סיקור מקיף

בצורת אולימפית

אגן האמזונס מכיל כ-17% מהצמחייה היבשתית וככזה מהווה גורם משמעותי וחשוב במחזור הפחמן העולמי. צוות מדענים שבדקו את תוצאות הבצורת ביותר מ 100 אתרים, גילו כי בצורות גרמו לביטול התפקיד הכי חשוב של היערות – קליטת דו תחמוצת הפחמן מהאטמוספרה

 

מאזן הפחמן העולמי. איור: shutterstock
מאזן הפחמן העולמי. איור: shutterstock

משתתפי, מארגני וצופי האולימפידה בברזיל מודעים לסכנות רבות כמו :.זיקה, טרור, אלימות ומפגעים אחרים. הם אינם מודעים למפגע סביבתי שנובע מבצורת.

היער העצום באגן האמזונס ״אחראי״ לחמישית מספיגת דו תחמוצת הפחמן על ידי צמחיה בעולם אלא שעל פי :Global Biogeochemical Cycles journal, אגן האמזונס סבל מתקופות בצורת שגורמות נזקים. מחקר שבדק את תוצאות הבצורת ב 2005 ו 2010 הראה כי היובש.גרם למותם של מאות אלפי עצים ולהאטה ניכרת בהתפתחות עצים צעירים. הדבר גרם לירידה ניכרת בכושרו של יער האמזונס לקלוט דו תחמוצת הפחמן מהאטמוספירה..הירידה כה חריפה עד כי החוקרים כותבים ״הבצורת נעלה את ספיגת דו תחמוצת הפחמן״.

 

אגן האמזונס.מכיל.כ-17% מהצמחייה היבשתית וככזה מהווה גורם משמעותי וחשוב במחזור הפחמן העולמי. צוות מדענים שבדקו את תוצאות הבצורת.ביותר מ 100 אתרים, מתארים את הממצאים כ ״חשובים באופן קיצוני".

 

 

אחד החוקרים מתאר איך היובש הפסיק את ספיגת דו תחמוצת הפחמן על ידי היער האמזוני: ״הבדיקה הראתה כי היער הפך לנטרלי שכן כמות הפחמן שהתנדף הייתה שווה לכמות הפחמן שניקלט גם בתקופה המידית שאחרי תקופות היובש״. אחרי הבצורת ב-2010 הסתבר כי מיני עצים שידועים כ סופגי-פחמן חדלו לגדול. רבים מהעצים מתו וגידול עצים רבים הואט. מסתבר כי לבצורת ב 2005 לא היתה תוצאה כה חמורה ולכן החוקרים אומרים כי ״השפעת תקופות יובש מסובכת ודינמית״.. והם מוסיפים: "משהו שינה את תגובת העצים לבצורת,.מה שמעלה שאלות באשר לשינויים ותנאים סביבתיים אחרים כמו התחממות, וזה מצב שיש לחקרו בעתיד״ .

 

 

אחרי כל זאת מסתבר כי היערות חזקים ועמידים ובין תקופות היובש הם חוזרים וסופגים פחמן בכמויות מרשימות, מה שמראה כי ליערות יש כושר להמשיך בתיפקודם הסביבתי בספיגת פחמן גם אחרי בצורת, ״לכן יש להבטיח את המשך השמירה על היערות שימשיכו לשרת את הסביבה״.

 

 

2 תגובות

  1. נדמה לי שגם שיעור ניכר מהמינים של בעלי חיים נמצא באמזונס מדגי פירניה ודולפיני נהרות, וקפיברה, קיימן – אליגטור, יגואר, עצלן, טרמיטים, נמלי אש, ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן