סיקור מקיף

ניסוי של הפיניקס מוכיח: ניתן לשתול ירקות באדמת מאדים

הרכב אדמת מאדים שנבדק במכשיר ייעודי לכך על סיפון נחתת המאדים פיניקס דומה להפליא בהרכבו לאדמה נפוצה בכדור הארץ. גם חומציותה של הקרקע דומה לשלנו והיא תוכל לשמש את האסטרונאוטים לגידול ירקות

ניסוי המעבדה הרטובה של פיניקס
ניסוי המעבדה הרטובה של פיניקס

עוד גילוי מסעיר ממאדים, החללית פיניקס ניתחה את הרגולטי המאדמיאמי ומסתבר שהוא מכיל מינרלים הנפוצים מאוד גם בכדור הארץ, וכי החומציות של הקרקע אינה גורם שעלול לעכב את שגשוג החיים. ממצאים חדשים אלה הגיעו לאחר ניתוח ראשוני של בדיקת הרגוליט במתקן המכונה "המעבדה הרטובה" של פיניקס הידועה בשם Microscopy, Electrochemistry and Conductivity Analyzer (MECA).

אף כי יש עוד צורך לאסוף נתונים רבים, עקבות של חומרים מזינים כבר התגלו. הדבר, ביחד עם הגילוי העקיף בינתיים של קרח מים הדהים את מדעני המשימה, שאומרים כי התוצאה היא כמו זכיה בלוטו.

מכשיר המכה מבצע את הניתוח הראשון אי פעם של כימיכלים רטובים על כוכב לכת שאינו כדור הארץ, ותוצאות אלה עשויות לקרב אותנו לתשובה לשאלה "האם מאדים יכול לתמוך בחיים". כף החפירה נטלה דגימה מהעפר שעל פני הקרקע ומעומק של 2 סנטימטרים, העבירה את הדגימה למכה, שם בוצע הניתוח. התוצאות הראשונות מהניסוי הרטוב בן היומיים מתחילות לזרום והמדענים מתרגשים מהן. "אנחנו מוצפים בנתונים כימיים" אמר מייקל הכט מ-JPL והחוקר הראשי של מכשיר מכה.

המלחים שהתגלו בדוגמת העפר כוללים מגנזיום, סודיום, אשלגן וכלור, דבר המעיד על כך שהמינרלים הללו נמסו פעם במים. המידע על כך שחומרים אלה קיימים ברגוליט המאדים אינו חדש, אך העובדה שהם היו עשוים להיות בתוך מים משמעותה כי הם היו זמינים ליצורים חיים אם היו כאלה במאדים. למעשה ישנו דמיון חזק בין תכולת המינרלים ורמת החומציות על פני המאדים ובין הרכב נפוץ של קרקע בכדור הארץ.

יתכן, שהדבר גם יסייע לאסטרונאוטים שינחתו על מאדים. הם יוכלו להשתמש באדמת המאדים לגידול ירקות, אמנם בתנאים מבוקרים בתוך חממות אטומות, אך לא יצטרכו להביא מינרלים רבים החיוניים לחיים מכדור הארץ.

כזכור אתמול פרסמנו כי מחציתו הצפונית השטוחה של מאדים, שהחללית פיניקס נמצאת באחת הנקודות בו, נוצרה כתוצאה מפגיעה של אסטרואיד גדול, בגודל של יבשת אוסטרליה בראשית ימיו של כוכב הלכת, דבר שהשאיר את האיזור בעומק רב, ואם נוצרו מים בשלבים כלשהם בהמשך ההסטוריה של מאדים, הם התקזו לעמק העצום הזה, והפכו אותו לאוקיאנוס ענק, שהקרקע החלקה שנותרה היא עדות למשקעי העפר שנסחפו למקומות הנמוכים, וכך גרמו למראה החלק של מחצית הכדור הצפונית של מאדים.

16 תגובות

 1. מרגיז שנאסא מספרת לנו סיפורים על עפעולתה של הפניקס. מים היא נשלחה למצוא, ואת זה היא לא הצליחה, השריטות בקרקע והצבע הלבן שנמוג לא מוכיחים כלום. ועכשיו הם מספרים לנו על ירקות שנגדל במאדים.
  זה מתחיל להיות הרגל מגונה של נאסא לא להצליח בניסויים שלה.
  זכור לי הניסוי שהם עשו באחת החלליות הקודמות לבדיקת חיים במאדים, אלא שגם אז התוצאות לא היו חד משמעיות.

  אז נאסא, יש מים במאדים או אין? זאת השאלה!

  לילה טוב
  סבדרמיש יהודה

 2. בינתיים בדקתי מסתבר שככתובת האתר שלך (מתחת לחתימתך) כתבת CNN.COM
  הרבה ספאמרים משתמשים בשמות של אתרים פופולאריים כדי לרמות מערכות ולכן שילוב של כתובת אתר נפוצה בחתימה עם URL שלא שייך לחברה שבה מדובר גרם למערכת לחשוד שמדובר בספאם, הקישורים שלך לא היו הבעיה.
  כמובן ששחררתי לך את התגובות, רק שתדע לפעם הבאה.

 3. יואב, שלח אלי את הקישורים במייל ([email protected]) ואוסיף אותם לתגובה שלך.
  אם לא הייתי מפעיל מערכת שמסננת, גם אם לפעמים היא בטעות מחשיבה תגובה טובה כתגובת זבל אבל העובדה שהמספר הזה בטל בשישים לעומת תגובות הזבל האמיתיות שנמנעות מהגולשים של האתר בזכות המערכת (נכון לעכשיו כ-42 אלף). זה מחיר פעוט לדעתי.

 4. ראבק מה הולך עם מערכת התגובות הדפוקה הזו??? כבר 20 פעם אני מנסה לכאן לשלוח תגובה עם קישור וההודעה לא נכנסת מה קורה פה???!!!!

  בקיצור חפשו בגוגל –

  הארצה מאדים

  (בלי מרכאות) ותכנסו לקישור של ויקפדיה, קוראים לתהליך הזה "הארצה".

  ראבק איזה אתר מרגיז זה!!!

 5. למוטיש,
  זה כל הרעיון, תכנס לדף שמיכאל קישר: http://en.wikipedia.org/wiki/Terraforming_mars
  בשביל שתיווצר שכבת אוזון קודם צריך שהטמפרטורה על גבי מאדים תהיה גבוהה כמו בכדור הארץ (פלוס מינוס). ושריכוז החמצן יהיה גבוה (שממנו יווצר האוזון).

 6. יש למאדים אוזון?? לא נראה לי… בטח אם נלך לשם נמות מקרינה!
  אז צריך חמצן שזה אפשר בעזרת צמחים ואיכשהו להפוך את החמצן לאוזון…

  עוברים דירה?

 7. מיכאל, מעניין מאוד הדף שנתת.
  זה נראה מאוד אפשרי לפי התיאורים, גם אם זה ייקח כמה מאות שנים עד להתאמה לבני אדם..
  לפי מה שאני מבין מהדף, חמצן יוכל להישמר באטמוספירה המאדימית

 8. הודעה מרגשת מהפיניקס,
  שני כוכבים עם חיים עליהם יוכלו להבטיח את עתיד המין האנושי.

 9. מעניין אם יוכלו לגדל שם עצים שייצרו חמצן (ושהחמצן עצמו לא יברח ממאדים)

 10. הנה זה מתחיל , ברגע שיגלו שם משהו שווה , יתחילו לעשוק כוכב נוסף …
  מקווה שלא ימצאו שם כלום… המין האנושי עדיין לא מוכן מנטלית מוסרית אטית להגיע לכוכבים אחרים …

  תפתרו קודם את הבעיות בכדור הארץ …

 11. הרכב החדש פיננקס דומה לקודמים במובן שהוא יכול לשנע את עצמו על פני המישור?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן