סיקור מקיף

שני חוקרים מארה”ב ובריטי אחד זכו בפרס נובל לרפואה על הצלחתם בשינויים גנטיים בעכברים תוך שימוש בתאי גזע עובריים

השלושה: מאריו קצאפצ'י, אוליבר סמיטיז והבריטי מארטין אוונס פיתחו טכניקה המכונה כמיקוד גנטי

שני חוקרים אמריקנים ושותפם הבריטי זכו בפרס נובל לרפואה בעבור עבודתם פורצת הדרך בטכנולוגיה גנטית.

מאריו קפצ'י, אוליבר סמיתיז והבריטי מארטין אוונס פיתחו טכנולוגיה המכונה “מיקוד גנטי” ( gene .(targeting.
השלושה הצליחו לשכפל מחלות אנושיות בעכברים באמצעות שינוייםג נטיים בתאי הגזע העובריים של העכברים. ועדת נובלמסרה כי פיתוח זה הוביל לתובנות חדשות במחלות כגון סרטן ומחלות לב. לדוגמה, מדענים הצליחו להבין טוב יותר כיצד פוגעות במחלות באנשים לכאורה בריאים.הטכניקה גם סייע לשפוך אור על תהליך ההזדקנות, וכיצד העובר מתפתח ברחם.

בציטוט שפורםס מהחלטת הועדה, שיבחה הועדה את הטכניקה כ”טכנולוגיה רבת עוצמה” המשמשת כמעט בכל תחומי המחקר הביו-רפואי. “השפעת ההבנה הזו של תפקוד הגנים ויתרונותיה לאנושות תמשיך לגדול בשנים הבאות.”

השתקת גנים

הטכניקה מתוארת גם כ”השתקת” גנים (gene “knockout”). היא מאפשרת למדענים להשתיק פעילותם של גנים ולנטר את ההשפעה כך שבדרך של גן אחר גן הם יכולים לבנות תמונה של התפתחות המחלה. עד כה הצליחו המדענים להשתיק כעשרת אלפים גנים של עכברים (כמחצית מכלל הגנים של בעל חיים זה), כאשר ההערכה היא שהשתקת הגנים הנותרים קרובה.

כתוצאה מכך, פותחו 500 מודלים שונים של עכברים המדמים הפרעות אנושיות – לרבות מחלות לב וכלי הדם, ומחלות ניוון עצבים, סכרת וסרטן. שלושת המדענים יחלקו שווה בשווה אתת הפרס היוקרתי ששוויו כיום 1.54 מיליון דולר.

מדוע חיוני לערוך ניסויים בבעלי חיים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן