סיקור מקיף

פרס נובל לרפואה לשנת 2011 לשלושה חוקרים שגילו תגליות במערכת החיסון

פרס נובל לפיזיולוגיה או לרפואה לשנת 2011 חולק. מחציתו ניתנה לפרופסורים ברוס ביוטלר וז’ול הופמן עבור תגלית החיסון המולד, והמחצית השניה לפרופ’ ראלף סטיינמן עבור גילוי התא הדנדריטי ותפקידו בהסתגלות מערכת החיסון  

פרופ' ראלף שטיינמן, מגלה תאי החיסון. זוכה פרס הובל לרפואה לשנת 2011. מתוך ה-NIH
פרופ' ראלף שטיינמן, מגלה תאי החיסון. זוכה פרס הובל לרפואה לשנת 2011. מתוך ה-NIH

פרס נובל לפיזיולוגיה או לרפואה לשנת 2011 חולק, מחציתו ניתנה לפרופסורים ברוס ביוטלר וז’ול הופמן בעבור תגלית החיסון המולד, והמחצית השניה לפרופ’ ראלף סטיינמן עבור גילוי התא הדנדריטי ותפקידו בהסתגלות מערכת החיסון.

מערכת החיסון המולדת (ויקיפדיה) קיימת באורגניזם החל מן הלידה, ולמעשה אף לפני הלידה – במהלך ההתפתחות העוברית. ככלל, מערכת זו מתאפיינת בכך שרכיביה השונים פועלים באופן בלתי-ספציפי, כלומר כל תא או מולקולה השייכים אליה פועלים כנגד מגוון רחב של פתוגנים (מיקרואורגניזמים מעוררי מחלות), רק על בסיס ההבחנה בין “עצמי” לבין “זר”. כמו כן, למערכת החיסון המולדת אין זיכרון חיסוני.

תאים דנדריטיים (ויקיפדיה) (Dendritic cells, בקיצור: DC) הם תאים השייכים למערכת החיסון, אשר תפקידם העיקרי הוא בליעה של אנטיגנים שמקורם בפתוגנים והצגתם של האנטיגנים ללימפוציטים, ובייחוד לתאי T.

ברוס ביוטלר, יליד שיקאגו, בן 54 חוקר במרכז המחקר סקריפס בלה ג’ולה, קליפורניה. ז’ול הופמן הוא יליד לוכסמבורג, 1941, וסטיינמן, יליד מונטריאול שבקנדה (1943) חוקר באוניברסיטת רוקלפלר בניו יורק.
בדיעבד נודע כי פרופ’ סטיינמן נפטר ביום שישי, 30 בספטמבר, ארבעה ימים לפני ההודעה על הפרס.

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן