האלמוגים מאירים בעזרת האצות

האלמוג זוהר בצבע תפוז בשעות היום. גובה המושבה כ-60 ס"מ

מדענים גילו באיי הבהאמאס אלמוגים "מאירים". לכאורה, אין בתופעה זו כל חדש, מפני שמינים רבים של אלמוגים ידועים בזוהר הרך שמופץ על ידי חלבונים שהם מייצרים, בדרך כלל בצבע ירוק. אבל ד"ר מייקל לסר מאונ' ניו המפשייר סיפר כי מושבות אלמוגים מסוג ה"כוכב הגדול", בהם הוא וחבריו נתקלו, הם דבר אחר לגמרי. לדבריו, "זה היה אור יום בעומק 10 מטרים, בלי שום מקורות אור נוספים", זה היה אור פלורסנטי כתום בולט".

ד"ר לסר ועמיתיו גילו כי, בניגוד לאלמוגים אחרים, האור המופץ אינו מיוצר על ידי המיקרואורגניזמים הבונים את האלמוגים, אלא על ידי ציאנובקריות, הידועות כאצות כחוליות.

לסר סיפר שהכחוליות עוזרת לפרק חנקן במים באופן שמקל על האלמוגים לעכל אותו. לדבריו, זהו התיעוד הראשון של בקטריה החיה בתוך רקמות של אלמוגים. עד כה סברו מדענים כי אלמוגים ובאצות מסוג דינופלג'לה, העושות פוטוסינתיזה, התקיימו ביניהם בסימביוזה דו צדדית. אך במקרה שהתגלה מדובר בסיבמיוזה תלת צדדית בין האלמוגים, הכחוליות והדינופלג'לה.

ד"ר לסר הסביר כי ברוב המקרים האצות מייצרות עבור האלמוגים מזון מוגבל משהו. "אנחנו קוראים לזה דיאטת ג'אנקו פוד", אמר לסר. "האצות מייצרות את הפחמן אבל אינן מספקות את החנקן". במקרה של מושבות הכוכב הגדול הכחוליות משלימות את החסר בחנקן וככל הנראה, מקבלות בתמורה גליצרולים מאצות הדינופלג'לה. השערה חלופית של החוקרים היא שאלמוגים מתקיימים מאכילת הכחוליות.

עם זאת, ד"ר לסר סייג את הממצאים ואמר כי עדיין לא נבדקה כמות החנקן המטופל על ידי הכחוליות ועל כן קשה להגיע למסקנות חותכות. אולם, לסר מוסיף כי לכל הפחות נראה כי ההנחות הקודמות על האופן בו מתקיים האלמוג היו מוטעות.

לידיעה בבי.בי.סי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן