פרס נובל לרפואה לשני מומחים שגילו את הדרך להשתקת גנים

החלה עונת ההכרזות על הזוכים בפרסי נובל. אתר הידען ממתין לראות האם גם השנה כמו בשנתיים האחרונות יהיו ישראלים בין הזוכים

זוכי פרס נובל לרפואה 2006
זוכי פרס נובל לרפואה 2006

במהלך יום הכיפורים, 2/10 הוכרזו שני מדענים אמריקאים כזוכים בפרס נובל לרפואה עבור עבודתם החלוצית בתחום הגנטיקה. עבודתם של ד"ר אנדרו פייר (Fire ) וד"ר קרג מלו (Mello) עשויה להוביל לטיפולים חדשים במגוון מחלות, לרבות מגיפות ויראליות וסרטן.

הם גילו תופעה המכונה התערבות ה-RNA המפקחת על ביטוי הגנים. לתהליך יש את הפוטנציאל לסייע לחוקרים לכבות גנים הגורמים לנזקים לגוף. פריצד הדרך גם סיפקה למדענים את היכולת לבצע ניסויים שיטתיים כדי לאתר את תפקוד כל הגנים בבני האדם. לאור התגלת הזו החלו חברות רבות לפתח כלי מחקר כדי להשתמש במה שהפך להיות תעשיה שלמה.

ד"ר קרייג מלו עובד בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת מסצ'וסטס, וד"ר פייר בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת סטנפורד.

מעורבות ה-RNA מתרחשת בצמחים ובעלי חיים, לרבות בני האדם. היא משחקת תפקיד חשוב בהנעת מערכת ההגנה של הגוף נגד זיהומים ובשמירה על גנים לא יציבים תחת שליטה. התהליך שגילו משמש כבר זה זמן רב במדע כשיטה לחקר תפקוד הגנים. ועדת הפרס, כפי שנמסר ממכון קרולינסקה בשבדיה, מסרה כי: "חתני פרס נובל השנה גילו מנגנון בסיסי בפיקוח על זרימת המידע הגנטי."

הגנום שלנו פועל באמצעות שיגור הוראות לייצור חלבונים מה-DNA שבגלעיני התאים למנגנון סינתוז החלבונים בציטופלסמה המימית.

ההוראות חועברות באמצעות חומר גנטי המכונה RNA שליח. בשנת 1998, פרסמו ד"ר מלו וד"ר פייר מחקר בכתב העת נייצ'ר שפירט כיצד יכולה מעורבות ה-RNA לערער את התהליך – ולמעשה להשתיק גנים ספציפיים. מקטעים קצרים של RNA, מרמים את התא כך שיהרוס את ה-RNA שליח של הגנים הללו לפני שהם מייצרים את החלבון.

המדענים מעריכים כי המנגנון התפתח לפני מאות מיליוני שנים כדרך להגן על היצורים שחיו אז מפני פלישות וירוסים שיצרו לעיתים RNA בסליל כפול בעת השכפול.

פרופ' ניק הסטי (Hastie) מנהל תחום המחקרים הגנטיים במועצה למחקרים רפואיים, אמר כי העובדה שעבודה זו הוכרה בידי ועדת פרס נובל רק שמונה שנים לאחר פרסומה מעיד עד כמה היא היתה חשובה. לדבריו, "העבודה הזו היתה שימושית בכך שהיא גרמה למהפכה בכל הדרך שבה אנו חושבים אודות התהליכים הביולוגיים ועל הויסות, ובנוסף, גם פתחה תחום חדש בביולוגיה."

לדבריו, קודם לכן סברו כי ל-RNA היה תפקיד קטן מאוד בויסות הגנים – למעשה כמה חשבו שהוא לא היה יותר מאשר תוצר לוואי. עבודתם של מלו ופייר הראתה כי למעשה הם משחקים תפקיד מרכזי בויסות הגנים.

שווי פרס נובל השנה, לאור נדנדות המטבעות – 1.4 מיליון דולרים. בכתרים שבדיים המספר לא משתנה -10 מיליון.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן