סיקור מקיף

השר פרץ: ביטול התוכנית להפחתת גזי חממה – חסר כל היגיון כלכלי וחברתי

לדבריו, ההוצאה היום על סיוע לפרויקטים לחיסכון בחשמל ברשוות מקומיות ובגופים חלשים תניב בעתיד חסכון עצום

השר עמיר פרץ בטקס פרס פראט, 9 במאי 2013. צילום: אבי בליזובסקי
השר פרץ: ביטול התוכנית להפחתת גזי חממה – חסר כל היגיון כלכלי וחברתי

‫‫השר להגנת הסביבה, ח"כ עמיר פרץ, השתתף הבוקר בדיון ועדת הפנים ואיכות הסביבה של הכנסת שעסקה בביטול התוכנית • השר הסביר כי "לא ייתכן שתוכנית שמתוקצבת ל-10 שנים עם התחייבות בינ"ל ועם יעדים חברתיים וכלכליים פשוט תימחק. חשוב להזכיר כי גם לתחלואה שנגרמת מזיהום אוויר יש מחירים כלכליים מאוד כבדים" • נציגי משרד החוץ שנכחו בדיון הסכימו עם השר על כך שמדובר בנסיגה מהתחייבות בינ"ל והודיעו כי הביטול מהווה פגיעה קשה באמינותה של ישראל

השר להגנת הסביבה, ח"כ עמיר פרץ, הודיע היום כי "ביטול התוכנית להפחתת גזי חממה חסר כל שיקול כלכלי וחברתי". לאחר אישור חוק ההסדרים בממשלה, עברה ההכרעה על עתיד התוכנית לכנסת.

השר סיפר כי נציגי האוצר טענו בפניו שבשל כניסת הגז הטבעי לישראל, אין עוד צורך בתוכנית שכן הגז יביא לירידה בזיהום. "הטיעון הזה פשוט לא נכון", הודיע השר בוועדה והסביר כי השפעת הגז על זיהום האוויר בישראל נלקחה בחשבון מראש עוד בשלב תכנון התוכנית להפחתת גזי חממה. השר הזכיר בוועדה כי "גם לתחלואה שנגרמת מזיהום אוויר יש מחירים כלכליים כבדים. לא ייתכן שתוכנית שמתוקצבת ל-10 שנים עם התחייבות בינ"ל של נשיא המדינה ועם יעדים חברתיים וכלכליים – פשוט תימחק". כזכור, הנשיא פרס התחייב בוועידה של האו"ם כי ישראל תפחית 20% מפליטות גזי החממה שלה עד שנת 2020 ואילו ביטול התוכנית לא יאפשר לישראל לעמוד בהתחייבות זו. נציגי משרד החוץ שהשתתפו בדיון הסכימו כי ביטול התוכנית "מהווה פגיעה קשה באמינותה של ישראל".

השר פרץ סקר לפני הוועדה את עיקרי התוכנית ופרויקטים שמומנו בעזרתה והביאו הן לירידה בזיהום והן לירידה בהוצאות הכספיות של העסק או הרשות המקומית. כך, לדוגמא, מפעל יונידרס המשמש לניקוי וטיהור מדים קיבל מענק של 625,000 שקלים והצליח לגייס באמצעות זאת 2.8 מיליון שקלים, כאשר כלל הכסף שימש להתקנת מתקן לניצול חוזר של החום הנפלט מתהליכי הייצור במפעל. מפעל זה חוסך בכל חודש 30% מהוצאותיו הכספיות.

במסגרת התוכנית להפחתת פליטות גזי חממה העניק המשרד להגנת הסביבה תמיכות כספיות חד פעמיות ל-208 פרויקטים ועסקים שונים בסך כ-106 מיליון שקלים. ביניהם: שדרוג מערכות מיזוג של בתי חולים ומלונות, התקנת תאורה חכמה וחסכונית ברשויות מקומיות חלשות, החלפת דוודים והקמת מערכות סולאריות ועוד. פרויקטים אלה צפויים להביא עד שנת 2020 להפחתת פליטות של כ-450,000 טון CO2בשנה, כמות שנתית השקולה לכל הזיהום הנגרם מצריכת חשמל של עיר בסדר גודל של הרצליה. בנוסף, עסקים ורשויות אלה ייהנו מחיסכון שנתי של כ-100 מיליון שקלים.

4 תגובות

 1. פרס נתן את "הבטחתו" בוועידת קופנהאגן
  מול נציגי 190 מדינות שחלק גדול מהם יצאו בהצהרות דומות,
  כוונת ההצהרה היתה להניע תהליך שללא ההצהרה לא היה זז,
  בניגוד לדברי פרץ ירידת הזיהום בעקבות המעבר לשימוש בגאז
  לא נילקח בחשבון שכן לא היה ברור כי המשק יעבור לשימוש בגאז,
  עד היום עסוק שר הסביבה החדש בדיבורים לרוב ,
  במידה ויהיהו מעשים מול חלק מזערי מכמות הדיבורים …. דיינו .

 2. אופס….

  הניק הקבוע שלי safkan הוחלף בטעות בניק הזמני ײשמיײ בגלל שמירת קוקיס בדפדפן.

 3. השר פרץ ממשיך לקשקש.

  שמעון פרס התחייב בשמו הפרטי ובלי כל סמכות שלו להתחייב בשם מדינת ישראל. השר ארדן בשם ממשלת ישראל לא רצה לבזות את הנשיא פרס הברברן לכן הוציא מכתב של הצהרת כוונות, בעקבות וועדה בין מישרדית שהוציאה גם היא הצהרת כוונות (בפועל לא הוסכם כיצד לממש
  שום דבר אופרטיבי על ידי משרדי הממשלה שהשתתפו בוועדה — המשרדים התחילו לזרוק זה על זה מי יעשה מה) . הצהרת כוונות אינה התחייבות אלא רק הצהרת כוונות שיכולות להשתנות אם ישתנו הנסיבות.

  הכי חשוב לציין שהמסגרת שבה הנשיא פרס פלט את הצהרתו הלא אחראית (בדבר קיצוץ 20 אחוז גזי חממה) לא הייתה כינוס שבו באו לישראל בדרישה לקצץ במשהו או לעשות משהו בכלל בעניין גזי החממה. המסגרת הזו (שלא זכור לי שמה) הייתה כינוס שבו ישראל ועוד ארצות הוזמנו *כאורחים* שאין להם מחוייבות במיסגרת הסכמים על גזי חממה. אותה מסגרת פנתה לכל האורחים, או לחלקם, לשלוח לה מכתבים שבהם הם יכתבו הצהרת כוונות שלהם בעניין גזי חממה. אז ישראל כתבה הצהרת כוונות לא מחייבת וחזרה בה מהצהרת הכוונות הלא מחייבת. לא התחייבות בינלאומית של ישראל ולא נעליים.

  אשר לנימוקי משרד האוצר וראש הממשלה לכך שהם מבטלים את כוונותיהם המובעות בהצהרת הכוונות. נאמר על ידי משרד האוצר וראש הממשלה שישראל עוברת לשימוש בגז טבעי כמקור כוח עיקרי להפקת חשמל, עקב גילוי שדות הגז הענקיים בים של ישראל, לכן מעבר כזה יצמצם את פליטת גזי החממה בישראל בשיעור ניכר. הצימצום הזה בפליטת גזי חממה מייתר את הצהרת הכוונות עליה דובר למעלה – – – שהרי הצימצום הזה נעשה בדרכים אחרות ולאו דווקא במיתווה שצויין במכתב הכוונות.

  השר עמיר פרץ בוכה על קבורת הפגר ײהצהרת כוונות של ישראל לצימצום פליטת גזי חממהײ, הפגר הזה מת מזמן. למה השר פרץ בוכה? כי השר פרץ יקבל פחות תקציבים למשרדו אילו מימשו את מכתב הצהרת הכוונו כלשונו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן