סיקור מקיף

ישראל שיגרה הערב לחלל את לוויין הביון אופק 9

הלוויין שוגר מבסיס חיל האוויר בפלמחים ועד לכתיבת שורות אלה נמסר כי השיגור היה מוצלח ושהלווין התחיל לשדר אות חיים. שיגורו מעלה ל-6 את מספר לוויני הצילום הישראליים הנמצאים בו זמנית בחלל

שיגור הלוויין אופק 9 ב-22 ביוני 2010, שעה 22:00 מפלמחים. צילום: התעשיה האווירית לישראל
שיגור הלוויין אופק 9 ב-22 ביוני 2010, שעה 22:00 מפלמחים. צילום: התעשיה האווירית לישראל
ישראל שיגרה בהצלחה את לווין הביון אופק 9 (Ofeq 9) הערב (22 ביוני) מעט לאחר השעה 22:00 מבסיס חיל האוויר בפלמחים. השיגור בוצע על גבי משגר משופר מדגם שביט. משקל הלוויין – כ-300 קילוגרם נמוך מזה של לווייני צילום ממוצעים משום שיש צורך להתפשר על משקל כאשר מבקשים לשגר מישראל, בשל הצורך לשגר בכיוון ההפוך לתנועת כדור הארץ – ממזרח למערב במקום ממערב למזרח כפי שעושות מעצמות החלל.

נמסר כי כל שלושת השלבים הוצתו כמתוכנן וכך גם הפרדת הלווין מהמשגר. בסביבות השעה 11 התקבל האות הראשון מהלווין אופק 9 לאחר שעבר בפעם הראשונה מעל ישראל וההערכה היא שהצלחת השידור מעידה על פתיחה טובה של קולטי השמש והאנטנות. בתוך מספר שעות יגיע הלווין למסלולו הסופי בגובה 400 ק"מ.
במבזק החדשות של חצות בערוץ 2 אמר הכתב הצבאי ניר דבורי כי השיגור עבר בהצלחה והלווין כבר נמצא במסלול ומתחיל לפרוס את קולטי השמש ושאר המכשירים. בתוך ארבעה ימים אמורות להגיע התמונות הראשונות שיצלם הלווין בחלל ואז ניתן יהיה לכייל את מכשיריו.

שישה לוויני צילום בו זמנית בחלל

אופק 9 הוא תאומם של הלווינים אופק 7 ואופק 5. הלווין אופק 5 ששוגר בשנת 2002 עומד לסיים את שירותו בעוד כשנתיים לאחר עשור בחלל. אופק 7 שוגר בשנת 2007 ושיגורו של אופק 9 יאפשר גיוון מטרות וזמני צפיה. בסך הכל יימצאו בחלל בו זמנית בתקופה הקרובה שלושה לוויני צילום צבאיים מסדרת אופק, שני לוויני צילום אזרחיים מסדרת ארוס, ולוויין הצילום במכ"ם TecSAR, ששוגר בהצלחה מהודו בינואר 2008, ולמעשה ממלא את התפקיד של אופק 8 עבור משרד הבטחון. ככל שיש יותר לווינים בחלל כך ניתן לצפות בתדירות גבוהה יותר על המטרות החשובות עבור המודיעין הישראלי ואין צורך לומר כי נקודות רבות כאלה נמצאות באירן. כזכור, הלווינים אופק 4 ואופק 6 נפלו לים בשל תקלות בשיגור.

"יופיטר" מצלמת החלל החדשה של אלביט מערכות
"יופיטר" מצלמת החלל החדשה של אלביט מערכות
התעשייה האווירית היא הקבלן הראשי הבונה את לוויני אוק ואת משגר השביט. אלביט ואלאופ מפתחות את מצלמת ההדמיה ברזולוציה גבוהה.

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן