סיקור מקיף

יש לך חבר בפייסבוק? מעתה תוכל לדעת שהוא נמצא בסביבתך הקרובה

חוקרי הטכניון פיתחו תכנה המאפשרת לחבר בפייסבוק לגלות חבר, או חבר של חבר, הנמצא במקרה בסביבתו הקרובה

מסך אופייני של
מסך אופייני של

חוקרי הטכניון מהפקולטה למדעי המחשב פיתחו תכנה המאפשרת לחבר בפייסבוק לגלות חבר, או חבר של חבר, הנמצא במקרה בסביבתו הקרובה. הוא יוכל לעשות זאת גם אם שניהם לא מחוברים באותו רגע לאינטרנט. הטכניון הגיש בקשה לרישום פטנט על הפיתוח החדשני.
לפני כשנה פיתחו החוקרים מהפקולטה למדעי המחשב בטכניון תכנה המאפשרת התקשרות ישירה בין מחשבים ומחשבים נישאים באופן אלחוטי ((WiFi, ללא גורם מתווך דוגמת ספק אינטרנט. חוקרי הטכניון העמידו את התכנה ללא תשלום לרשותם של כל בעלי המחשבים בעולם.
התקשרות ישירה בין מחשבים לא הייתה נפוצה עד אז, משום שהייתה מאוד מסובכת וכרוכה בתהליך ארוך של מילוי שדות ולחיצה על מקשים רבים, עד כי גם אנשי המקצוע נמנעו ממנה. התכנה החדשה של חוקרי הטכניון גם הציעה אפליקציות שלא היו קיימות עד כה.
התכנה פותחה במסגרת עבודת הדוקטורט של ואדים דרבקין, גבי קליאוט ואלון קמה, בהנחיית פרופסור רועי פרידמן מהפקולטה למדעי המחשב. הם בנו פלטפורמת אפליקציות ידידותית למשתמש, המאפשרת התקשרות פשוטה בין מחשבים, בסביבה קרובה (טווח של עשרות מטרים). כך, למשל, ניתן להעביר באמצעותה עשרות תמונות ממחשב למחשב בתוך פחות מדקה וסרטים באורך מלא בתוך רבע שעה ואף פחות, תלוי בגיל המחשב ומהירות כרטיס הרשת האלחוטית המותקן בו. כן ניתן לבצע צ'אטים או לשחק משחקים, כמו שח.
"למשל, עובדים היוצאים לתערוכה בחו"ל ויושבים במושבים מרוחקים במטוס, יכולים עתה לעבוד ביחד על המצגת שלהם בזמן הטיסה", אומר פרופסור פרידמן.
מאז התפרסמה התכנה, הנקראת "וויפיר" (WiPeer), כבר נרשמו כחמישים אלף הורדות שלה מהאינטרנט.
עתה הוסיפו הדוקטורנטים ואדים דרבקין וגבי קליאוט, ביחד עם הסטודנטים ליאור בירן ותומר עינב, גם כן בהנחיית פרופסור רועי פרידמן, את הפיתוח החדש, הנקרא Peersonalizer, מלשון "האנשת" (פרסונליזצית) חבר ברשת. "סטודנטים יוכלו כך להרחיב את רשת ההכרויות שלהם בקמפוס", מסבירים החוקרים. "איש עסקים הממתין בשדה התעופה יוכל להכיר חבר של חבר שלו, הממתין אף הוא בטרמינל למטוסו, ובכך להרחיב את רשת ההכרויות העסקיות שלו. כמובן שניתן לעשות זאת ברשתות חברתיות נוספות".
בעתיד יוכלו לעשות שימוש בשיטה בטלפונים סלולריים, ללא צורך בגורם מתווך כמו חברת הטלפונים הסלולריים.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. יש לי 200 חברים בפייסבוק ואני לא רוצה לדעת איפה הם.

    אבל בכל זאת, הרעיון נפלא, ואני מקווה שהם יוציאו פטנט 🙂
    יפה מאוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן