סיקור מקיף

פרס נובל לפיזיקה למגלי גלי הכבידה

ועדת פרס נובל לפיזיקה הודיעה הבוקר על הענקת מחצית מפרס נובל לפיזיקה לשנת 2017 לריינר וייס, ואת המחצית השניה לבארי באריש וקיפ ת’ורן, שלושתם משותפות LIGO/VIRGO

הדמייה של התמזגות שני חורים שחורים, שעל קיומה הצביעו גלי הכבידה שתועדו על ידי LIGO. מקור: The SXS (Simulating eXtreme Spacetimes) Project.
הדמייה של התמזגות שני חורים שחורים, שעל קיומה הצביעו גלי הכבידה שתועדו על ידי LIGO. מקור: The SXS (Simulating eXtreme Spacetimes) Project.

ועדת פרס נובל לפיזיקה הודיעה הבוקר על הענקת מחצית מפרס נובל לפיזיקה לשנת 2017 לריינר וייס, ואת המחצית השניה לבארי באריש וקיפ ת’ורן, שלושתם משותפות LIGO/VIRGO.

“ב-14 בספטמבר 2015 נצפו גלי הכבידה ביקום בפעם הראשונה, הגלים, שקיומם נחזה בידי אלברט איינשטיין לפני כמאה שנה, מגיעים ממיזוג של שני חורים שחורים. לקח לגלים הללו 1.3 מיליארד שנה כדי להגיע לצמד גלאי LIGO בארה”ב.” נכתב בהודעת ועדת פרס נובל.

“האות היה חלש במיוחד כאשר הגיע לכדור הארץ, אך הדבר מבטיח מהפכה באסטרופיזיקה. גלי כבידה הם דרך חדשה לגמרי של צפיה באירועים האלימים ביותר בחלל ובודקים את גבולות הידע שלנו” נאמר בהודעת וועדת הפרס.

LIGO, ר”ת של: Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory הוא שותפות שבה עובדים למעלה מאלף חוקרים מכעשרים מדינות. ביחד הם מימשו חזון בן כמעט חמישים שנה. זוכי הנובל הצליחו בזכות העזתם ונחישותם להביא להצלחה רבת הערך הזו של LIGO. החלוצי רייניר וייס וקיפ ת’ורן ביחד עם בארי באריש, המדען והמוביל שהביא את הפרויקט להשלמה, הבטיחו כי ארבעה עשורים של מאמצים יובילו בסופו של דבר לגילוי של גלי הכבידה.

באמצע שנות השבעים ניתח וייס את האפשרות של מקורות לרעש הרקע שעשויים להפריע למדידות, ותכנן גלאי – אינטרפרומטר מבוסס לייזר, שיתגבר על הרעש בשלב מוקדם הן קיפ ת’ורן והן ריינר וייס היו משוכנעים שגלי כבידה ניתנים לגילוי ולהביא בכך מהפכה בידע שלנו על היקום.

גלי הכבידה מתפשטים במהירות האור, וממלאים את היקום, כפי שצפה איינשטיין בתורת היחסות הכללית. הם נוצרים כאשר מסות גדולות מואצות, כמו פירואטים של מחליקי קרח גם חורים שחורים מקיפים זה את זה. איינשטיין היה משוכנע שלעולם לא ניתן יהיה למדוד אותם. ההישג של פרויקט LIGO היה בשימוש בזוג של אינטרפרומטרי לייזר ענקיים כדי למדוד שינויים קטנים אלפי מונים מגודלו של גרעין אטום, המתרחשים כאשר גלי כבידה חוצים את כדור הארץ.

עד כה, כל סוגי הקרינה האלקטרומגנטית וקרינת חלקיקים כמו הקרינה הקוסמית או ניוטרינו התגלו במהלך חקר היקום. ואולם גלי הכבידה הם עדים ישירים להפרעה במארג החלל-זמן עצמו. זה משהו שונה לחלוטין, הפותח עולמות בלתי נראים, עושר של תגליות מחכה לאלו שימשיכו בלכידת גלי הכבידה ויפענחו את המסרים שלהם.

כתבות הרחבה בהמשך היום

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן