סיקור מקיף

אולמרט יחתום היוםבבריסל על הסכם לשיתוף פעולה בין ישראל ואירופה בפרויקט גלילאו

 ישראל תשקיע 100 מיליון דולר בפרויקט גלילאו תמורת האפשרות לחברות ישראליות להשתתף במכרזים 

היום יחתום בבריסל מ"מ רוה"מ ושר התמ"ת והתקשורת, אהוד אולמרט, על הסכם שיתוף פעולה בין ישראל והאיחוד האירופי שעיקרו שיתופי פעולה תעשייתיים בתחום החלל (פרויקט גלילאו) . השר אולמרט מסר כי ההסכם מבטיח מגוון שת"פ בין תעשיית החלל הישראלית ותעשיות מתקדמות אחרות לבין התעשיות המקבילות האירופיות בתחום בעל חשיבות מסחרית עצומה, אשר בטווח השנים הקרובות צפוי כי ישלטו על נתחי שוק בסדרי גודל של עשרות מיליארדים.

יצוין כי ישראל הינה המדינה השנייה החותמת על הסכם זה עם האיחוד האירופי לאחר סין. מספר מדינות נוספות ביניהן הודו, ברזיל וקוריאה נמצאות בשלבים שונים של מגעים למול האיחוד האירופי בנושא.

השר אולמרט מייחס להסכם חשיבות רבה. ההסכם מאפשר לישראל להשתתף בבניית מערכת גלובלית בעלת חשיבות אסטרטגית וכן להיות חלק מגוף הניהול של מערכת אשר תהא שחקן מרכזי בשווקים אשר היקפם יעלה על 100 מיליארד יורו בתוך כעשור.

השר אולמרט, מציין כי שיתוף פעולה זה משלים את התשתית ההסכמית בתחום הסחר, אשר משרד התמ"ת פורס בפני התעשייה הישראלית. הערך הרב נובע מהיכולת לבנות שת"פ בין תעשיות החלל הישראלית והאירופית. כיום בהיעדר הסכם מתקשה התעשייה הישראלית לפתח שת"פ מסחריים עם התעשייה האירופית אשר הינה תעשייה סגורה והיקף שת"פ הינו בהיקף נמוך.

מ"מ רוה"מ ושר התמ"ת והתקשורת, אהוד אולמרט מסר כי בימים אלו כאשר משרד התמ"ת מהווה שחקן מרכזי במו"מ על תוכנית הפעולה להידוק היחסים עם האיחוד האירופי, במסגרת יוזמת "אירופה הרחבה" של הנציבות, מעביר הסכם זה מסר חשוב בדבר האפשרויות הרבות לקידום היחסים בין ישראל והאיחוד האירופי, ומהווה דוגמא לסדר היום הכלכלי מסחרי אשר על מדינה בעלת פרופיל כלכלי טכנולוגי מתקדם כמו ישראל יכולה וצריכה לבנות עם גוש הסחר הגדול בעולם, האיחוד האירופי.

השלב הבא, לדברי אולמרט יהא פתיחת מו"מ עם המנהלת האחראית על בניית ופריסת הפרויקט להגדרת המקטעים בהם תשתלב התעשייה הישראלית. אולמרט הדגיש, כי לתעשייה הישראלית פוטנציאל רב בהשתלבות בפרויקט בעת הפעלתו המסחרית, ונציגי האיחוד האירופי כבר מסרו בשיחות כי היכולת הישראלית תתרום רבות למערכת. "אני מתכוון כבר עתה", אומר שר התמ"ת, "שפעילותנו תתמקד בשילוב תעשיות מתקדמות ישראליות בפרויקט בן בשלבי הבנייה שלו בטווח הקצר, והן בשלבי ההפעלה המסחרית, בטווח הארוך".

גלילאו הינו פרויקט משותף של האיחוד האירופי ושל סוכנות החלל האירופית להקמת מע' לווינית עולמית לאספקת שירותי מיקום וזמן מדויקים. היקף הפרוייקט הינו מעל 3 מיליארד יורו. המערכת אמורה להיכנס לשלב ההפעלה המסחרית בשנת 2008. האיחוד האירופי צופה כי בשנת 2015 היקף שווקי השירותים והמוצרים הלווינים יהא כ- 150 מיליארד יורו והמערכת המוקמת תאפשר לתעשיות המשולבות במערכת לחדור לשווקים אלו.

במהלך ביקורו הקצר בבריסל צפוי השר אהוד אולמרט, להיפגש עם צמרת האיחוד האירופי, ביניהם נשיא הנציבות, רומנו פרודי, המסיים את תפקידו, גונתר ורהויגן, הנציב לענייני הרחבה האמון על יוזמת "אירופה הרחבה" העשוי למלא בנציבות הבאה (אשר תתפוס את מקומה בסתיו הקרוב), את תפקיד הנציב הכלכלי הבכיר. כמו כן, יפגוש אולמרט את הנציב לענייני חוץ, כריס פאטן, והנציב לענייני מכס, פרדריק בולקסטין, לדון בנושא המו"מ על סוגיית היצוא מההתנחלויות והצטרפות ישראל לצבירה הפאן אירופית.
 
 
אתמול נחתם בירושלים הסכם לשיתוף פעולה עם האיחוד האירופי בנושא תכנית גליליאו  
 ההסכם מאפשר שיתוף פעולה במגוון רחב של תחומים עם האיחוד האירופי בינהם תעשייה מו"פ ותקינה
מנכ"ל התמ"ת רענן דינור: ישראל רואה חשיבות רבה בהסכם לשיתוף פעולה בתחום החלל-מערכות ניווט גלובליות עם האיחוד האירופי
 
 18.3.2004 
 
רענן דינור, מנכ"ל משרד התמ"ת, ופרנסואה למורה מנכ"ל בנציבות האיחוד האירופי חתמו אתמול בירושלים על הסכם לשיתוף פעולה בתחום החלל -מערכות ניווט גלובליות. בחתימה השתתפו גם שגריר האיחוד האירופי בישראל, נציג סוכנות החלל האירופית ונציגים מהמדינות החברות באיחוד האירופי.

דינור מסר כי ההסכם הינו השלב הראשון בכניסת ישראל לפרויקט גלילאו של האיחוד האירופי והוא מסכם עבודה של קרוב לשנתיים, עוד הוסיף דינור כי בכוונת משרדו להשלים את המהלך הכולל הנדרש לכניסת ישראל לפרויקט עד קיץ 2004.

מנכ"ל התמ"ת אמר כי השתתפות ישראל בפרויקט דגל של האיחוד האירופי הינה הוכחה ליכולתה הגבוהה של תעשיית החלל הישראלית. הפרויקט מהווה מסד לשיתוף פעולה ישראלי – אירופי בתחומי החלל ומאפשר לתעשייה הישראלית להשתלב במועדון תעשיות החלל האירופיות.

עוד ציין דינור, כי ההסכם שנחתם מאפשר שת"פ במגוון רחב של תחומים עם האיחוד האירופי וסוכנות החלל האירופית, ביניהם תעשייה, מו"פ ותקינה. ההסכם הינו דוגמא טובה למערכת ההסכמית שמשרד התמ"ת בונה במטרה לאפשר גישה וחדירה לשווקים. זהו חלק מהמאמץ של משרד התמ"ת להעמיד לרשות התעשייה הישראלית מגוון כלים רחב בנוסף להסכמי סחר ומו"פ.

דינור ולמורה סיכמו כי האיחוד האירופי, סוכנות החלל האירופית וה- Joint Undertaking , אשר הינו הגוף המופקד באירופה על בניית פרוייקט גליליאו, יקיימו בישראל במהלך חודש אפריל יום עיון שמטרתו להביא לידי התעשייה הישראלית מידע רחב על אפשרויות ההשתלבות בפרויקט.

כמו כן, סיכמו המנכ"לים על הפעלת הקרובה של ועדת ההיגוי במסגרת ההסכם אשר מטרתה בחינת ויישום שת"פ במסגרת ההסכם.

רענן דינור מנכ"ל משרד התמ"ת ציין כי ישראל רואה חשיבות רבה בחתימה על ההסכם, הן מכיוון שישראל הינה המדינה השנייה החותמת על הסכם בתחום זה עם האיחוד האירופי לאחר סין, ובנוסף זהו אחד ההסכמים הראשונים אשר האיחוד האירופי חותם עליו, כאשר 10 המדינות המצטרפות החדשות כבר בפנים.
 

 

ישראל תשקיע 100 מיליון דולר בפרויקט גלילאו
 
 ישראל קרובה לחתימת הסכם על השקעת 100 מיליון דולר בפרויקט הלווינים גלילאו. כך מסרו שגריר ישראל באיחוד האירופי ומקורות בפרויקט; פרויקט גלילאו אמור להוות תשובה אירופית למונופול האמריקני על מערכת הניווט הלוויני – GPS.
 
 
8.3.2004
 
מאת: אבי בליזובסקי
 
 
 
קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/ileugalileo.html

ישראל קרובה לחתימה על הצטרפות לפרויקט לוויני האיכון גלילאו ולשם כך עליה להקציב 100 מיליון דולרים. עודד ערן, שגריר ישראל באיחוד האירופי, מסר על כך בבריסל.

"הדבר מהווה דוגמא לשיתוף פעולה של האיחוד האירופי עם ישראל, מבלי שישראל מצטרפת לאיחוד", אמר ערן והביע את תקוותו כי ההסכם ייחתם בחודש יוני השנה.
באיחוד האירופי ובממשלת ישראל דנים בשתי אפשרויות לגבי הצטרפות ישראל: אפשרות אחת היא שממשלת ישראל תשקיע כסף ומידע טכנולוגי בפרוייקט ותהפוך לשותפה מלאה. אפשרות שנייה היא הפעלת הפרוייקט בישראל כשיתוף פעולה בין האיחוד האירופי ותעשיינים ישראלים מהמגזר הפרטי.

גורמים המקורבים לפרויקט מסרו, כי ישראל תיאלץ להשקיע 100 מיליון דולר, אם ברצונה להצטרף לפרויקט השאפתני. לדבריהם, מיקומה הגיאוגרפי של ישראל עשוי לסייע בהגדלת טווח הכיסוי של המערכת.

פרויקט גלילאו, עוסק בפיתוח המערכת לניווט לוויני של האיחוד האירופי. הפרויקט המורכב מ-27 לווינים, משותף לאיחוד האירופי ולסוכנות החלל האירופית (ESA) ומהווה תשובה אירופית למונופול האמריקני על מערכת הניווט הלוויני ה-GPS. העלות המשוערת של פיתוח ופריסת גלילאו הינה 3.4 מיליארד יורו.

הפרויקט מסחרי ומיועד לענות על צרכים אזרחיים מתחומים שונים:

– תחום התחבורה: איכון כלי רכב, ניהול ציי רכב, איתור דרכים, בקרת מהירות, מערכות הנחייה; תחום השירותים הסוציאליים: עזרה לנכים ולקשישים; תחום משפטי ומכסי: זהוי מיקום חשודים, בדיקת גבולות; תחום החיפוש וההצלה, תחום העבודות הציבוריות; תחום פעילות הפנאי.

הפריסה הכללית של גלילאו תכלול הקמת שתי תחנות קרקע לשליטה ולניהול משימות הניווט. תאריך היעד להפעלה הכוללת של המערכת הינו שנת 2008.

עד עתה, סין הינה המדינה היחידה אשר צורפה לפרויקט, למרות שאינה חברה באיחוד האירופי. משא ומתן להצטרפות, מתנהל כעת עם: הודו, ברזיל, רוסיה, יפן, אוסטרליה, דרום-קוריאה, מקסיקו וצ'ילה.
 
 
רקע על תוכנית גלילאו
תוכנית גליליאו הינה תוכנית הדגל של האיחוד האירופי לאספקת שירותי מיקום וזמן לוויינים. לתוכנית מיוחסת חשיבות רבה הן בגלל פיתוח היכולות עתירות הידע הקשורות בה והן בגלל שתאפשר לחברות המשתתפות בה להתחרות על נתח משוק השירותים הלוויינים, שוק אשר מוערך כי שוויו יגיע בטווח של 10 עד 15 שנים להיקף של עשרות מיליארדי יורו.
 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן