סיקור מקיף

פרופ' דן שכטמן בראיון לערוץ 1: מבקש להתמודד לנשיאות

חתן פרס נובל לכימיה לשנת 2011 אמר בראיון למגישת יומן השבוע, איילה חסון כי הוא מבקש לאחד את העם ולקדם את החינוך הטכנולוגי והיזמות

פרופ' דן שכטמן מקבל את פרס נובל מידיו של מלך שבדיה קארל גוסטב ה-16. צילום מסך מתוך שידורי ערוץ 1
פרופ' דן שכטמן מקבל את פרס נובל מידיו של מלך שבדיה קארל גוסטב ה-16. צילום מסך מתוך שידורי ערוץ 1, 10 בדצמבר 2011

נשיא המדינה שמעון פרס, חתן פרס נובל לשלום, עומד לסיים את הקדנציה שלו בחודש אפריל הקרוב, ועד כה מרבית המועמדים הפוטנציאליים להחליפו הם פוליטיקאים: רובי ריבלין, בנימין בן אליעזר, דליה איציק, דוד לוי ונתן שרנסקי, כעת מצטרף אליהם גם איש אקדמיה, חתן פרס נובל לכימיה לשנת 2011, פרופ' דן שכטמן מהטכניון.

הנשיא נבחר על ידי חברי הכנסת בהצבעה חשאית אך כדי להיות מועמד יש צורך בהחתמתם של עשרה חברי כנסת לפחות, וכאן עלול להיות המכשול שלו.

בראיון למגישת יומן השבוע איילה חסון, שהתקיים, כפי שהודתה בפאנל שהתקיים לאחריו, ביוזמתו של שכטמן הוא אמר: "אני רואה את עצמי מועמד לנשיאות". "אני חושב שאוכל לשנות דברים לטובה. גם עכשיו אני עושה את זה, בהמון תחומים, ובעיקר בשדה החינוך, ההשכלה הגבוהה והיזמות הטכנולוגית. אני חושב שמעמדה של נשיא, אוכל לעשות הרבה יותר". עוד אמר פרופ' שכטמן: "אני רוצה להיטיב עם אזרחי מדינת ישראל. יש הרבה מה לעשות בעניין הזה. אני ציוני. אני רוצה ליצור דור של אנשים חברותיים שרואים את צרכי הזולת".

פרופ' שכטמן מעביר מעל 20 שנה קורס יזמות הפתוח לתלמידי תואר ראשון בטכניון, ובאחת ההתבטאויות עליו הוא אמר "אני מפציר בסטודנטים שלי – תפסיקו לחלום על אקזיט", אמר. "תחלמו על הקמת חברה לדורי דורות, חברה גדולה ומתפתחת שתספק תעסוקה לישראלים רבים".

תחום נוסף בו עוסק פרו'פ שכטמן הוא הנחלת מדע לבתי הספר היסודיים, ובימים אלה הוא מצלם סדרה לטלוויזיה החינוכית בה יגיש שיעורי מדע לכיתות א'.

עם זאת, בעבר הוא התבטא בדרך שתקשה עליו לקבל את קולותיהם של חברי הכנסת החרדים. בכנס "פדגוגיה בעידן החינוך" בשנת 2011 אמר פרופ' שכטמן "במערכת החינוך יש חורים גדולים, לא קטנים. חצי מהתלמידים במדינת ישראל לא לומדים לימודי ליבה כמתמטיקה, פיסיקה, ביולוגיה, כימיה ואנגלית. זהו חור ענק ובעיה שממשלת ישראל חייבת להכיר בה. העוול הזה חייב להיות מתוקן. בדיוק כפי שהורה שלא שולח את ילדיו ללימודים חייב לשבת בבית הסוהר."

מאז שנת 2000 מתרגם פרופ' שכטמן את הפוסטרים של פרסי נובל ושולח אותם לבתי הספר התיכוניים בארץ, אך עד כה אף תלמיד לא ראה אותם.האשם הוא במורים. לא בתלמידים – הדגיש פרופ' שכטמן.

 

בעבר כיהנו כבר שני מדענים כנשיאים: הנשיא הראשון חיים ויצמן והנשיא הרביעי פרופ' אפרים קציר.

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

14 תגובות

 1. לא לנשיא כזה מייחלת רודף שררה ופועל בכל דרך גם אם למראית עיין ,כדי להגיע למטרתו שהיא עכשיו הנשיאות , איננו אמיתי לא ראוי

 2. נכונותו של פרופסור שכטמן להציג מועמדות לנשיאות היא בשורה נפלאה . השילוב של חוקר עטור נובל וחזון בוער בעצמותיו המושתת על חינוך והקנייתו,נטול פוליטיקה ,מעמיד את כל המתמודדים האחרים רחוק רחוק מאחריו. הייתי אומרת מרחק שנות אור. יפה היו עושים המתמודדים האחרים אם היו בצעד של גדלות רוח מפנים את הדרך לפרופ שכטמן מתוך הראיה שזכינו . יש רגעים בחיי אדם והייתי מעיזה לאמר בחיי מדינה ועם שאם לא נכה על הברזל החם נכה חלילה על חטא . אנא אל ניכנס לביצה הפוליטית במינוי נכסף זה. בהצלחה.

 3. פרופסור שכטמן עושה רושם כאדם נפלא , לבבי, איש משפחה , אוהב את הבריות ובהחלט מבחינה זו ראוי לנשיאות . יתרון נוסף שאינו בא מהפוליטיקה . אבל ..לא יעזור כלום .. פרופסור שכטמן חייב לחשוף את דעותיו הפוליטיות וחייב להיות במרכז הסקלה כדי להיות מסוגל לייצג את כלל אזרחי המדינה.. יהיה זה אסון אם יתברר לאחר מעשה כי פרופסור שכטמן נמצא באחד מקצוות הסקלה.

 4. ובתרגום של גוגל:

  יפים סיגלוב:

  אני פונה לכל האזרחים דוברי רוסית בארץ זה הזמן לשפר ושיקום רדיקלי של ההודעה הנשיאותית בנו strane.Tolko משכיל מאוד, ידוע ומכובד בכל רחבי העולם האנשים יוכלו לאחד האנשים שלנו יחד. חינוך והכשרה לאזרח חדש, אני חושב שהמשימה העיקרית של עתיד נשיא . אז לדן שכטמן.

 5. Обращаюсь ко всем русско-говорящим гражданам страны-это время улучшения и коренного переустройства президентской должности в нашей стране.Только высокообразованный ,известный и почитаемый во всем Мире человек сможет обьединить наш народ воедино .Образование и воспитание нового гражданина-мне кажется главной задачей будующего президента страны.Поэтому я за Дана Шехтмана….

 6. נובל זה נחמד, אבל האם יש לו ביצים לקדם דברים דחופים באמת? תעלת הימים? קץ לבנק "ישראל"? סוף לשחיתות האינסופית? אויל אפילו קצת דמוקרטיה? משק אוטרקי אנרגטי ? משק מזון מקומי? שלום? הפרטת משאבי ציבור?
  כל השמוזינג הזה עם שועי עולם רק מסובב לאנשים האלו את הראש למעלה

 7. פרופסור שכטמן צריך להסביר איך הוא מתכונן לייצג ולהגן על מדיניות ההתנחלות, על גזילת הקרקעות מהפלסטינאים. המועמדים האחרים לא צריכים, כי הם היו שותפים

 8. האם אין הוא צריך ללמוד לנשק גלימת מכשף ?
  או לכבד ״באבא״ בנוכחותו ?
  או אולי להיוואץ עם ידעונים ומעלי-באוב ?
  לזרוק נרות למדורת משאלות ?
  או פשוט לענוד קמעות .

 9. מועמד מצויין וראוי מכל הבחינות.
  הבחירה של העם.
  וכדאי שנתארגן בעזרת התקשורת לסוגיה, במיוחד האינטרנטית והסלולרית במערכים חברתיים ואחרים – כדי להראות לפוליטיקאים שיש לתבונה ולשכל הישר כוח.

 10. ,תודה לפרופ שכטמן על נכונותו להתמודד על התפקיד
  אני תקווה שיהיו יותר מעשרה חברי כנסת אמיצים מכל הקשת הפוליטית שיחתמו ויתמכו במועמדותו של שכטמן
  האיש ראוי ומתאים למשרה הרמה ולאזרחי ישראל מגיע שיהיה לה נשיא שלא מגיע לתפקיד מתוך המערכת הפוליטית ומסידור העבודה של פוליטיקאים. למדנו שחברי כנסת לא מיצגים את רצון העם ולא פועלים על פי צו מצפונם אלא על פי אינטרסים נכלוליים

 11. הלוואי שיזכה ויקדם סוף סוף את המדע בישראל, בעיקר בתחום החינוך של הדור הצעיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן