סיקור מקיף

פרס נובל לרפואה לשנת 2018 למגלי יכולת להשתמש במערכת החיסון למאבק בגידולים סרטניים ובהם ג'יימס אליסון – חתן פרס וולף

פרס הנובל לרפואה לשנת 2018 הוענק לשני חוקרים: ג'יימס אליסון מארה"ב וטסוקו הונג'ו (Tasuku Honjo) מיפן על התגלית שלהם של ריפוי סרטן באמצעות עיכוב הויסות החיסוני השלילי. מנגנון הריפוי שלהם מבוסס על מעכבי נקודות בקרה של מערכת החיסון (Immune checkpoint inhibitors) בנוסף, אליסון קיבל בשנה שעברה פרס וולף על פריצת הדרך שלו – זיהוי קולטן של תאי T המאפשר לתאים סרטניים לשבש את הפעילות החיסונית שלהם.

חתן פרס נובל לרפואה לשנת 2018, טסוקו הונג'ו, מוקף בצוות המחקר שלו במעבדתו באוניברסיטת טוקיו, מיד לאחר רגע הכרזת הזכייה שלו בפרס נובל לרפואה לשנת 2018. מתוך חשבון הטוויטר שלו
חתן פרס נובל לרפואה לשנת 2018, טסוקו הונג'ו, מוקף בצוות המחקר שלו במעבדתו באוניברסיטת טוקיו, מיד לאחר רגע הכרזת הזכייה שלו בפרס נובל לרפואה לשנת 2018. מתוך חשבון הטוויטר שלו

פרס נובל לרפואה לשנת 2018 הוענק לשני חוקרים: ג'יימס אליסון מארה"ב וטסוקו הונג'ו (Tasuku Honjo) מיפן על התגלית שלהם של ריפוי סרטן באמצעות עיכוב הויסות החיסוני השלילי. מנגנון הריפוי שלהם מבוסס על מעכבי נקודות בקרה של מערכת החיסון (Immune checkpoint inhibitors).

עד לחשיפת התגליות שאחראים להן שני חתני פרס הנובל לשנת 2018, ההתקדמות בפיתוח הקליני של ריפוי סרטן הייתה איטית. הרעיון של 'ריפוי בעזרת נקודות בקרה של מערכת החיסון' הביא לפריצת דרך בתחום של טיפול במחלת הסרטן ושינה מן היסוד את האופן שבו אנו מטפלים בגידולים סרטניים.

מחלת הסרטן מביאה לפטירתם של מיליוני אנשים מדי שנה והיא מהווה את אחד מהאתגרים הגדולים ביותר של האנושות. על ידי המרצת היכולת של מערכת החיסון שלנו לתקוף תאים סרטניים, חתני פרס הנובל לרפואה לשנת 2018 ייסדו רעיון חדש לחלוטין לריפוי סרטן.

פרופ' ג'יימס אליסון. מקור: וועדת פרס וולף.
פרופ' ג'יימס אליסון. מקור: וועדת פרס וולף.

פרופסור ג'יימס אליסון (James P. Allison), העומד בראש המחלקה לאימונולוגיה במכון לסרטן ע”ש אנדרסון, קיבל בשנת 2014 את פרס הארווי על פיתוח פרדיגמה חדשה לטיפול בסרטן ועל תרומתו התיאורטית והיישומית לטיפול בסרטן. מכון אנדרסון, המסונף לאוניברסיטת טקסס, מדורג במקום הראשון בין מכוני הסרטן בארה”ב.
אליסון, שנולד בשנת 1948 בטקסס, עוסק בתחום האימונותרפיה – טיפול באמצעות חיזוק המערכת החיסונית – בעיקר בהקשר של טיפול בסרטן. הוא חקר רבות את תאי ה-T, הממלאים תפקיד חשוב במערכת החיסונית, וגילה כי מולקולה בשם CTLA-4, המעכבת אותם, מונעת מהם לתקוף גידולים סרטניים. בעקבות התגלית פיתח פרופסור אליסון נוגדן שיחסום את אותה מולקולה-מעכבת וכך יאפשר לתאי ה-T 'לעשות את העבודה' ולתקוף את הגידול. בעקבות מחקרו פותחה התרופה Ipilimumab (Yervoy בשמה המסחרי), שאושרה על ידי ה-FDA במאי 2011 לטיפול במלנומה מתקדמת. כיום חוקר אליסון אפשרויות להשתמש בה ובתרופות-מעכבות דומות לטיפול בסוגי סרטן אחרים.
בנוסף, ג'יימס אליסון קיבל בשנה שעברה פרס וולף על פריצת הדרך שלו – זיהוי קולטן של תאי T המאפשר לתאים סרטניים לשבש את הפעילות החיסונית שלהם.

מנכ"לית קרן וולף, רעות ינון ברמן: "קרן וולף מברכת את פרופ׳ ג׳יימס אליסון על זכייתו בפרס נובל בהמשך ישיר לזכייתו בפרס וולף. אנו גאים להמשיך ולהוביל הוקרת מדענים פורצי דרך בתחומם, לעודד מצוינות ולשמש דוגמה לדור העתיד.״

טסוקו הונג'ו, חתן פרס נובל לרפואה לשנת 2018. מתוך ויקיפדיה
טסוקו הונג'ו, חתן פרס נובל לרפואה לשנת 2018. מתוך ויקיפדיה

טסוקו הונג'ו נולד בשנת 1942 בקיוטו, יפן. בשנת 1966 הוא קיבל את התואר שלו ברפואה (MD) ובשנים 1974-1971 הוא היה עמית מחקר בארה"ב במכון קרנגי בוושינגטון ובמכוני הבריאות הלאומיים במרילנד. הוא קיבל את תואר הדוקטור שלו (PhD) בשנת 1975 מאוניברסיטת קיוטו. בשנים 1979-1974 שימש כאיש סגל באוניברסיטת טוקיו ובשנים 1984-1979 באוניברסיטת אוסקה. מאז שנת 1984 הוא משמש כפרופסור באוניברסיטת קיוטו. שימש כדיקן פקולטה בשנים 2000-1996 ובשנים 2004-2002 באוניברסיטת קיוטו.

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן