סיקור מקיף

זוכי פרס נובל ניצלו את הבמות הממלכתיות כדי להוות פה להשכלה הגבוהה הקורסת

מאז הועלה לדיון נושא מצוקת ההשכלה הגבוהה בישראל, בזכות דבריהם של חתני פרס נובל לכימיה מיד לאחר קבלת הפרס, הבטיחו שרים רבים לסייע. ביום שלישי נערכו לפרופ' אברהם הרשקו ואהרן צ'חנובר קבלות פנים במשרד ראש הממשלה, בכנסת ובלשכת נשיא המדינה

זוכי פרס נובל בכימיה לשנת 2004 אברהם הרשקו ואהרן צ'חנובר
זוכי פרס נובל בכימיה לשנת 2004 אברהם הרשקו ואהרן צ'חנובר

בישיבה משותפת של ועדות המדע והחינוך של הכנסת, שניהלה יו”ר ועדת החינוך, מלי פולישוק-בלוך, הבטיחה שרת החינוך לימור לבנת להלחם במגמת הקיצוצים הנוספת בהשכלה הגבוהה ואמרה כי טוב שהנושא הועלה על סדר היום, גם אם זה בעקבות החלטה של גורם חיצוני כמו האקדמיה השבדית למדעים.

פרופ' הרשקו קבל על כך כי המוסדות להשכלה גבוהה נמצאות בגרעון ולא מפני שנוהלו לא נכון אלא משום הקיצוצים על גבי קיצוצים שהושתו עליהם, ואשר אינם מאפשרים כל תכנון ריאלי.

עמיתו לפרס, פרופ' אהרן צ'חנובר, פרש בפני משתתפי הישיבה ובהם שר המדע המכהן אילן שלגי, השר המיועד ויקטור בריילובסקי, ושרת החינוך לימור לבנת את כל חוליי ההשכלה הגבוהה. בנוסף לקיצוצים, התייחס צ'חנובר לכל מיני החלטות פופוליסטיות כמו ההחלטה לבטל את הדרישה למבחנים פסיכומטריים שהותירו את האוניברסיטאות מול שוקת שבורה וניטרלו את יכולתם לבחור את המועמדים הטובים יותר; נושא אחר אותו תקף היה הרעיון לאפשר מתן תארים מחקריים למכללות: “אין לי שום דבר נגד מכללות, אני אפילו מרצה בכמה מכללות אבל פתיחת מעבדה לפיסיקה במכללת שער הנגב, תפגע בפקולטות הקיימות בירושלים, אוניברסיטת תל אביב והטכניון. עוד קבל צ'חנובר על שורת החלטות המתערבות לדבריו בחופש האקדמי כמו המלצות ועדת מלץ לשינוי מבנה ההשכלה הגבוהה בישראל. “לו היה מישהו עורך ביקורת עלינו הוא היה פוסל את המחקר בטענה שהוא לא מעשי. רק בזכות החופש האקדמי יכול היה פרופ' הרשקו להעסיק דוקטורנטים ועמלנו שנים רבות על מחקר בתחום בסיסי.” לדבריו אין היום עוד תחומים כמו שניתן לעשות בהם פריצת דרך, ולכן צריך גם להשקיע בציוד ובתשלום לאנשי המעבדה.

ביניים: אל תגעו בחיות

פרופ' צ'חנובר גם כרך בחבילת ההחלטות המציקות להשכלה הגבוהה גם את נושא הניסויים בבעלי חיים: “כאן זה כבר לא עניין של כסף. הבוקר היינו בלשכת ראש הממשלה, וראינו כמה קשה להכנס לבניין וכמה שערים צריך לעבור. תאמינו לי, המעבדה שבה נמצאים בעלי החיים אצלנו מאובטחת אפילו יותר, כי אחרת יבואו אנשים ויקחו לנו את החיות או אף יהרגו אותם ולא בדיוק חסר לנו שיקחו עכבר טרנסגני, שעלה עשרות אלפי דולרים ויתנו אותו מאכל לכלבים.

“הסיכוי לזכות בפרס נובל קטן יותר מהסיכוי לפגיעת ברק” אמר צ'חנובר שעורר את צחוק הקהל ואת הערתו של ח”כ מיכאל איתן 'איזה ברק?'. “אבל חייבים לטפח פרופ' הרשקו ופרופ' צ'חנובר התריעו מפני חיסול ההשכלה הגבוהה בישראל אם תמוסה המילגה של הדוקטורנטים שבלאו הכי אינה עולה על 5,000 שקלים לחודש. נשיא הטכניון, פרופ' יצחק אפלויג אמר כי גם כך קשה מאוד למשוך בחזרה ארצה מדענים הנמצאים בפוסט דוקטורט ואשר עומדות בפניהם הצעות מפתות מאוניברסיטאות טובות, ודרושים תקציבים כדי לבנות עבורם מעבדות ולשלם לעובדים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן