רעלים בחיי היום יום

מחבת-טפלון,  מוצרי טקסטיל-עמידים לאש, ריהוט, ציפוי אריזות שמורים,מוצרי נקוי, צעצועים  ואפילו מחשבים

רעלים המהווים  מרכיבים שונים במוצרים  נספגים בצורות שונות וחודרים למערכות החיים ולגופינו. יש סיכוי סביר כי ברגע זה זורם בגוף כל אחד מאיתנו  "קוקטיל" רעלים  שממשיך להתאסף ולהתרכז במהלך חיינו
תוך כדי תהליך  היצור של מוצרים רבים נפלטים לסביבה רעלים ומוסעים למרחקים  במים ובאוויר, "נכונים" להיקלט ע'י חיות ואנשים  עי' נשימה, ספיגה-עורית,   אכילה או שתיה.

האינואינט  (אסקימואים) החיים באזורים מבודדים ומרוחקים מכל  מקורות הזהום , נושאים – מרכזים בגופם ריכוזי רעלים גבוהים מהרבה אוכלוסיות אחרות, זאת כתוצעה ממשטר הרוחות וזרמי הימים המסיעים רעלים שמקורם בארה'ב, קנדה  ואירופה. בבדיקות שנערכו  בדובי-קוטב  נמצאו בהם ריכוזים גבוהים של: ד.ד.ט, דיוקסין , כלור-אורגני ,   ועוד קוטלי עשבים וחרקים נמצאו ריכוזים  !   לא כפי שמקובל   סימנים  או שרידים אלא  ריכוזים גבוהים אבל אין צורך להרחיק לחוג הקוטב כדי למצוא רעלים,  פעילי הארגון העולמי לשימור ,   בדקו   מאות תושבים באירופה ביניהם שרי הסביבה של ספרד, אנגליה, שוודיה, שרי פרלמנט איטלקיים, ידוענים פולנים, אמהות בריטיות ורבים אחרים. הבדיקות נערכו כדי להאיר את ולהזהיר על האיום שיש  ברעלים הכימיקלים הנמצאים בגופנו ממצאי מחקרים וסקרים מראים כי רעלים אלה פוגעים  בתיפקוד המיני משבשים את כושר הרביה, והורסים את המערכת  החיסונית.
יש דרכים קלות להמנע מחלק מהרעלים:  ע"י המנעות מרכישת שטיחים מחומר מלאכותי, מטהרי-אוויר,  חומרי ניקוי מבושמים, שימורים בקופסאות ,  ועוד. אלא שכדי להמנע מהרעלים חייב הציבור לדעת היכן הם "מוסתרים"  איך ניתן לציבור להגיע למידע שיאפשר לזהות את המוצרים המרעילים בלית ברירה וללא מידע צרכנים חשופים למוצרים מרעילים בכל אשר יפנו החברות היצרניות מודעות למבנה הכימי של מוצריהן , גם אם לא תמיד לתכונות הרעילות של כל מוצר ומרכיב במוצרים,  לכן הפתרון החלקי הוא פרסום מפורט של כל המרכיבים במוצרי הצריכה   , בדיוק כמו שחברות הטבק נאלצו לפרסם את המרכיבים המזיקים בסיגריות , כך חייבת כל יצרנית להודיע ללקוחותיה על כל המרכיבים במוצריה.
לפני זמן קצר התכנסו  באורוגווי  שליחים ממאה-ושלושים מדינות לדיון באמנת  שטוקהולם , האמנה למניעת הפצת מזהמים אורגנים Persistent Organic Pollutants. אולי בדיקת רעלים לכל המשתתפים וחשיפתם לתוצאות הבדיקה היתה מהווה תמריץ לפעילות.

אסף

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן