סיקור מקיף

“על האש”

פסח עבר וכך גם יום העצמאות. לא הספקנו לנשום וכבר מתקרב לג בעומר. עד שבועות יקח לאוויר בסביבתנו מעט זמן להתנקות, עד הפעם הבאה יעלם ריח הבשר השרוף, ריח הבשר החרוך של חג ומועד עולה מכל פיסת דשא מתיבש מכל כיכר, מכל חוף

מנגל ישראלי טיפוסי. צילום GOER מתוך ויקיפדיה
מנגל ישראלי טיפוסי. צילום GOER מתוך ויקיפדיה

ה”פיקניק” הפך לצורת הבילוי הלאומית. עשן ה”מנגלים” וריח שריפת הבשר הפך לסמל לחגיגות. שריפת בשר בחוצות הפכה לצורה רשמית בה חוגגים בני ישראל ולמי שיש ספר יבדוק, יראה וישמע איך מיטב אמצעי התקשורת מציעים תחילה היכן לרכוש בשר ואחר כך מה הם המקומות המתאימים והטובים בהם ניתן לשרפו. ואפילו שם מיוחד נקבע עבור צורת הבילוי היחודית לחגינו… “על-האש”! מיטב “חכמינו” מסבירים לעמך איך והיכן לרכוש את המוצרים המתאימים, איך והיכן כדאי “לעשות על האש”, והעם מאזין, שותה במצא את מכלול ההנחיות וההוראות וממלא אחריהן, כל אחד לפי יכולתו והבנתו. אולי אין בכך כל רע (למעט זיהום האוויר) אילו לא היו החגיגות מסתימות בסיפא, אילו אחרי החגיגה לא הינו עדים למה שנשאר בשטח.

בני ישראל הראו שוב כי הם יודעים לחגוג, לשמוח ולזהם את סביבתם. לפני שאמשיך, נכון היה להפריד בין –מטיילים לבין “מפקנקים”, שן אצל הראשונים הולכת וגברת המודעות ובהתאם יש שיפור בהתנהגותם. לא כך אצל ה”מפקנקים” אלה ממשיכים במסורת הזיהום ללא כל שיפור, לכן מוזרות ומטעות הודעות הגופים השונים אחרי הפסח כי :”המטיילים השאירו בטבע פחות אשפה מבשנים קודמות…. רק כך וכך טונות פסולת נאספו ביערות ובשמורות”, “מספר נמוך מהשנים הקודמות… מה שמראה על שיפור”, האמנם? שיפור במה? איך פיזור אשפה בשטח יכול להיחשב לשיפור, גם אם הכמויות פחותות? איך העפת שקיות פלסטיק לכל רוח יכולה להיחשב לשיפור? איך השיפור הוא בכך ש”פירות-פלסטיק” על העצים אינם כה רבים? איך ריסוס צבע על קירות סלע בשמורות ובשטח פתוח יכול להיחשב לשיפור?

כבר כתבתי בעבר כי חלק מהאשמה נובע מעובדת היותנו חדשים כאן, עד כדי כך שרבים אינם רואים ומבינים כי כאן, גם בחוץ, גם בשדות, גם בשמורות, בחופים בכבירים ובכיכרות, הוא ביתינו? חלק נוסף מהאשמה על הרשויות: מי שמפזר מיכלי אשפה בשטח פתוח, מי שמעמיד פחי אשפה בחוף שאינו מוסדר, כמו היה מודיע לקהל: אין צורך לקחת את הפסולת שיצרתם חזרה למכונית, אנחנו ננקה אחריכם, ואז , יש “נחמדים” שאוספים ומרכזים את האשפה לשקיות, ליד המיכל הגולש, יש פחות נחדמים שמשאירים את השקיות במקום בו ישבו, ויש לא נחמדים בכלל שאינם טורחים אפילו לאסוף את מה שפיזרו ועוזבים את המקום כלאחר סופר אשפה. אלה גם אלה גורמים לנזק, כולם מטנפים ומזהמים את אותו מקום בו ישבו, בילו, נהנו, חגגו ושמחו?

אולי בכל פעם ובכל מקום שממליצי “על האש” פותחים פיהם עליהם להתחיל ולסיים במשפט “את כל האשפה החזירו למכונית? מדוע אין כל החוגגים מסוגלים לקחת את אשפתם למכוניתם, הרי בעזבם את המכונית נשאו את כל המצרכים, משקל האשפה פחות בהרבה ונפח הפסולת קטן גם הוא. מדוע כה קשה, לשאת זאת עד למיכל האשפה שעומד ברחובכם? כמו הוצאת האשפה מביתכם.

שהרי הארץ הזאת היא בינתכם, שדותיה, חורשיה, חופיה, שמורותיה ואפילו רחובותיה והכיכרות שבעריה, אז מי שמזהם את חוצות הארץ מזהם את ביתו למרות כל המרירות והצעד איני מאמין שפנים ביתם של המזהמים נראה כמו המקום שבו עשו פיקניק, איני מאמין שמטבחם של החוגגים נראה כמו פינת המנגל בו שרפו בשר, איני מאמין כי חדר השינה שלהם נראה כמו המקום בו עמד אוהלם. איני מאמין כי פנים ביתם של כל אותם חוגגים, מפקנקים ומזהמים אינו נישמר נקי, אז מדוע לא להשאיר גם את הבית כולו נקי? האם זה מפני שבחג מועד מותר אחרת?

כך חוגגים בני ישראל: שורפים בשר ומפזרים אשפה בכל סביבתם!
חג שמח!

13 תגובות

 1. דיברתי בכלליות חבל שלא הבנת את המסר ונתפסת לשטויות
  סה"כ אמרתי שיום העצמאות היה ונגמר והזיהום אם בכלל כבר חלף ונשכח

  ואם היו תשתיות יותר טובות וניצול טוב יותר של המשאבים של העיריה, הזיהום היה יורד בעשרות אחוזים.
  בדיוק כמו שתגובה מס 1 טענה

  והערה השנייה שלי התכוונה לזה שהתגובות פה נשמעות כמו "אוי אוי אוי" וכל התחנחנות הזו מעצבנת וכמו שאתה התעצבנת ממה שאמרתי כנ"ל אני, למה רוב התגובות כאן רק מחפשות רחמים עצמיים ולא מחפשות פתרונות.

  אוהב את כולם
  ניפגש במדורות של ל"ג בעומר- ותשתדלו לשמור על הניקיון

 2. אהה ושכחתי לגבי המשכיל … חחחח ממש לא נראה לי…
  אין מצב שאתה משכיל אחרי כזה סוג דיבור ויחס לאנשים שאתה לא מכיר.

 3. חחח דווקא בחור חילוני ומשכיל
  שיעשת אותי מספיק להיום חדל קשקשת ברשת בבקשה

 4. אתה שמח…. ? כל הכבוד כצפוי מישראלי מצוי..מה זה משנה פעם בשנה..זה לא אשמתי.. ההוא אשם אני רק פעם בשנה.

  אממ לא דברו על זבל ברחובות …כנראה יש לך בעייה בהבנת הנקרא..

  אני מבין שאתה בחור דתי לפי תשובת החזיר שלך..
  ודי בעל נטייה לקונפירציות לפי המיסים והארנונה..

  אתה יודע זה שלמעלה דן גם בדברים הקטנים…
  הכל נרשם..

 5. אני שמח שהצלחתי לעצבן אותך:)
  לא קרה כלום אם שיש קצת זבל ברחובות, יש הרבה אנשים שזה הפרנסה שלהם
  את העידן קרח הבא או ההתחממות הגלובלית או מה שתרצה לא נצליח למנוע ואני בטוח שיום אחד בשנה לא ישנה כלום

  אם כבר מדברים על גזענות אז נמשיך עם זה, כל החזירים שמגדלים כדי שאתה תתפנק עליהם בבטן מלאה מזהמים את כדור הארץ יותר כל דבר אחר

  אישית אני אוסף את כל הזבל שנאגר באיזור שבו שהינו וקצת מעבר וזורק לפח, ואני מקווה שעוד אנשים יעשו כך

  כולנו בני אדם כולנו רוצים להנות, בשביל זה עושקים אותנו במיסים, ארנונה ודמי כניסה.

  לסיכום
  זה לא מה שיהרוג אותנו בינתיים

 6. למי שאכפת לו:
  בואו תצטרפו למערך "נאמני ניקיון".
  תעודת נאמן ניקיון מאפשרת לתת דו"ח למי שמשליך פסולת ברשות הרבים.

 7. עידן… מה הקשר לאשכנזים ? אתה מדבר די בגזענות…
  תאמין לי שאני עושה על האש יותר טוב ממך והחגיגה יותר טובה
  מאצלך ועם דיבור כזה כנראה אתה מתוסכל אבל מאוד !!!

  לא דברו על העשן והאוויר או שלא קראת… כי לא עניין אותך,
  רק האגו שלך נפגע כיוון שיש כאן טענות שאתה פשוט לא מבין..
  תרדו למטה עלק….

 8. מה אתם מתבכיינים????
  יום העצמאות זה יום של בילויי עם כל המשפחה והעם,
  אז יש קצת זיהום אוויר שנעלם תוך כמה שעות
  אם הממשלה או ראשי הערים היו משקיעים באמת באאיזורי המינגול במקום בזיקוקים המאפנים שלהם… לא צריך 10 דקות של זיקוקים אחרי 2 דקות זה כבר מבינים את הקטע

  אז במקום להיות אשכנזים ולהסתכל על כולם מהפנהוז שלכם ולהתבכיין שכל העשן עולה לכם בדיוק עד לגובה של הדירה
  תרדו קצת למטה ותשתתפו בחגיגה

 9. רונל’ה,נאחל לך שגם ארועים אחרים כגון חתונתך ושאר ציוני הדרך של ילדייך תערכי בצנעה מבוקרת.

 10. אכן יום העצמאות הפך להיות לג בעומר – אש ותמרות עשן בקושי אפשר לנשום
  תרבות הסביאה והזלילה מגעילה ודוחה ומעידה על הרמה האנושית העלובה של חלק גדול באוכלוסיה שמתבטא גם בתחומים אחרים חינוך לקוי פשיעה אלימות

 11. למה מתפלאים על חוסר איכפתיות של ישראלים ?

  למה למישהוא אכפת ?

  הייתי בירדן ההררי כ10 חברה בפינת טבע…
  אני אישית הייתי מאז ומעולם אוהב טבע ולכן דרשתי שיערכו סריקה על רמת הבדל, היו שם חברה שלא הבינו בכלל מה אני רוצה ולמה..אז ניסיתי להסביר להם אבל לך תסביר לעוור מה זה צבע.
  זה הקטנת ראש עד לרמה של הדחקה.
  OBLIVIOUS IS BLISS? זה הדבר היחיד שעולה לי בראש…

 12. לד"ר אסף רזנטל
  צדקת כשהבחנת בין "מטיילים" לבין "ממנגלים".
  לדעתי, יש לאסור, לחלוטין, עריכת מדורות ומנגלים, בטבע,בכלל ובשמורות טבע, במיוחד.
  במקביל, יש להכשיר את אתרי ה"מינגול" ברמה גבוהה יותר כגון:יותר פחי אשפה גדולים, יותר ברזיות, יותר שרותים, יותר שולחנות ואפילו יותר דרכי גישה וחניות לרכב. כך ירוכזו אתרי המינגול למקומות שיוכשרו לכך כגון:יער בן-שמן(יב"ש), פארק גני יהושוע(פגו"ש), חורשות יוקנעם("חור-יוק"), חורשת גבעה שישים ותשע("אינה עונה") ועוד ועוד. קהל הממנגלים ינהר לאתרי המינגול, מטעמי נגישות ונוחות ואילו השמורות והגנים הלאומיים יוותרו, לחובבי הטבע והטיול והחי והצומח שבהם ישמרו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן