סיקור מקיף

כוכבי לכת יכולים להיווצר סביב כוכבים כפולים

החיים על כוכב לכת המקיף שתי שמשות עשוים להיות מעט מסובכים. שתי זריחות, תי שקיעות, שני שדות קרינה, אך למרות זאת היווצרותם אפשרית, כך עולה ממחקר המתבסס על גילוי מולקולות הנחוצות לחיים בענן גז המקיף כוכב כפול

במאמר שפורסם בגליון דצמבר של כתב העת אסטרונמי אנד אסטרופיסיקס, מציעים ג'ואל קסטנר ואנשי צוותו כי כוכבי לכת עשוים להיווצר בקלות סביב מספר סוגים של מערכות כוכבים כפולים. דיסקה של מולקולות שהתגלתה מקיפה זוג של כוכבים כפולים צעירים בקבוצת קשת מעידה על כך שיתכן כי רבות מהמערכות הללו מכילות כוכבי לכת.

"אנו סבורים כי מולקולות הגז המקיפים שני כוכבים מייצגים עדות מסוג "אקדח מעשן" המעיד על כך שכוכב לכת מסוג צדק מתפתח סביב מערכת כפולה וכמובן שהדבר אפשרי" אצר קסטנר, פרופסור במכון רוצ'סטר לטכנולוגיה.

קסטנר השתמש ברדיו טלסקופ בקוטר 30 מטרים המופעל בידי המכון לרדיו-אסטרונומיה מיליטרית (IRAM) כדי לחקור את ספקרטום יחסי המולקולות מכיוון מערכת כוכבים כפולה המכונה V4046 Sgr השוכן במרחק של כ-210 שנות אור ממערכת השמש שלנו. (V4046 Sgr משמעו הכוכב המשתנה ה-4,046 בבהירותו בקבוצת קשת). המדענים מצאו בתפוצה גדולה את חומרי הגלם ליצירת כוכבים סביב צמד הכוכבים, לרבות חד תחמוצת הפחמן ומימן-ציאנידי בענן הגז המקיף את הכוכבים.

הכוכבים הצעירים, בערך בני 10 מיליון שנה, הם מקיפים זה את זה במרחק קרוב מאוד, רק 10 קטרי שמש, ומשך ההקפה נמשך יומיים וחצי. "במקרה של כוכבים המקיפים זה את זה בקרבה כה גדולה ובהתחשב באופי הגז במונחי סוגי המולקולות שיש בו הדומה לדיסקת הגז שאנו רואים סביב כוכבים בודדים, יש קשר סביר בין תהליך יצירת כוכבי לכת סביב כוכבים בודדים וכוכבי לכת המקיפים כוכבים כפולים". אמר קסטנר.

כוכבי לכת נוצרים סביב כוכבים צעירים כמו צמד הכוכבים V4046 Sgr, עשוים להותיר שאריות גז, רמז פוטנציאלי לאסטרונומים המחפשים כוכבי לכת. לאחרונה הוכיח צילום ישיר של כוכבי לכת המקיפים את הכוכבים הבודדים פורמלהוט (Fomalhaut) ו- HR 8799, באורח חד משמעי את קיומם של כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש, למרות שמעל 300 כוכבי לכת כאלה התגלו עד כה באורח בלתי ישיר. באביב מתכוונים קסטנר ואנשי צוותו להשתמש ב-IRAM כדי לחפש שאריות גז שנותר מהיווצרות כוכבי הלכת המקיפים את HR 8799.

קסטנר מקווה להשוות את הפרופיל המולקולרי בשאריות הגז המקיפות את הכוכב הבודד HR 8799, עם הגז המקיף את מערכת הכוכבים הכפולה V4046 Sgr. קסטנר אינו צייד כוכבי לכת בעצמו, אך הוא מעודד מדענים אחרים להתבונן קרוב ב- V4046 Sgr כדי לראות אם כוכבי לכת נוצרים סביב צמד הכוכבים. "איננו יכולים לדעת איזה סוג של כוכבי לכת יכול להיווצר סביב כוכבים כפולים או אפילו אם בכלל הם נוצרים בסופו של דבר" אמר קסטנר. "זה לא משהו מבוסס. רק הוכחנו את היתכנותו התיאורטית, אך אינני מכיר ולו תצפית אחת שבה התגלה בפועל כוכב לכת המקיף כוכבים כפולים. אני מקווה שמישהו יצפה ויחפש כוכבי לכת כאלה סביב V4046 Sgr.

להודעת החוקרים

עוד באתר הידען מכנס האגודה האסטרונומית האמריקנית ה-213, ינואר 2008, לונג ביץ' קליפורניה:

17 תגובות

 1. אני לא מבין למה אנשים מרגישים חופשיות כזאת לערב דמיון עם מדע, עם כל בכסוד לדמיון (גם חסיד של מד"ב – אך זה לא בהכרח יגרום לי להצטרף לכת שמאמינה בסיפור שקראתי, רק בעל ראש פתוח).
  עצם השוואת עצמך לקופרניקוס ואנשים כבודים אחרים הינה מעליבה היות והם לפחות התבססו על עובדות וחישובים, והאנשים שמנעו מהם להביע את התאוריות שלהם אלו אנשים בד"כ יותר "רוחניים" ומטאפיזיים – אני חושב שאתה מתבלבל באיזה צד אתה דורון 🙂 ובנוסף הם לפחות ידעו מה זה תדר 😛

 2. היי דורון, קראתי מה שכתבת, זה בייחוד עורר בי תחושה שאין לך מושג מה אתה אומר.

  תוכל להבין קצת מה אתה אומר ולשתף אותי בתדר הרצוי. יש לי סורק תדרים מתקדם מאוד.

  תודה.

 3. הוגין:
  ברור שאיננו יודעים הכל אבל אדם שפוי וישר אינו טוען טענות שאינו יודע.
  לגבי שאלתך על תדר – היא למעשה כבר נענתה כששאלתי את דורון על הגדרתו לתדר.
  אם אני אומר שהתדר הוא מספר המופעים ליחידת זמן הרי שתדר גבוה הוא מספר גבןה של מופעים ליחידת זמן ותדר נמוך הוא מספר נמוך של מופעים ליחידת זמן.
  האם באמת קשה היה להבין זאת?

 4. מיכאל/דורון
  א.תלוי איך מחשבים את הצעדים 3 צעדים קדימה ,צעד 1 לאחור או 2 ל2 או 3לאחור 1 קדימה..וכו'(או סך אותות /תופעות על גל 'נושא'תדר נמוך או גבוה ביחידות זמן קבועות/אפנונים?).ב.שלא בציניות, אין לנו עדיין את סך כל נקודות הראות לאותם נתונים בפועל וההשתקפויות,בשלב זה ניתן רק להקיש.
  אגב מיכאל ,וכיצד אתה מגדיר 'תדר נמוך'-'תדר-גבוה' לאנשים פשוטים כמונו?

 5. דורון:
  ביחס לתגובה 8 שלך – אני מתרשם שיש כאלה שחששם מנסיגה לאחור הוא כה גדול עד שהם דואגים לא להתקדם כדי שלא יהיה מאין לסגת.
  אנשים דברו כמוך בימי הביניים. האם לדעתך מה שקרה מאז זו התקדמות או נסיגה?

 6. דורון ב:
  אתה עדיין מוזמן להגדיר מהו תדר.
  באיזו תדירות עלי לבקש ממך לעשות זאת כדי שתענה?

 7. כן גם גלילאו קופרניקוס וזול וורן דיברו שטויות
  כל אחד בזמנו, והאינקויזיציה עשתה סדר…
  פעם שומרי הדת, ופעם שומרי המדע,

  והיו כמה שחיפשו תורות כלליות שיכילו הכל
  אבל כל דבר בעיתו, זה מתגלה לאט לאט

  מה לעשות זה טבע החיים
  צוברים ידע, ולפעמים נסוגים לאחור [הידע אובד]

 8. לדורון. לא אמרתי שאי אפשר לדבר על דברים איזוטריים. אני לא מת על זה, אבל אם יש הזדמנות להפריך את השטויות הללו אני עושה זאת בשמחה. זאת אם לא שמת לב מטרת סדרת הכתבות ולא הנחלת השטות. הדבר כתוב בכל כמה פסקאות.

  תדרים וחוצנים וכל מיני שטויות נמצאים רק במקום אחד – בדמיון. אנא חסוך מאיתנו מלל פסוודו מדעי. אין בו שום תועלת והוא לא מוסיף כלום.

 9. 2012 הוא תאריך סמן
  למרות שאבי הוא נגד הצגת דברים איזוטרים באתר הזה, יש לו פיתוי בנושא התאריך הנבואות הקשורות בו, ולוח המאיה.

  כפי שציינתי "בני המאיה" סימו את הספירה שלהם ב 2012, מכיוון שתאריך זה היה/הינו ידוע כתאריך שינוי שהם החליטו לא לערבב את הזמנים שליפני התאריך אם אל שאחריו.

  גם אחרים ידעו על הזמנים האלה, לכן רבות הן נבואות הקץ והשינוי סביב תאריך זה. למשל ביהדות אין נבואת קץ, אלה ביאת המשיח. זמן זה ידוע כזמן חיובי מאוד אך בעל שינוי דרסטי מהזמן שלפניו. גם המאיה חשבו כי הזמנים לאחר סיום הלוח 2012 הינם זמנים מיוחדים וטובים מאוד.

  ולעניין חיים תבוניים, יש כאלה שטוענים כי הם "פוגשים אותם" כבר עכשיו. אך אם התדר הוא כזה שאינו ידוע/מצוי כרגע בתקן המקובל, אז אומרים אין זה קיים!

  אבל בקרוב, במהלך דור, כל הידע הזה יהיה זמין בצורה ברורה לכולם ברמה תודעתית+טכנולוגית, וצורות "חיים" אחרות יתגלו. חלק מהם פשוט חיים ביננו אך כרגע איננו מבחינים בם [עניין של תדר] וחלק אחר באמת יצור עמנו קשר,יפה וברור שכל סקפטי ידע כי נפל דבר… והאמת, הפרספקטיבה שתיווצר/תתוסף לנו תעזור לשלום לשכון על פני האדמה. אנחנו נהפוך לתושבי פלנטת אדמה ביקום שוקק חיים..

  פתאום יסתבר כי יש חורים שחורים ויש לבנים, ושהקוונטיות עובדת שעות נוספות ביקום שלנו. והיכולות שיתווספו לנו יקצרו מרחקים בצורה דרסטית.

  ותתפלא אבל נלמד את הכל מהר מאוד,
  ובדומה למה שיש היום יוכלו חלק לבחור ללכת ברגל, ולבשל במדורה. אחרים לנסוע ברכב, לטוס מבטוס ולראות TV .

  ההתפתחות הטכנולוגית והתודעתי שלפננו, היא כאין וכאפס ממה שעברנו ב 100 שנים האחרונות או ב 20 שנים האחרונות. אפילו השמים אינם הגבול..

  דורון ב

 10. דורון ב:
  מאחר ואתה כנראה מכיר את התהליך ואבני הדרך עד שניפגש בחיים תבוניים אחרים ביקום, יש לך תאריך מדוייק בו יהיה לנו דייט עם חייזרים?
  ואם אפשר אז גם את התדר הנכון..

 11. מיכאל,
  לאחרונה התגובות השנונות שלך מצחיקות אותי בכל פעם מחדש. תודה 🙂

 12. דורון ב:
  אנא הסבר את המילה "תדר" וכיצד היא מתקשרת לענייננו.
  להזכירך – בשפתנו (בני האדם הפשוטים) משתמשים במילה "תדר" כדי לציין מספר מופעים ליחידת זמן.

 13. מתרחשים סביב מערכות שמש כפולות. היוצאים מהכלל הם אנו, עם כוכב הלכת הכחול והיפה שלנו. אנו נמצאים במקום בלתי צפוי דווקא ביכדי לא להיות מוטרדים, כדי להשלים בשקט את החקירה שלנו.

  הבדיחה היא עלינו, אנחנו מחפשים חיים ביקום ושואלים האם יש חיים?
  והיקום שוקק חיים, אבל בתדרים אחרים, תדרים אליהם אנחנו מתקרבים מאוד בימים אלה. בגלל ההתקרבות והמעבר הקרוב לתדרים אלה, יש התפתחות מאוד מואצת במאה האחרונה, ובעיקר בסופה ותחילתה של ה 21. כל הבלגן האקלימי שעוד יחריף קצת, ואף הבלגן הפיננסי כלכלי, נובעים מהמעבר הקרוב שלנו "למערכת הכלל יקומית" .

  ובכדורגל, אנחנו בסוף זמן הפציעות. לפני המקלחת והחזרה הביתה.

  אין הוכחה זולת השינוי הרבה בעולמנו
  אבל זה מה שיש…מה שקורה.

  דורון ב

 14. אני מניח שהכוונה היא:

  שתי זריחות, שתי שקיעות, שני שדות קרינה

  (קשה בבוקר…)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן