סיקור מקיף

אופק 10 ששוגר הלילה הוא לוויין מכ"ם (SAR)

משרד הביטחון והתעשייה האווירית שיגרו את הלוויין "אופק 10" לחלל, ארבע שנים לאחר שיגורו של אופק 9. בניגוד לקודמיו, אופק 10 הוא לוויין מכ"ם (SAR)

שיגור הלוויין אופק 10 מבסיס פלמחים, 9/4/2014. צילום: דוברות משרד הבטחון והתעשייה האווירית
שיגור הלוויין אופק 10 מבסיס פלמחים, 9/4/2014. צילום: דוברות משרד הבטחון והתעשייה האווירית

מנהלת החלל הפועלת במסגרת מפא"ת במשרד הביטחון, והתעשייה האווירית שיגרו הלילה 9.4.2014 בשעה 22:15 את הלוויין "אופק 10" לחלל. השיגור בוצע באמצעות משגר לוויינים מסוג "שביט", משדה הניסויים פלמחים במרכז הארץ.

עם הצבת הלוויין במסלול סביב כדור הארץ, יעבור הלוויין סדרת בדיקות, המיועדות לאימות תקינותו ורמת ביצועיו.

לווין "אופק 10" הינו לווין תצפית מבוסס מכ"מ (SARׂ), בעל יכולות מתקדמות של צילום ביום, בלילה ובכל מזג אוויר.

משרד הביטחון, בהובלת מפא"ת, ובאמצעות התעשייה האווירית ותעשיות נוספות, פיתחו וייצרו את הלוויין "אופק 10" וכן את המשגר "שביט". חדשות 10 מדווחים כי שני המנועים הרקטיים למשגר הלווינים שלו פותחו ויוצרו על ידי מפעל גבעון של התעשייה הצבאית. השלב השלישי של הטיל הוא מתוצרת רפאל.

שיגור זה נעשה בהפרש של כמעט 4 שנים לאחר שב-23 ביוני 2010 שוגר הלוויין אופק 9, שהיה עדיין לוויין צילום אופטי רגיל.

אופק 10 הוא לוויין המכ"ם הישראלי השני המשוגר. לפניו שוגר בשנת 2008 הלוויין TECSAR.הוא נושא מטע"ד תצפית מכמ"י מסוג SAR , ומיועד לספק הדמאות ביום, בלילה ובכל תנאי מזג אוויר, כולל חדירה מבעד לעננות. הלוויין מתופעל מתחנת הקרקע של התע"א. הטכנולוגיה ששימשה את טקסאר נדונה עם נאס"א לצורך שימוש עתידי בחלליות שיקיפו את נוגה שכידוע מכוסה עננים וקרקעיתו אינה נראית ללוייינים אופטיים רגילים.

5 תגובות

  1. חלקים שלמים באזור המרכז ראו ושמעו את השיגור ונזכרו בסיפורים של ביבי המספר על האיראנים, לרגע חשבנו שמדובר בטיל איראן חומוס

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן