומיה הבינלאומית הנפגשים כעת למפגש הארבע שנתית שלהם בנסיון להכריע בשאלה מהו כוכב לכת ומה אינו יכול להחשב ככוכב לכת. ההצבעה תתקיים ביום חמישי בעוד שבוע.

"לראשונה מזה 75 שנים נוכל לגלות כוכבי לכת חדשים במערכת השמש, וזו תפיסה מרתקת." אמר ריצ'ארד בינזל, חבר ועדת הגדרת כוכבי הלכת ב-IAU המנסה להגיע להחלטה בנושא. חברי הצוות סבורים כי מדובר בפשרה טובה.
פלוטו התגלה בשנת 1930 בידי האסטרונום האמריקני קלייד טומבו (Tombaugh)
"הרעיון הוא לשמור על שמונת כוכבי הלכת הקלאסים ופלוטו ישאר במעמד זה, אך גם גופים אחרים יוכלו להכנס פנימה, דבר שיהפוך את הסוגיה למעניינת יותר."

המומחים חלוקים בשאלה האם פלוטו, המרוחק והקטן מבין תשעת כוכבי הלכת זכאי למעמדו. מאז ראשית שנות התשעים גילו האסטרונומים כמה גופים דומים בגודלפ לפלוטו בחגורת קויפר שבקצה מערכת השמש. ישנם אסטרונומים הסבורים כי פלוטו שייך למה שמכונה "ננסי קרח" ולא לקבוצת כוכבי הלכת.
קוטרו של פלוטו הוא רק 2,360 ק"מ והוא קטן משמעותית אפילו מכוכב חמה שהוא כוכב הלכת הפנימי הקטן ביותר. ואולם עד לאחרונה הוא היה העצם הגדול ביותר בחגורת קויפר.
השינוי הוא גילויו של 2003 UB313 בידי מייק בראון ועמיתיו מהמכון הטכנולוגי של קליפורניה. לאחר שנצפה בידי טלסקופ החלל האבל הוברר שקוטרו כ-3,000 ק"מ, גדול מפלוטו.

טיוטת ההצעה של ה-IAU גורסת קיומם של שמונה כוכבי לכת "קלאסיים" – כוכב חמה, נוגה, כדור הארץ, מאדים, צדק, שבתאי, אורנוס ונפטון, ושלושה "פלוטונים": פלוטו, כארון (ירחו של פלוטו שבשל קרבת הגודל ביניהם ניתן לכנות אותם כוכב לכת כפול), ו-UB313 וההפתעה – גם האסטרואיד קרס ייחשב כוכב לכת.

פרופ' אוון גינגריץ', העומד בראש וועדת ההגדרה של ה-IAU אמר: "משמעות הדבר היא הוצאתו של פלוטו מרשימת כוכבי הלכת הקלאסיים, אך אנחנו גם מקדמים אותו באמצעות הפיכתו לאב טיפוס של קטגוריה חדשה של כוכבי לכת פלוטוניים."
אחד המומחים שהתראיין לאתר הבי.בי.סי אמר כי היה צורך לעשות משהו באשר להגדרה, בכל מקרה יהיה צורך לשנות את ספרי הלימוד, אך גם לשקף את תקופת המחקרים והתגליות החיה שבה אנו נמצאים. לדברי המומחה, ההפתעה היא קרס משום שרבים חושבים עליו כאסטרואיד, אך צורתו של הגוף הגדול ביותר בחגורת האסטרואידים שבין מאדים לצדק היא כדורית.

הבסיס להערכה מחדש נעוץ בהגדרה מדעית חדשה של כוכב לכת המשתמשת בכוח המשיכה כגורם מכריע.
לפי הגדרה זו, דרושים שני תנאים כדי שעצם יחשב לכוכב לכת: העצם חייב להקיף את השמש שלו, אך שלא יהיה בעצמו כוכב; הוא חייב שתהיה לו מספיק מסה כדי שתספק לו צורה קרובה לכדורית. פרופ' גינגריץ' מעריך שההצעה תתקבל, אחרת יהיה מצב מביך.

ההצעה תועלה ביום ראשון הקרוב להצבעה חשאית. "אני יודע שהיא תהיה שנויה במחלוקת לאלו הדוגלים בפתרונות אחרים, אך אני מקווה שהיא תזכה לאישור ברוב גדול."

כאמור עצמים נוספים צפויים להיות מוכרזים ככוכבי לכת בעתיד. ה-IAU הכין רשימת מעקב של לפחות תריסר מועמדים אחרים שיכולים להפוך לכוכיב לכת ברגע שנדע יותר אודות גודלם ומסלולם. המדובר בעצמים מחגורת קויפר כמו סדנה, אורקוס, קווהוואר ו2003 EL61 והאסטרואידים וסטה, פאלאס והיגיאה.
חברי ה-IAU כבר דנים בנושא במשך שנתיים בקרבם. וועדה בת שבעה חברים הוקמה כדי לשקול את הממצאים ולהציע טיוטת החלטה. האיגוד אחראי למתן שמות לכוכבי הלכת והירחים מאז שנת 1919.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן