סיקור מקיף

שינויי האקלים אינם מחזיקים דרכון – יומן פריז: שבוע ההכרעה

נאום מעורר השראה של מזכ"ל האו"ם באן קי-מון ("שינוי האקלים לא מחזיק דרכון") הזניק את השבוע השני של השיחות בפריז. טיוטת ההסכם כבר נמצאת בידי נציגי המדינות, וכעת עליהם לגשר על הפערים ולהגיע להסכמות עד יום רביעי * בינתיים הוכרז בבייג'ינג על מגבלות חמורות לנסיעות בשל זיהום האוויר החריף

מערכת זווית – סוכנות ידיעות למדע ולסביבה

באן קי-מון וברק אובמה בוועידת האקלים בפריז. צילום: COP PARIS, Flickr
באן קי-מון וברק אובמה בוועידת האקלים בפריז. צילום: COP PARIS, Flickr

אחרי יום מנוחה ביום ראשון, התחדשו ביום שני בוועידת פריז לשינוי האקלים הדיונים, כאשר השרים וראשי המדינות התכנסו במטרה לשאת ולתת על טיוטת ההסכם בת 48 העמודים שהועברה אליהם ביום שבת לאחר הדיונים המקדימים של השבוע שעבר, בתקווה שתבשיל בימים הקרובים להסכם כולל.
במהלך היום התקיימה פגישה ששודרה לקהל הרחב, בה שרי הסביבה מכל מדינה הצהירו על התחייבויות מדינותיהם. במקביל להצהרות המדינאים במהלך היום, התקיימו לכל אורך היום פגישות ודיונים בנושא האנרגיה, תוך התמקדות בנושא החשוב של אנרגיה מתחדשת – אחד היעדים המרכזיים שאותו נדרשה להציב כל מדינה כמנגנון להפחתת פליטות, וכן בנושאים של יעילות אנרגטית והבטחת אנרגיה זמינה.

אנרגיה מתחדשת להמונים

במסיבת עיתונאים שהתרחשה בפתיחת היום, סיפר עדנן אמין מארגון IRENA לאנרגיה מתחדשת כי הם "מרוצים מהמקום המרכזי שאנרגיה מתחדשת תופסת בשיחות על צמצום הפליטות. זהו אלמנט המאפיין את הוועידה השנה, שנותן לנו מקום לתקווה".

אמין סיפר שבהכנה לוועידה הכין הארגון ניתוח של 30 המדינות בעלות צריכת האנרגיה הגבוהה בעולם, כדי להעריך אם בכלל אפשרי להגיע לרמת שימוש באנרגיה מתחדשת שתיקח אותנו בכיוון הנכון להפחתת התלות באנרגיות מאובנים. "היו לנו ממצאים חיוביים מאוד: מצאנו שאפשרי להכפיל את רמת השימוש באנרגיה מתחדשת עד לשנת 2030, מה שיאפשר לנו להפחית חצי מכמות הפליטות הנדרשת. יחד עם נושא ההתייעלות האנרגטית אנו מאמינים כי זוהי הדרך האפקטיבית, הפוליטית והכלכלית ביותר שתאפשר לנו לא לעבור את רף ה-2 מעלות".

עוד סיפר אמין שבמהלך היום יציג הארגון פלטפורמה להשקעה באנרגיות מתחדשות (sustainable energy marketplace), שתכליתה להוות מעין "פלטפורמת שידוכים" שתחבר בין מיזמי אנרגיה מתחדשת למפתחים, משקיעים, וחברות טכנולוגיות. השירות כבר נמצא באוויר, ומציג פרויקטים הנמצאים באפריקה ובמדינות האיים הקטנות. אמין אמר כי הם "מצפים לארח באתר עד סוף 2016 כ-100 פרויקטים של אנרגיה מתחדשת. אנו מצפים להעביר בדרך זו לשוק האנרגיה המתחדשת השקעות כלכליות בסך של כ-10 מיליארד דולר במהלך השלוש השנים הקרובות".

 

"שינוי האקלים לא מחזיק דרכון"

מאוחר יותר, בצהרי היום, נשא מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, נאום מעורר השראה:

"בפריז יש לנו הזדמנות פז להגדיר מחדש את עתידנו", אמר. "אנו נמצאים על סף אחד ההסכמים החשובים ביותר של זמננו – ההזדמנות לעשות שלום עם כדור הארץ שלנו. מחוץ לכותלי אולמות המשא ומתן מתרחשת גאות עולמית של תמיכה ורצון בהסכם אוניברסלי חזק ומהותי להתמודדות עם שינוי האקלים. מלאגוס ללוס אנג'לס, מברלין לבייג'ינג – אנשים מבקשים אוויר נקי ועתיד שלו ומשגשג לילדיהם ולדורות הבאים, ולכדור ארץ בריא.

"האינטרס הלאומי של כל אחת מהמדינות יקודם בצורה הטובה ביותר אם נעבוד יחד לטובת אותה מטרה משותפת – לטובת הכלל. שינוי האקלים לא מחזיק דרכון, הוא אינו מכבד את הגבולות המדיניים. עלינו לתמוך בחזון מתוך ראייה גלובלית ולהפגין סולידריות. התרמוסטט הגלובלי מוסיף לעלות. השנה החולפת הייתה החמה ביותר בהיסטוריה המתועדת. אין לנו זמן לאבד – המדע מזהיר אותנו שהחלון לפעולה אפשרית שתמנע שינוי בלתי הפיך עלול להיסגר בקרוב.

על התקדמות הועידה, אמר המזכ"ל: "אני חש מעודד מההתקדמות שראינו עד כה. אך יש לנו רק עוד ארבעה ימים עד לסיום המשא ומתן, ויש נושאים קשים שעדיין צריך לדון בהם ולהסכים עליהם. מומנטום פוליטי כזה עלול שלא לשוב עוד. אני קורא לכל המדינאים שלנו שהתאספו כאן שלא לבזבז את ההזדמנות הזו: פריז יכולה להיות נקודת מפנה בהיסטוריה שלנו לעתיד נקי בריא יותר, מקיים יותר ומשגשג יותר.

זיהום אוויר בסין. צילום: World Bank Photo Collection, Flickr
זיהום אוויר בסין. צילום: World Bank Photo Collection, Flickr

"אף שבטקסט שהתקבל (טיוטת ההסכם – מ"פ) עדיין יש פערים רבים, הוא בהחלט יכול להיחשב כמאמץ הטוב ביותר עד כה", הוסיף, "ועם זאת עדיין החלטות רבות לפנינו. נשיא הוועידה אמר לי היום שעד יום רביעי יהיה טקסט חדש, ויש לקוות שביום שישי הקרוב יהיה מונח לפנינו הסכם חדש – שאפתני, אוניברסלי וחזק, שיכסה את החששות והשאיפות של כולם".

דגל אדום בבייג'ינג

ובזמן שבפריז הוועידה ממשיכה להתנהל במרץ, הוציאה היום עיריית בייג'ינג בשעות הבוקר אזהרת דגל אדום על זיהום אוויר – האזהרה החמורה ביותר שקיימת. בייג'ינג הודיעה שבתי הספר ייסגרו ושיוטלו מגבלות על פעילות ב"אוויר הפתוח". האזהרה תיכנס לתוקף מחר (שלישי) בבוקר ותימשך עד ליום רביעי בצהריים.

זיהום האוויר בסין עומד כרגע על קרוב ל-300 מק"ג חלקיקים למ"ק – מאות אחוזים מעל הרמה המוגדרת כבטוחה על ידי ארגון הבריאות העולמי. זו הפעם הראשונה שבייג'ינג מוציאה אזהרה שכזו לאזרחיה, על אף שבשבוע שעבר עמד הזיהום על 666 מק"ג למ"ק. יכול להיות הסינים שואבים השראה ומוטיבציה מהשיחות בוועידה?

* * *

ביום ראשון לא התקיימו דיונים במסגרת הוועידה. ביום שני מתחיל השבוע השני – מה מצפה לנו שם?

ימים שני-שלישי, 8-7 בדצמבר
דרג בכיר: ביום שני יחלו ראשי המשלחות הלאומיות והשרים במסירת הצהרות המדינות המשתתפות בוועידה. השר להגנת הסביבה אבי גבאי יישא דברים בשם ממשלת ישראל בשעות 14:00-13:00 שעון ישראל, בערך חמש דקות אחרי שר הנפט של ערב הסעודית.

נוסף עליהם יישאו דברים ראשי ארגונים בין לאומיים (OECD, האיחוד האירופי וכדומה) וארגונים חוץ-ממשלתיים. הצגת הצהרות אלה תימשך גם ביום שלישי. יימשכו גם ההתייעצויות הבלתי רשמיות של המשלחות. התייעצויות אלה הן המקום והזמן להשגת התקדמות בהסכם המתגבש.

יום רביעי, 9 בדצמבר
דרג בכיר: יום רביעי יוקדש כולו להתייעצויות בלתי רשמיות של המדינות והמשלחות.

ימים חמישי-שישי, 11-10 בדצמבר
דרג בכיר: במהלך יומיים אלה יתקיימו דיונים על אימוץ וניסוח ההחלטות הסופיות והמסקנות של הוועידה. בסופם יוצג הסכם האקלים הסופי, אם יושג.

אירועים נוספים:

במקביל לאירועי הדרג הגבוה, יתקיימו דיונים המפגישים את נציגי המדינות ונציגי גופים שאינם ממשלתיים (חברות, NGO's וכדומה) בנושא אנרגיה מתחדשת, התייעלות אנרגטית, שינוי אקלים ברמת העיר והמחוז וחדשנות. יערכו דיונים בתחום כלי רכב חשמליים, איך עושים עסקים באקלים משתנה, מימון אקלימי, מינוף התמודדות עם שינוי אקלים לחילוץ אזרחים ומדינות מעוני, ותקשורת של שינוי אקלים.

* * *

למרות האופטימיות השוררת בוועידה משום שיש סיכוי טוב להגיע להסכם אקלים, מומחים סבורים שגם אם יושג הסכם, הוא יהיה הסכם "פרווה". מעט מדי ומאוחר מדי.

אחד הדוברים הנחרצים הוא ג'יימס הנסן, לשעבר ראש מרכז גודארד של סוכנות החלל האמריקאית נאס"א, שהעלה את המודעות העולמית לנושא שינוי האקלים בשימוע בסנאט האמריקאי ב-1988. הוא טוען שניסוח הסכם המנסה לתחום את ההתחממות הגלובלית בשתי מעלות, כלומר כזה שיאפשר היקף פליטות עתידיות שיגרמו לעלייה של עד שתי מעלות בממוצע העולמי, הוא שגיאה גסה משום שעלייה כזו היא מסוכנת בכל מקרה.

הנסן אומר שההסכם הנוכחי יקרא למדינות להפחית פליטות בלי לייצר מנגנונים אמיתיים שיבטיחו זאת, הרי גם באמנת קיוטו שנחתמה בשנת 1997 הוסכם על צמצום פליטות, אך מאז הכמות שלהן רק עלתה. לכן המדינות הגדולות צריכות לכפות תמחור פחמן הולך ועולה, שישקלל עלויות חיצוניות של שינוי אקלים עם מחירי השירותים והמוצרים. עליית מחירים משמעותית של שירותים ומוצרים הפולטים גזי חממה תוריד את השימוש בהם ותאיץ קידום פתרונות אחרים.

מיגל אריאס קנטה, ראש תחום אקלים באיחוד האירופי, טען ביום שישי שלמרות התחייבויות ראשי המדינות להגעה להסכם אקלים, אין התקדמות רבה בדיונים הטכניים בין המשלחות. במקום שהעניינים הטכניים ייסגרו לפני הוועידה בכל משלחת, הנציגים השאירו את הנושאים העיקריים פתוחים. מדינות מתפתחות שהוגדרו כך בשנת 1992 לא מוכנות להגבלות רציניות על פליטות גזי החממה, ומצפות לסיוע מהמדינות המפותחות. העניין הוא שרבות מהן כבר לא נחשבות באמת מדינות מתפתחות (ישראל של לפני 20 שנים היא לא ישראל של היום). מצד שני, מדינות גדולות כמו ארה"ב וסין אינן מוכנות להתחייב על יעדים מספיק משמעותיים. קנטה העריך שההסכם יושג רק ברגע האחרון, ביום שישי.

* * *

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

6 תגובות

 1. טל
  כתבת "י שחושב שיהיה שינוי בעקבות ההסכם הזה הוא חי בסרט וכדאי שיעזוב את החללית וינחת חזרה בכדור הארץ"

  להיפך – כדאי שיעזבו את כדור הארץ וייסעו בחללית 🙂

 2. הוועידה הזאת היא בדיחה ממוחזרת שלא מצחיקה יותר, ההינו בסרט הזה כאשר נחתמה אמנת קיוטו וכפי שנאמר הפליטות מאז רק עלו וכדור הארץ מתחמם בצורה עקבית בעקבות פעילות אנושית, הטקסט אותו טקסט ומנגנוני האכיפה הם אותם מנגנונים (חסרי שיניים ובגדר המלצה בלבד). מי שחושב שיהיה שינוי בעקבות ההסכם הזה הוא חי בסרט וכדאי שיעזוב את החללית וינחת חזרה בכדור הארץ. הפוליטיקאים נסעו לשם לחופשה קצרה כדי לתת את מס השפתיים שלהם לציבור המודאג (החלק בציבור שבאמת מבין מה קורה ובאמת מתעניין ובאמת מודאג). מי שעדיין יש לו אמון במוסדות, ממשלות ומדינות צריך להבין ולשנן לעצמו טוב טוב שכסף מסובב את העולם ולא המדע, הממשלות יתחילו לפעול רק כאשר סן פרנסיסקו, שנגחאי ותל אביב יהיו מתחת למים והטייקונים יאבדו נכסי נדל"ן בשווי מיליארדי דולרים וכמובן שחברות הביטוח שיצטרכו לפצות את אותם טייקונים ובעלי נכסים גם יפגעו כלכלית ואז יהיה לובי אמיתי על הממשלה לפעול לעצירת השינויים. ליצנית החצר של המאבק בשינויי האקלים היא מדינת ישראל שלפני עשור קבעה יעדים ל-2020, ביטלה אותם לאחרונה ובוועידה הנוכחית תציג את היעדים ל-2030 ואם נלמד מההיסטוריה אפשר להיות בטוחים שעוד עשור היא תבטל גם את היעדים האלה.

 3. למה אתה חושב מתכנסים כל מנהיגי העולם כולל מנהיגי הכנסיה אם לא על מנת לשלוט באוכלוסיה האנושית (התירוץ לא משנה )

  לגבות מיסים כבדים יותר על מזג האויר, על הגזים ברכב שלך והדלק שאתה קונה, גזים בבטן שלך (מתאין) ובקבוק הפאנטה שלך ושאר מיסים שאין לך שום שליטה עלהם פליטת גזים עקב התפרצויות געשיות, טייפונים ןכ׳. ולא רק שהאדיוט השימושי לא יימחה על כך, הוא אדרבה יצדיק את העלאת המיסוי.

  לכן כל מנהיגי העולם רוצים לקפוץ על הרכבת …יש מדובר פה בהזדמנות אדירה לאנפלציה בלתי נפסקת של מיסים שמחירם תמיד יאמיר.

  לאחר מלחמת העולם השנייה תמיד שהיו רוצים להאמיר מיסוי היו אומרים ״זה למען ילדינו״

  בשנות השמונים התחילה תגובת נגד אדירה נגד הסיסמה שצצה כל פעם שהממשלה רצתה להעלות מיסוי

  ואז התחילה הפרופוגנדה של העולם הולך להישרף, רעב, יובש והמסה של כל הקוטב הצפוני עד ספטמבר 2014.

  כדי לעצור את האסון ולהציל את האנושות – יש לגבות מס פחמן (Carbon tax) לא מאלה שמוכרים את הדלק אלה ממך הצרכן. (Weather tax, water tax and other environment taxs

  ג א ו נ י !!!!

 4. ירוק זה האדום החדש.

  לא ברור כלל אם קיימת התחממות גלובלית
  כי ב 15 השנה האחרונות לא נצפתה התחממות כזו.

  בכל מקרה, רובו המכריע של השינוי בטמפרטורה נובע מהשמש.

  המודלים של ה״חממסיטים״ (תומכי התאוריה שיש התחממות גלובלית ושחלק ניכר ממנה הוא כתוצאה מפעילות אנושית) לא מצליחים לנבא אפילו את העבר, אז בטח שבטח שלא ניתן לבסס עליהם תחזיות לגבי העתיד.

  הטענות על קונצנזוס מדעי שתומך בתאוריה החממיסטית היא שקר.

  בסופו של יום יש פה נסיון של מיעוט לגזול כסף וחירות מהאזרחים הפשוטים
  בשם סכנה שלא קיימת.
  הרי תמיד העסקה שמציעים הדיקטטורים היא חירות תמורת הגנה, ותמיד מי שמתפתה לאותה עסקה נשאר בלי חירות ובלי הגנה.

 5. מי שקורא באתר יודע כי לעיתים קרובות אני מסיים את ״דרשותי״ ב:
  הגיע הזמן ש:
  במקום שליטה בסביבה למען האוכלוסיה האנושית,
  תהיה שליטה באוכלוסיה האנושית למען הסביבה !
  עכשיו, במסגרת הדיונים בפריז מצטרף לקריאתי קרדינל קתולי
  בעל משרה ומעמד גבוהים ,
  http://www.bbc.com/news/science-environment-35040477
  ועל כך כבר נאמר – ה ל ל ו י ה !

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן